Kredilog.com

İpotekli Araçlar Nasıl Satılır?

İpotekli Araç Satışı

Bankalar kişiler araçlarını satın almak için taşıt kredisi çıkarken birçok farklı sebepten dolayı bu krediler ödenememektedir. Bu doğrultuda insanlar borçlarını ödeyememeye başladıklarında da araçları satmak istemektedir. Benzer bir durumda eğer kişilerin araçları üzerinde bir ipotek varsa bu durumda da araçlar satılmak istenebilir. Bu ekstra durumlar araçların satışını ciddi şekilde etkilerken farklı seçenekler kullanılarak araçların satılması gerekmektedir. Hem kredisi devam eden araçlarda hem de ipotekli olan araçlarda satış işlemleri farklı bir düzen içerisinde gerçekleşir.

İpotekli Araçlar Nasıl Satılır?

Kredisi Devam Eden Araç Satılabilir mi?

Günümüzde krediler ile birlikte araç alan çok olduğundan ikinci el araç satın alacak kişiler bu doğrultuda birçok kez kredisi devam eden araçlar ile karşılaşmaktadırlar. Bu doğrultuda kişiler araları satın alırken bankalar aracılığıyla işlemlere devam etmektedirler. Genel olarak kredisi devam eden bir araç satılacakken aracın ilk olarak satış fiyatı belirlenir. Bunun sonrasında kişilerin kalan kredi borçları hesaplanır. Kalan kredi borçları araçların toplam bedelinden çıkarılarak aracı satın alacak kişilerin araç sahibine ödeyecekleri ücretler belli olmaktadır.

Bu aşamadan sonra kişiler notere giderek araçların satış işlemlerini gerçekleştirirler. Bu aşamada ilk olarak kişiler hesaplanan parayı kişilere vererek araçları üzerlerine alırlar. Bunun sonrasında da kişiler beraber bankaya giderek aracın kalan kredi borcunu yeni alıcıya devrederler. Böylece de kişiler araçlar için kredilerini ödemeye devam ederler. Bu aşamada kişilerin kredi notları ve mevcut ödedikleri krediler de önem arz etmektedir. Bazı durumlarda kişilerin bu alışverişlerde krediyi aktarmasına bankalar karşı çıkmaktadır. Bu doğrultuda kişiler ilk etapta görüşmelerini gerçekleştirerek kararlarını verirler. Bazı durumlarda kişiler eğer araçları güvendikleri kişilere satıyorlarsa kredileri aktarmadan kişiye elden teslim etmektedirler.

İpotekli(rehinli) Araç Nasıl Satılır?

Bankalara olan herhangi bir borç karşılığında kişiler değerli mallarını ipotek ederler. Bu doğrultuda araçlar da genel olarak ipotek edilen mallar arasında gösterilmektedir. Bu doğrultuda kişiler bazı durumlarda araçlarını ipotek etmiş olsalar da araçları satmak isterler. Bu aşamada kişilerin uygulaması gereken belirli yöntemler varken birkaç farklı seçenek sunulabilmektedir. Bu aşamada alıcı ve satıcı arasında ki ilişki de oldukça önemlidir. Birbirlerini tanıyan ve güvenen kişiler tarafından yapılan alışverişlerde çok fazla istenmeyen durum yaşanmaz. Ancak yalnızca aracı almak için görüşmüş olan kişilerin tamamen resmi adımlar atarak bu araçların satın alma işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aksi halde çıkan istenmeyen durumları telafi etmek oldukça zor olacaktır.

  • Aracın Kalan Borcu Kapatılmalıdır

Aracın satın işleminin gerçekleştirilebilmesi için kesinlikle borcun kapatılması gerekmektedir. Bu borcu kapatacak olan kişi alıcı ya da satıcı olabilir. Bankalar her iki durumda da bu alışverişi onaylarlar. Ancak bazı seçeneklerde kişiler noter huzurunda işlemleri gerçekleştirebilirken bazı durumlarda kişiler yalnızca birbirlerine duydukları güven ile birlikte alışverişleri tamamlayabilirler.

  • Aracın Sahibi Borcu Ödeyebilir

Aracın sahibinin bankaya olan belirli bir seviyede borcu vardır. Bu doğrultuda da kişiler araçların satışını yaptıktan sonra bu mevcut borcu tamamen kapabilirler. Ancak bu aşamada satıcıların araç için ödeyecekleri miktarın en azından bir kısmını satıcılara vermesi gerekmektedir. Bu işlem için kişiler notere giderek bir sözleşme gerçekleştirebilirler. Bu sözleşmeler doğrultusunda ipotekli aracın satım işleminin gerçekleştirileceği ve satış sonrasında da ipoteğin kaldırılacağı taahhüt edilir. Bu sözleşmeyi her iki taraf da imzalar ve sonrasında kişiler rahatlıkla araçları satın alabilirler.

  • Aracı Alacak Kişi Borcu Ödeyebilir

Alıcılar aracı satın almadan önce satıcı kişiler ile anlaşarak borcu kendilerini kapatacaklarını belirtirler. Bu işlemlerde kişiler arasında güven ortamının sağlanmış olması gerekmektedir. Bu işlem için kişiler notere giderek de gerekli sözleşmeleri hazırlarlar. Bunun sonrasında aracı alacak olan kişiler bankaya giderek satıcının borcunun tamamını kaparlar. Bu işlemin ardından aracın üzerinde ki ipotek kalkmış olacaktır. Bu kalkan ipotek sonrasında aracın noter huzurunda satın alınması için hiçbir engel kalmaz. Böylece de kişiler rahatlıkla notere giderek gerekli işlemleri küçük ücretler karşılığında gerçekleştirirler.

  • Aracı Alacak Olan Kişi Borcu Kendi Üstüne Alabilir

Bu da resmi olarak yapılabilecek işlemler arasında ikinci seçenektir. Kişiler kişilerin bankaya olan kalan borçlarını kendi üzerlerine alarak ödemeye devam ederler. Bunun için alıcıların ve satıcıların beraber bankaya gitmeleri gerekmektedir. Çünkü bankalar borçların devredileceği kişi ile yeni bir sözleşme imzalayacaktır. Eğer bu aşamalar doğru bir şekilde yapılırsa borçlar alıcıya devredilir ve sonrasında kişiler kalan farkı satıcılara hemen öderler. Bu işlemler noter onayıyla yapılırken araçlar aynı gün içerisinde diğer kişilerin eline geçmiş olacaktır.

İpotekli Araç Sorgulama

Araç satın alacak olan kişiler araç üzerinde ipotek probleminin olup olmadığını öğrenmek adına sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Bunun için de kişiler e-devlet üzerinden gerekli işlemleri yapması gerekmektedir. Plakaya göre araç sorgulama işlemi için kişiler e-devlet şifreleri ile giriş yaparak araçları sorgulayabilirler. Bu aşamada eğer kişilerin e-devlet şifreleri bulunmuyorsa da kendilerine en yakın olan postaneye giderek buradan bir e-devlet şifresi almaları gerekir. Bunun sonrasında kişiler internet sitesine girerek çok kolay bir biçimde sorgulama işlemini gerçekleştirirler. Bu aşamada kişilerin araca ait plaka bilgisinden başka bir bilgi girmelerine gerek yoktur. Kendi TC kimlik numaralarını da girerek sorgulama işlemini yaparlar. Birkaç saniye içerisinde de sonuçlar rahatlıkla görüntülenmeye başlayabilir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.