Kredilog.com

Ziraat Bireysel Emeklilik İptal, Cayma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylere emeklilik dönemlerinde ek bir gelir sağlamayı hedefleyen özel bir tasarruf sistemidir. Ülkemizde sigortalı çalışanlar için katılımı zorunlu hale getirilen BES’den çeşitli sebeplerden ötürü ayrılmak mümkün. Peki bireylerin bu sistemden ayrılmak için ne yapmaları gerekiyor? Farklı sigortacılık ve bankalarda benzer adımlardan oluşan BES iptal işlemlerinde, ufak farklılıklar bulunuyor. Bu detaylara değinerek Ziraat BES iptali için neler yapılması gerektiğini anlattık.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi), vatandaşlara emeklilik döneminde ek gelir sağlamayı hedefleyen bir yatırım sistemidir. Bu sistem, mevcut kamu sosyal güvenlik sisteminin bir alternatifi değil, tamamlayıcısı niteliğindedir. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne fiil ehliyetine sahip olan 18 yaş üzeri her vatandaş katılabilir, katılımda herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olma ya da çalışma şartı aranmaz. Fakat ilk defa sigortalı bir işte çalışmaya başlayan bireyin katılımı otomatik olarak gerçekleştirilir. Bununla birlikte Ziraat otomatik BES iptali şeklinde tanımlanabilecek bir işlem yoktur. Sistemden çıkmak için birtakım yöntemler uygulanmalıdır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin hedefleri; bireyleri çalışma hayatları boyunca emeklilik dönemlerindeki nakit ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tasarrufa özendirmek, uzun vadeli birikim yapmaya teşvik etmek, bu sayede aktif çalışma süresi boyunca sahip olunan gelir seviyesinin emeklilik döneminde de sürdürülebilmesini sağlamak şeklinde özetlenebilir.

Otomatik Katılım Uygulaması Kimleri Kapsıyor?

Türk vatandaşı veya mavi kartlı olup 45 yaşının altındaki tüm 4A ve 4C kapsamındaki çalışanlar veya çalışmaya yeni başlayacaklar zorunlu BES uygulamasına dahildir. Ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 09.01.2017 tarihinde 1/796 esas numarası ile kabul edilen kanun tasarısı dahilinde, 506 sayılı Kanun’un geçici 20. maddesi çerçevesindeki sandıkların iştirakçisi olarak çalışanlardan; kırk beş (45) yaşını doldurmamış olanlar ve bu çalışanları istihdam eden işverenler de sisteme dahildir.

Ziraat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinde likidite tutmak ve kullanıcıları tasarrufa yönlendirebilmek için ortaya çıkartılan zorunlu (otomatik) Bireysel Emeklilik Sistemi, her vatandaş tarafından olumlu karşılanmıyor ve bu sistem vatandaşların takdiri doğrultusunda iptal edilmek istenebiliyor. Ziraat Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yer alan bireylerin çıkış haklarını kullanabilmeleri için bazı prosedürleri uygulamaları gerekiyor.

Yaygın olan kanının aksine, Ziraat Bireysel Emeklilik Sistemi’ne nakledilen paraların herhangi bir komisyon ödemesi yapılmadan geri alınması mümkün. Bunun için yapılması gereken tek şey kanunen tanınan cayma hakkından faydalanmak ve BES iptal başvurusunda bulunmak. Bireysel Emeklilik Sistemi katılımını Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştiren bireylerin iptal işlemi için halihazırda tercih edebileceği üç farklı yol bulunuyor.

1. Ziraat internet şubesinden BES iptal işlemi

 • Ziraat Bankası internet şubesi aracılığıyla gerçekleştireceğiniz birkaç basit işlem neticesinde BES hesabınızı sonlandırabilirsiniz. Bunun için öncelikle Ziraat Bankası internet şubesi sayfasını açın. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir menü ile karşılaşacaksınız. Görselde sarı bir ok ile altı çizilen “Sigorta ve Emeklilik” seçeneğine tıklayın.

ziraat bes iptali

ziraat bes

 • Yine sarı bir ok ile altı çizilen ”BES Sözleşmelerim” yazısına tıklayın.
 • Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra herhangi bir BES sözleşmeniz varsa karşınıza yeni bir menü çıkacaktır. Bu menüde “Değişiklik ve Talepler” yazısına tıklayın.
 • Buradan ilgili yönergeleri takip ederek cayma talebinde bulunduktan sonra karşınıza bir uyarı ekranı çıkacaktır. ”Cayma Talebime Devam Etmek İstiyorum” yazısına tıklayıp işleminize devam ederseniz iptal başvurunuz başarıyla bankaya iletilmiş olur.
 • İptal başvurunuz onaylandıktan sonra birkaç gün içerisinde, BES hesabınızda biriken tüm para, ilgili hesabınıza aktarılacaktır.

