Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Ziraat Bankası Ortak ATM ( Devlet Bankaları Ortak ATM )

5 kamu bankası ve Ziraat Bankası ortak ATM’lerinden, ek bir ücret vermeden birçok işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Ortak ATM ( Devlet Bankaları Ortak ATM )

Ortak ATM

Teknolojik gelişmeler, bankacılık sektörünün de kendini geliştirmesine fırsat veriyor. Son dönemde uygulamaları da giderek artan ortak ATM kavramı, bir bankaya ait ATM üzerinden başka bir bankanın işlemlerini, farklı banka kartı veya kredi kartı aracılığı ile kullanılmasına imkan sağlamaya başladı. Ortak ATM’ler üzerinden, bankalar arasında yapılacak olan protokollerle belirlenen çerçeve içerisinde Ziraat Bankası Ortak ATM’leri üzerinden yapabileceğiniz işlemler şunlar:

 1. Hesap bakiyesi sorgulama
 2. Hesaptan para çekme
 3. Hesaba para yatırma
 4. Kredi kartı borcu sorgulama
 5. Kredi kartı borcu ödeme

Bu 3 işlem dışında kalan işlemleri ortak ATM aracılığı ile gerçekleştiremezsiniz.

Bir banka müşterisinin başka bir bankaya ait olan ATM’yi kullanarak kendi hesabı ya da kredi kartı işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayan “Ortak ATM Sistemi” bankalar arası işlem yapılabilen Kart Merkezi içerisinde kurulan bir sistem sayesinde 2009 yılında bizlerin kullanımına sunuldu. Bu sistem sayesinde, bir başka banka ATM’si üzerinden işlem gerçekleştiren müşteri, alınan hizmet karşılığında komisyon/masraf ücreti ödeyebilir ya da bankalar arasında yapılan anlaşmalar doğrultusunda herhangi bir ek ücret ödemesine gerek kalmadan işlemlerini gerçekleştirebilir.

Ziraat Bankası Ortak ATM

Ziraat Bankası ile diğer kamu bankalarının ortak imzası ile bizlerin kullanımına sunulan “Yurt İçi Banka Kartı ATM Paylaşımı” uygulaması kapsamında, Ziraat Bankası banka kartı ve kredi kartlarınız ile aşağıda size vereceğimiz diğer bankaların ortak ATM’leri sayesinde hesap bakiyesi öğrenme, hesabınızdan para çekme veya hesabınıza para yatırma, kredi kartı borç sorgulama ve kredi kartı borç ödeme işlemlerinizi ücretsiz bir şekilde gerçekleştiriyorsunuz. Ortak ATM uygulaması ile ortaya çıkan işlem ücreti veya banka komisyonları ise kart sahibi banka tarafından tahsil edilirken, bu ücret ve komisyonlar ortak ATM’ler dışında kalan diğer tüm ATM’ler üzerinden gerçekleştirilecek olan işlemler için aynı oranda kesiliyor.

Ücretsiz olarak ortak ATM kullanabileceğiniz, Ziraat Bankası ortak ATM’leri şunlar:

 • Ziraat Bankası ortak ATM
 • Halkbank ortak ATM
 • Vakıfbank ortak ATM
 • Ziraat Katılım ortak ATM
 • Vakıf Katılım ortak ATM

Bu ortak ATM’ler aracılığı ile yukarıda sıraladığımız işlemleri, size sunulan müşteri işlem limitlerinize bağlı kalarak sınırsız olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Bankası Ortak ATM’ler üzerinden para çekilebilecek en yüksek tutar, burada kullanacağınız bankanın limitlerine ve sizin sahip olduğunuz hesabın limitlerine ve türüne bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Buradaki ortak ATM’lerden para çekilebilecek üst limiti belirleyen bazı sebepleri var. Bu sebepler:

 1. Kart ve hesap bilgilerinin başka kişinin eline geçmesi durumunda tüm paranın çekilmesini engelleyerek hesap güvenliğinizi sağlamak.
 2. ATM’lerde sınırlı para tutulabilmesi nedeniyle herkese uygulanan limitler.

