Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Ziraat Bankası Transfer Konut Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası Transfer Konut Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası Transfer Konut Kredisi

Konut kredisi kullanan kişilerin borçlarını ödemekte zorluk yaşadıkları sırada yapabilecekleri iki şey vardır: Bunlardan biri mevcut borcun bulunduğu bankadan yapılandırma isteğinde bulunulması, diğer ise başka bir bankaya kredinin transfer edilmesi için başvuruda bulunulmasıdır. Bu işlemler hakkında daha önce bilginiz olmasa dahi her şeyi bu yazımızda bulacaksınız.

Yapılandırma işlemi, mevcut bankanın güncel piyasa faiz oranlarına düşmediği durumlarda tüketici için avantajlı değildir. Bu nedenle yüksek faiz uygulanmaması için Ziraat Bankası transfer konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Transfer işleminde uygulanacak olan faiz oranlarını ve istenilen belgeleri yazımızda paylaştık…

Ziraat Bankası Transfer Konut Kredisi Özellikleri

Konut kredinizi Ziraat Bankası’na güncel oranlar ile taşıma işleminize transfer ya da refinansman denilmektedir. Özellikle başka bankadan kullanılan konut kredisinin taksitlerini azaltmak amacında olan tüketiciler bu fırsattan yararlanabilirler. 120 aya kadar vade olanağı sunan banka, konutun ekspertiz değerinin %80 oranına kadar kredi kullandırabiliyor.

Ancak kredi tutarı direkt olarak diğer bankaya aktarılarak, o bankaya olan borcunuzun kapatılması sağlanıyor. Kredi kullandığınız gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilmesine rağmen eğer banka gerekli görürse ek teminat talebinde de bulunabiliyor. Ayrıca kredinin vadesi boyunca konut, deprem ve hayat sigortası yapılıyor.

Ziraat Bankası Transfer Konut Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplama

Refinansman başvurusunda bulunan tüketicilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus yeni faiz oranlarının ne olacağıdır. Ziraat Bankası transfer konut kredisi için ortalama %1,43 faiz uygulamaktadır. Faiz oranının değişkenlik göstermesindeki sebep ise geri ödemede seçilecek olan vadenin uzunluğu ya da kısalığıdır. Ödeme planınız hesaplanırken faiz oranı haricinde diğer masraflarda eklenerek, sabit taksit tutarınız ve toplamda geriye ödeyeceğiniz meblağ bulunur.

Konut kredisi hesaplamasında tüketicinin avantajına olan bir durum ise Ziraat Bankası geri ödeme planı hazırlarken, ödeme sıklığını kullanıcıya sormaktadır. İster ayda bir, isterseniz de üç ayda bir ödeme yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu koşulları kabul ederseniz refinansman için başvuruda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası Transfer Konut Kredisi Başvuru İçin Gerekli Belge Ve Şartlar

Çalışma durumunuza ait olan gelir belgesi, nüfus cüzdanı, pasaport belgesinin fotokopisi ya da sürücü belgesinin fotokopisi, başvuru formu ve satın alınmış konutun tapu belgesinin fotokopisi tarafınızdan istenilecek olan ilk belgelerdir.

Serbest meslek mensuplarından ise bağlı olunan meslek kuruluşlarından üyelik belgesi alınması ve bu belgenin fotokopisinin teslim edilmesi istenmektedir. Tüzel kişiliklerin ortağı olan refinansman başvurusu yapan kişilerden de, ortağı oldukları şirkete dair ana sözleşmenin yayınlandığı ticaret sicil gazetesi ve/veya gazetelerinin fotokopisi talep edilmektedir.

Ziraat Bankası Transfer Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mevcut borçlarınızın transfer edilmesi için Ziraat Bankası’nı belirlediğinizde size en yakın şubesine başvuruda bulununuz. Giderken ilk aşamada gerekli görülen gelir belgeniz, kimliğiniz ve tapu fotokopinizi yanınıza alırsanız başvuru sürecini hızlandırabilirsiniz.

Başvuruyu yapmak için müşteri temsilcisine konut kredisi transferinde bulunmak istediğinizi beyan etmeniz yeterli olacaktır. İkinci aşama ise başvurunuzun değerlendirilmesidir. Şube yetkilileri tarafından bankanın çalışma politikasına göre başvurunuz değerlendirilir ve tarafınıza olumlu ya da olumsuz şeklinde dönüş yapılır.

Eğer yanıt olumlu olursa kredi kullanım aşamasına geçilecektir. Bu aşamada ise her bankanın kriterlerinin farklı olduğu bilinmektedir. Şayet başvurunuz onaylanırsa, refinansman kullandırma ile ilgili yetkililer size kapsamlı bilgi verecektir…

Başvuru ve bilgi için tıklayın.

Ayrıca Ziraat Bankası’nın tüm kredi ürünlerine ulaşmak için buraya tıklayın!

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.