Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Borsada T+1 ve T+2 Anlamı Nedir?

Borsada T+1 ve T+2 Anlamı Nedir?

Borsaya ilgi duyan ve borsaya girmek isteyen pek çok kişinin aklında bu soru işareti yer alıyor: ‘’Borsada T1 ve T2 ne demek?’’

Öncelikle, borsada kullanılan T harfinin “time” kelimesinden geldiğini belirtelim. Borsa dünyasının kendine has terimlerinden biri olan T1 ve T2 ise en çok merak edilen kavramlar arasında bulunuyor. Bu nedenle, borsada t1 t2 nedir sorusu sıklıkla karşınıza çıkabilir. Öncelikle T harfinin borsada işlemin yapıldığı zaman ifade ettiğini belirtelim. Sadece T harfinin mevcut olması, aynı günü ifade eder. T+1 ve T+2 şeklinde kullanılması ise işlemin yapıldığı günden sonraki günleri ifade etmek amaçlıdır.

Elbette sadece T1 ne demek gibi soruların yanıtlarının değil, T2 bakiye nedir gibi sorulara da odaklanmak gerekir. Söz konusu kavramları iyi anlamak için bu soruların yanıtlarının da biliniyor olması önemlidir. Öncelikle işlemi bugün yaptıysanız borsada bunun T ila ifade edildiğini unutmamalısınız. Ancak T1 ibaresini görüyorsanız bu da işlem yapılan günden 1 sonraki gün anlamına gelir.

Örneğin işlemi Salı günü gerçekleştirdiniz. Bu durumda T ifadesi kullanılır, Çarşamba günü ise bu ifade T1 şeklinde değişir. Bu noktada akılları karıştıran unsur ise Cuma günü yapılan işlemin pazartesi günü nasıl gösterildiği oluyor. Cuma günü yapılan işlem T ile ifade edilirken pazartesi günü bu ifade T1 olur. Nedeni ise hafta sonlarında borsanın kapalı olması yani hisse alım satımı gibi çeşitli işlemlerin yapılamıyor olmasıdır. T1, paranın çekileceği günün belirlenmesinde de kullanılan bir ifadedir. Eğer para 1 ün sonra nakit olarak çekilebilirse bu durumda T1 ifadesini görürsünüz.

İçeriğimizde Neler Var?

T+1 Bakiye İle Hisse Alınıyor Mu?

Yatırımcı hisse senedini sattıktan sonra parasını ne zaman çekeceği T1 ile gösteriliyor. Yani hesap bakiyesinde görünen miktarın 1 gün sonra çekilmesi söz konusu olur. Hissenin brüt takas uygulamasına tabi olması durumunda hisse alınması işlemi T1 gününde yapılabilir, daha erken yapılamaz. Zira brüt takas uygulamasına tabi olan hisse senetlerinin aynı gün satışının mümkün olmadığını da eklemek gerekir.

Borsada T+2 Ne Demek?

Borsada T2 ise işlem yapılan günden 2 iş günü sonrası anlamını taşır. Eğer işleminizi Salı günü gerçekleştirdiyseniz T2 Perşembe gününü ifade ediyor. Bu konuda yaşanan akıl karışıklığını da ortadan kaldıralım. Bugün bozduğunuz bir hisse senedi olduğunu varsayalım. Takası 2 gün sürer ve hesabınıza geçen bakiye de yalnızca yatırım işlemlerinde kullanılabilir özellikte olacaktır. T+2 ise bakiyeyi çekebileceğiniz zamanı gösterir.

Bu arada borsada sıklıkla T+2 eksi bakiye ifadesini de görebilirsiniz. Eksi bakiye, komisyon ile hesap işletim ücretleri ile ilgilidir ve alım satımlardan sonra komisyonun hesaptan düşmesi durumunda da eksi bakiye ifadesi görülebilir.

Borsa Terimlerini Mutlaka Öğrenin

Borsa, pek çok kendine has tabiri olan bir dünyadır. Eğer borsa işlemlerini öğrenmek ya da borsayı her yönüyle kavramak istiyorsanız öncelikli olarak yapmanız gereken borsa tabirlerini öğrenmek olmalıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi borsada kullanılan tabirler ya da ifadeler sadece T1 ya da T2 gibi ibarelerden ibaret değil. Bu tabirleri be en anlama geldiğini bilmiyorsanız, borsada işlem yaparken ciddi hatalar yapabilirsiniz.

Peki, borsa hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayanlar hangi kaynağa yönelebilir, nereden bilgi edinebilir? Bu konuda sizlere önerimiz Paratic internet sitesini ziyaret etmeniz olacak. Borsa hakkında A’dan Z’ye tüm bilgilere en hızlı şekilde ulaşmanın yolu Paratic.com diyebiliriz. Borsada kullanılan tabirlerin ne anlama geldiği konusunda açıklayıcı bilgiler de bulunuyor. Kısacası borsa dünyasını anlamak ve her yönüyle öğrenmek için çok sayıda kişinin tercih ettiği yöntemin Paratic.com olduğu söylenebilir. Siteye tıkladığınız piyasalar sayfasını da ziyaret edin, anlık canlı veri takibi bu sayfa üzerinden yapılabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.