Kamu Bankaları ATM’leri Ücretsiz

Kamuya ait bankalardan olan Vakıf Katılım, Emlak Bank, Ziraat Katılım, Halkbank, VakıfBank, Ziraat Bankası ve PTT arasında imzalanan protokol ile bu bankaların müşterileri, saydığımız bu bankalara ait olan herhangi Ziraat Bankası Ortak ATM’leri üzerinden, kendi hesaplarına tanımlı olan işlem limitleri ölçüsünde, hiçbir ek ücret ödemelerine gerek kalmadan işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Halkbank Ortak ATM

Bir diğer bakış açısı ile de bankalar, kendi müşterilerine daha kolay ve hemen her yerde ulaşabilmek için ATM sayılarını artırabilmek için oldukça yüksek tutarlarda ücretler ödüyorlardı. Banka ATM’lerinin yurt dışından alındığı için bir ATM’nin ortalama maliyeti 20.000 € civarında olabiliyordu. Bu sebeple de bu tutarların ülkemizin dış ticaret açığına olumsuz etkisi de ortaya çıkıyordu.

Ancak geliştirilen ve kullanımı giderek yaygınlaşan ortak ATM sistemi ile hedeflenen sonuçların elde edilmesi amacı ile faaliyete geçirilen çalışmalar sonucunda; ilk etap çalışması olarak kamu bankalarından Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Halkbank, VakıfBank ve Ziraat Bankası bir araya gelerek, “Ücretsiz Ortak ATM Kullanımı” sistemini 04.04.2018 tarihinde imzalanan protokol ile bizlere kazandırdı. 2018 yılında imzalanan bu protokole daha sonra ise Emlak Bank ve PTT’de eklenerek Ziraat Bankası Ortak ATM kullanabileceğiniz banka sayısı 5’e yükseldi.

Vakıfbank Ortak ATM

Altına imza atılan protokol çerçevesinde buradaki Ziraat Bankası Ortak ATM kullanabileceğiniz bankalara ait yaklaşık olarak 20 binin üzerinde olan ortak ATM’ler aracılığı ile;

 • Banka kartı ile özel hesabınıza para yatırma
 • Banka kartı ile hesap bakiyesi sorgulama
 • Banka kartı ile hesabınızdan para çekme
 • Banka kartı ile kredi kartı borcunuzu sorgulama
 • Banka kartı ile kredi kartı borcunuzu ödeme
 • Kredi kartı ile özel hesabı bakiye sorma
 • Kredi kartı ile özel hesabından para çekme
 • Kredi kartı ile özel hesabına para yatırma
 • Kredi kartı ile kredi kartı borcu sorgulama
 • Kredi kartı ile kredi kartı borcunuzu ödeme
 • Kredi kartı ile kredi kartı limit sorgulama ve
 • Kredi kartı şifre işlemlerinizi

saydığımız kamu bankaları ortak ATM’leri üzerinden, hesabınıza tanımlı işlem limitleri içerisinde olmak kaydı ile ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. 

Ayrıca devlet bankaları ortak ATM yatırımı kapsamında imzalanan protokole bağlı olarak Vakıf Katılım Genel Müdürü tarafından yapılan açıklama ile ülke ekonomisine önemli katkıları olacağına da değinildi. Vakıf Katılım Genel Müdürü tarafından yapılan açıklama ile 20 binin üzerindeki ortak ATM noktası sayesinde Ziraat Bankası ve diğer kamu bankası müşterileri için bu kamu bankaları ve Ziraat Bankası Ortak ATM’leri, Halkbank Ortak ATM’leri, Vakıfbank Ortak ATM’leri ve PTT Ortak ATM’leri  üzerinden ücretsiz olarak belirlenen işlemleri gerçekleştirme fırsatı tanıyan bu sistem ile bankacılık işlemlerini daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek açısından müşteriler için güzel imkanlar getirilmiş oluyor.

PTT Ortak ATM

Bununla birlikte devlet bankaları ortak ATM cihazları için her bankanın üstlenmesi gereken ve yukarıda da bahsettiğimiz ciddi yatırım maliyetlerini azaltılmış oluyor. Bu sayede de ülke ekonomisine önemli katkılar sağlanacağına inanılıyor. Kamu bankalarının farklı alanlarda yapacakları yeni iş birlikleri ile de bu katkının artarak süreceğine inanıldığı belirtildi.

Ayrıca bakınız:

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi Başvurusu > TIKLAYIN

Ziraat Bankası Emeklilere Özel İhtiyaç Kredisi Başvurusu > TIKLAYIN

Ziraat Bankası 3 Ay Ertelemeli Kredi Başvurusu > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.