Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Ziraat Bankası IBAN No Sorgulama, Öğrenme ve Hesaplama

Ziraat Bankası IBAN No Sorgulama, Öğrenme ve Hesaplama

IBAN numarası; uluslararası bankaların anlaşmaları doğrultusunda, işlemlerin kolay ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesine imkan tanıyan sistemin ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen para transferi işlemlerinde banka müşterilerine büyük kolaylık sağlayan IBAN numarasına, aynı zamanda güvenliğin üst düzeyde tutulması için de ihtiyaç duyulur. Her banka hesabı için ayrı birer IBAN numarası tanımlanmıştır.

IBAN numarası; banka hesabını belirtmek için kişiye olarak tahsis edilir. Bir kişinin adına birden fazla IBAN numarası bulunabilir ancak her bir banka hesabının yalnızca bir IBAN numarası vardır. Kişinin vadesiz ve mevduat hesapları aynı bankada olsa dahi bu hesapların IBAN numaraları birbirinden farklıdır.

Eğer Ziraat Bankası müşterisi iseniz; bankanın müşterilerine sunduğu yöntemlerden biri aracılığıyla Ziraat Bankası IBAN sorgulama işlemini gerçekleştirebilir, IBAN numaranızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası IBAN Numarası Nerede Yazar?

Genellikle kartın üzerindeki 16 haneli numaranın IBAN numarası olduğu zannedilse de kartın üzerinde yalnızca kart numarası, kart sahibinin adı-soyadı, CVV kodu, kartın son kullanma tarihi gibi bilgiler yer alıyor. Ziraat Bankası IBAN numarası, şubede hesap açtırdıktan sonra tarafınıza verilen hesap cüzdanında yer alıyor. Hesap cüzdanınızı kaybetmeniz halinde Ziraat Bankası IBAN öğrenme işlemlerinden biri aracılığıyla sorgulama yapabilirsiniz.

IBAN numarası hesabın türü fark etmeksizin 26 haneden oluşur. 

 • İlk iki hane ülkenin kodunu içerir. Türkiye’de bulunan hesapların IBAN kodları için bu ifade TR- şeklinde oluşturulmuştur. Her IBAN numarası bu ibareyle başlamak zorundadır.
 • Sonraki 2 hane ise bankanın güvenlik ve kontrol basamaklarını oluşturur.
 • Sonraki 5 hane bankanın kodunu gösterir.
 • Geri kalan 16 hane ise banka hesap numarasını tanımlar.

Ziraat Bankası IBAN Nasıl Öğrenilir?

Ziraat Bankası’na kayıtlı herhangi bir hesabın IBAN numarasını öğrenmek için birden fazla sorgulama yöntemi mevcut. Bunun için bankanın SMS hizmetinden faydalanabileceğiniz gibi herhangi bir banka şubesine giderek gişe görevlisine IBAN numaranızı öğrenmek istediğinizi iletebilir, müşteri hizmetlerini arayabilir ya da mobil ve internet bankacılığı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

1. SMS yoluyla Ziraat Bankası IBAN no bulma

IBAN sorgulama işlemlerinin belki de en kolay olanı cep telefonundan SMS göndermek. Bunun için yapılması gereken işlemler aşağıdaki gibidir:

 • SMS göndererek IBAN numaranızı öğrenmeniz için öncelikle telefonunuzun mesaj bölümüne girerek yeni mesaj oluşturmanız gerekir.
 • Açılan mesaj ekranına “IBANBILGI” yazdıktan sonra sorgulama yapmak istediğiniz kayıtlı hesaba ilişkin “kartın son 6 hanesini” eklemeniz yeterlidir.
 • Bilgilerinizi eksiksiz yazdıktan sonra mesajı 4747’ye göndererek sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Örnek: IBANBILGI (boşluk bırakarak) 123456 (kartın son 6 hanesi)

Ziraat Bankası, SMS yoluyla IBAN sorgulama işlemi için herhangi bir ücret talep etmez. Fakat bağlı bulunduğunuz operatör üzerinden faturanıza işlem bedeli olarak bir SMS karşılığı olacak şekilde ücretlendirme yansıtılır.

2. Banka şubelerinden Ziraat Bankası IBAN doğrulama

IBAN numaranızı, herhangi bir banka şubesine gidip üzerinde T.C. kimlik numaranızın yazılı olduğu kimlik kartınız ile başvuruda bulunarak öğrenebilirsiniz.

 • Öncelikle herhangi bir işlem yapabilmek için gişe sıra numarası almanız gerekir.
 • Sıranız geldiğinde veznedeki banka memuruna hesap bilgilerinizi verdikten sonra “IBAN numaramı öğrenmek istiyorum.” demeniz yeterli olur.
 • Bankada tanımlı olan bilgiler ile verdiğiniz bilgilerin eşleşmesi durumunda banka görevlisi IBAN numaranızı sizinle paylaşır.

3. Mobil bankacılık uygulaması üzerinden Ziraat Bankası IBAN numarası sorgulama

Mobil bankacılık hizmetinden yararlanmak için öncelikle bankanın mobil uygulamasını telefon ya da tabletinize indirmeniz gerekir.

Ziraat Bankası IBAN No Sorgulama-1

 • İnternet bankacılığı şifreniz ile birlikte uygulamaya giriş yapın.

Ziraat Bankası IBAN No Sorgulama-2

 • Giriş yaptıktan sonra mobil uygulamanın ana ekranı açılacak. Bu ekran üzerinde mevcut bakiye durumu, ad-soyad gibi genel bilgiler yer alır.

Ziraat Bankası IBAN No Sorgulama-3

 • Hesaplarınıza dair detaylara erişmek için açılır menüde yer alan hesaplarım sekmesine tıklayın.

Ziraat Bankası IBAN No Sorgulama-4

 • Tüm hesaplarım sekmesine dokunarak şahsınıza ait olan bütün hesapların bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası IBAN No Sorgulama-5

 • Bu aşamada ekran yer alan hesaplardan IBAN numarasını öğrenmek istediğiniz hesabın üzerine dokunun.

Ziraat Bankası IBAN No Sorgulama-6

 • Ardından hesap detayları ve hesap hareketlerinin yer aldığı ekran karşınıza çıkacak. Bu ekranın üst bölümünde IBAN numaranızı görüntüleyebilirsiniz.

4. İnternet bankacılığı aracılığıyla Ziraat Bankası IBAN hesaplama

Ziraat Bankası’nın resmi web sitesinde yer alan IBAN hesaplama sayfası üzerinden yalnızca birkaç adımda IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Hesaplama işlemine başlamak için ilk olarak aşağıda paylaştığımız bağlantıya tıklayın.

Ziraat Bankası IBAN No Sorgulama-7

 • IBAN hesaplama sayfasında hesabınızın bağlı olduğu şubeyi seçmeniz, müşteri no ve ek no bilgilerini doğru bir şekilde yazmanız gerekir.

Ziraat Bankası IBAN No Sorgulama-8

 • IBAN numarası, ilgili boşlukları doldurup hesapla butonuna tıkladığınızda sayfanın en alt kısmında gözükecektir.

İnternet bankacılığı aracılığıyla IBAN hesaplama işlemi için TIKLAYINIZ.

Diğer Bankalar:

İş Bankası IBAN No Sorgulama

Vakıfbank IBAN No Sorgulama

Finansbank IBAN No Sorgulama

Denizbank IBAN No Sorgulama

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.