Ziraat Bankası internet şubesine giriş yapmak için TIKLAYINIZ!

2. Telefondan Ziraat BES iptali

Ziraat BES iptal işlemi yapmak isteyen bireylerin tercih edebilecekler bir diğer yol Ziraat Emeklilik çağrı merkezini arayarak iptal talebinde bulunmaktır. Bunun için 0850 222 97 00 numaralı çağrı merkezini aradıktan sonra telesekreter sizi yönlendirecektir. Sırasıyla 2 > 1 > 1 tuşlamasını yaparsanız Ziraat Emeklilik cayma talebi menüsüne bağlanabilirsiniz. Müşteri temsilcisi kimliğinizi onaylayıp gerekli teyitleri aldıktan sonra BES iptal işleminizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirecektir.

3. Banka şubesinden BES iptal şlemi

BES iptal işlemini internetten veya telefondan yapmak istemiyorsanız herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İlgili personel sizden bir form doldurmanızı isteyecek ve ardından işleminizi gerçekleştirecektir.

Ziraat BES cayma işlemleri bu şekildedir. Bu yöntemler arasından kendiniz için en uygun olanını belirleyip iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Ne Zaman Ayrılabilirim? Kısıtlama Var mı?

Bireyler, istedikleri herhangi bir anda sistemden ayrılma hakkına sahiptir. BES’ten ayrılma durumunda devlet katkısı hesabındaki tutarın;

 • Sistemde en az 3 sene kalınması halinde %15’i,
 • Sistemde en az 6 sene kalınması halinde %35’i,
 • Sistemde en az 10 sene kalınması halinde %60’ı,
 • Emeklilik, vefat ya da maluliyet durumunda %100’ü ödenmektedir.

Bununla beraber getiri üzerinden hesaplanan stopaj kesintisi oranı;

 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emeklilik hakkını kullanmadan; vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılan bireyler için %5,
 • 10 sene boyunca sistemde kalmakla birlikte sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan bireyler için %10,
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nde 10 yıldan az süreyle kalarak ayrılan bireyler için ise %15’tir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Haciz Uygulaması Var mı?

Bireysel emeklilik katılımcılarının sistemde bulundukları ay sayısı ile iflas, haciz veya rehin tarihinde geçerli aylık brüt asgari ücret tutarının çarpımına karşılık gelen tutar nafaka borcu alacaklılarının hakkı saklı kalmak kaydıyla rehin edilebilir, haciz edilebilir veya iflas masasına katılabilir.

Örneğin; Adem isimli bir katılımcı 98 aydır sistemde kayıtlı ise ve brüt asgari ücreti 2.000 TL;

 • Adem’in 98 x 2.000 = 196.000 TL’si haciz edilmeyeecktir.

Adem’in toplam birikimi bu miktarın altında ise, hacze konu olacak birikimi yok iken Adem’in birikim tutarının 250.000 TL olduğunu kabul edersek,

 • 250.000 – 196.000TL = 54.000 TL’si hacze konu olacaktır.

Adem’in aynı veya farklı bir şirkette birden fazla sözleşmesi olması halinde ise bütün BES sözleşmelerindeki toplam birikim tutarı dikkate alınarak yeni bir hesaplama yapılacaktır.

BES Sistemine Geri Dönülebilir mi?

Daha önce işverenleri tarafından zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkındaki Yönetmelik kapsamında emeklilik planına dahil edilen, ancak cayma veya ayrılma hakkını kullanmış olan bireyler, bakanlığın belirleyeceği esaslar dahilinde 3 yıl içinde bir defalığına otomatik olarak emeklilik planına tekrar dahil edilebilir. Bakanlık bu süreyi duruma göre 1 yıla kadar azaltmaya ve 5 yıla kadar artırmaya yetkilidir.

Sisteme Geri Dönen Biri Sistemin Tüm Avantajlarından Faydalanabilir mi?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkıp sisteme tekrar giriş yapan bir çalışan, %25’lik devlet katkısından tekrar faydalanabilir, ancak bir önceki hak edişine ilişkin süre kazanımlarını kaybedeceğinden hak ediş süresi yeniden başlatılır.

Bireylere, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girişte bir defaya mahsus olmak üzere, başlangıç döneminin bitimini takip eden hesap döneminde 1.000 TL başlangıç devlet katkısı yapılır. Sözleşmesini sonlandırarak BES’ten ayrılmış olan bir bireyin yeniden sisteme dahil olması halinde başlangıç devlet katkısı yeniden hesaplanmaz. Ancak başlangıç döneminde cayma hakkını kullanmış olan bir bireyin sisteme geri dönmesi halinde, daha önce başlangıç devlet katkısı hiç hesaplanmamış ise bu hüküm uygulanmaz.

Diğer Bireysel Emeklilik İptali İşlemleri:

AXA Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.