Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Ziraat Bankası EFT İptali

İnternet üzerinden gerçekleştirdiğiniz Ziraat Bankası EFT iptalini nasıl yaparsınız? tüm detayları bu yazımızda adım adım açıkladık.

Ziraat Bankası EFT İptali

Ziraat Bankası EFT

Ziraat Bankası EFT iptali nasıl yapılıyor? sorusuna geçmeden önce, yapmanız gereken işlemi anlamanız için çok hızlı bir şekilde EFT nedir? kısaca bu konuya değinelim. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ve bankacılık sistemlerinin de bunun gerisinde kalmayarak kendilerini sürekli güncellemeleri ve geliştirmeleri ile günümüzde banka hesabı olmayan kişi neredeyse kalmadı. Hemen herkesin ve küçük büyük tüm şirketlerin banka hesaplarının olması ile bir başka kişiye para gönderirken ya da para alırken banka üzerinden bu para transferi işlemlerini oldukça hızlı ve çok kolay bir biçimde gerçekleştirebiliyoruz. EFT işlemi ise aynı bu şekilde farklı bankalar arasında yapılan Elektronik Fon Transferinin kısa adıdır ve bankalar arası para gönderme işlemine verilen isimdir. Günümüzde de bu yöntemi sıklıkla kullanıyoruz.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? > TIKLAYIN

Sizin kullandığınız banka dışındaki bir bankada hesabı bulunan bir kişiye ya da kuruma para gönderme veya o kişiden / kurumdan para alma işlemi yapacağınız zaman, bankalar arası EFT prosedürüne göre para transfer işleminiz gerçekleşiyor. EFT işlemini gerçekleştirmek için bankalar, banka hesap durumunuza bağlı olarak, sizlerden belli oranlarda komisyon ücreti de talep ediyor. Peki şimdi gelin Ziraat Bankası EFT iptal etme işlemine dair yapmanız gereken tüm işlemleri adım adım beraber bakalım.

Ziraat Bankası EFT İptali

Ziraat EFT iptal işleminizi gerçekleştirmeniz için takip edebileceğiniz 4 farklı yol bulunuyor. Aşağıda sizin için adım adım açıkladığımız yollardan istediğinizi kullanarak Ziraat Bankası EFT iptal etme işleminizi başarı ile gerçekleştirebilirsiniz. Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor ki eğer EFT işleminize onay verdiyseniz ve Ziraat EFT iptalini yapmak istiyorsanız acele etmeniz gerekiyor. Çünkü eğer gönderdiğiniz para, karşı tarafın hesabına geçer ve karşı tarafta hesaptan bu tutarı çekerse maalesef gönderdiğiniz EFT işleminin iptalini gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu nedenle EFT işlemini iptal etmek istiyorsanız, talimatı verdikten sonra hızlı davranmanız gerekiyor. Eğer EFT ile para gönderme işlemine onay verdiyseniz ve iptali için hızlı davranırsanız, Ziraat Bankası EFT iptalini başarı ile gerçekleştirme oranınız da aynı ölçüde artıyor.

Bizde o yüzden hemen hiç vakit kaybetmeden Ziraat EFT iptaline dair takip edebileceğiniz adımları anlatmaya geçelim, Ziraat Bankası EFT iptali nasıl yapılır? beraber inceleyelim.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri ile EFT İptali

Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştirdiğiniz EFT işlemi iptal etmenin en kolay ve en hızlı takip edeceğiniz yollarından ilki Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak, müşteri temsilcisi üzerinden yapmış olduğunuz EFT işleminin iptali için talepte bulunmak oluyor. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri aracılığı ile EFT iptali yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 1. Hemen cep telefonunuzdan 444 00 00 veya 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini numaralarından birisini tuşlayın.
 2. Ardından sizi karşılayacak olan sesli yanıt sisteminden “lütfen yapmak istediğiniz işlemi seçin” mesajını duyduktan sonra beklemeden “1” tuşuna basın.
 3. Bu yol ile direk olarak Ziraat Bankası müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.
 4. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra ise “Ziraat Bankası EFT işlemi iptal etmek istiyorum” şeklinde EFT iptal talebinizi iletin.
 5. Ardından, kimlik doğrulaması için müşteri temsilcisinin sorduğu sorulara gerekli cevapları verin.
 6. Doğrulama işlemini tamamladıktan sonra eğer daha önce de belirttiğimiz gibi, gönderdiğiniz EFT ücreti iptal edilebilecek durumda ise müşteri temsilcisi Ziraat EFT iptal işleminizi yapabilir.

İnternet Bankacılığı ile Ziraat EFT İptali

Ziraat Bankasının internet bankacılı ile de EFT iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için takip edeceğiniz adımlar şu şekilde:

 1. İlk önce Ziraat Bankasının resmi web sitesi üzerinden, banka hesap bilgilerinizi kullanarak “Ziraat İnternet Şubesi”ne giriş yapın.
 2. Ziraat İnternet Şubesi’ne giriş yaptıktan sonra ise “İşlem Yap > Başka Bankaya EFT > Transfer Talimatlarım” adımlarını takip ederek iptal etmek istediğiniz EFT işlemine gelin.
 3. Eğer EFT işlemini iptal edebilecekseniz ekranda bulunan “EFT iptal” butonuna tıkladığınız zaman ve Ziraat Bankası EFT iptal işleminizi kolaylıkla yapabiliyorsunuz.

Ziraat Mobil ile EFT İptali

Ziraat EFT iptalini, Ziraat Bankasının mobil bankacılığı üzerinden yapmak isterseniz şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Öncelikle cep telefonunuzda Ziraat Mobil uygulaması yüklü ilk önce bu uygulamayı indirin ve kurun.
 2. Ardından, Ziraat Bankası internet bankacılığı bilgilerinizi kullanarak uygulama üzerinden Ziraat Bankası hesabınıza giriş yapın.
 3. Ziraat Mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra ise menü üzerinden “Durumunu İzle > Para Transferi > Talimatlarım > EFT İptal” adımlarını takip ederek iptal etmek istediğiniz EFT işlemine tıklayın.
 4. Eğer EFT ile para gönderdiğiniz hesap, gönderilen tutarı henüz çekmediyse ve banka tarafından da onay verilirse Ziraat Bankası EFT iptali yapmanız için ekranda bir buton görünecek.
 5. Eğer bu buton aktif ise “EFT iptal et” butonuna tıkladığınız zaman ve Ziraat Bankası EFT iptal işleminizi gerçekleştirdiniz demektir.

Şubeye Giderek Ziraat Bankası EFT İptali

İsterseniz de size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek yaptığınız EFT işlemini iptal edebilirsiniz. Bunun için şu adımları izleyin:

 1. Size ait TC kimlik kartınız ile herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek gişe işlemi yapmak için sıra alın.
 2. Sonrasında gişe yetkilisine “Yaptığım Ziraat Bankası EFT işlemini iptal etmek istiyorum” şeklinde belirterek talebinizi iletin.
 3. Bu adımdan sonra gişe yetkilisi sizden, banka hesap bilgilerinizi görmek için kimlik doğrulaması talep edecek. Kimlik kartınızı göstererek iptal etmek istediğiniz EFT işlemini görevliye söyleyin.
 4. Eğer daha önce de belirttiğimiz gibi EFT işleminizi iptal etmek için hala geç kalmadıysanız gişe yetkilisi EFT işleminizi iptalini yapabilir.

Ayrıca bakınız:

Ziraat Bankası Günlük EFT Limiti > TIKLAYIN

Akbank Faizsiz 5000 TL Kredi > TIKLAYIN

CarrefourSA Faizsiz Kredi ( 40000 TL %0 Faiz ) > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.