Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Yurtdışında Yaşayanlar Türkiye’den Kredi Alabilir mi?

Yurtdışında Yaşayanlar Türkiye’den Kredi Alabilir mi?

Yurtdışında Yaşayanlar Türkiye’den Kredi Çekebilir mi?

Birçok vatandaşımız yaşamını Türkiye dışında devam ettirirken belirli dönemlerde kredi almaya ihtiyaç duyuyor. Bu aşamada bulundukları ülkeden kredi alma şansları bulunurken bazı durumlarda kişiler Türkiye’de yer alan bankalar üzerinden kredilerini alarak nakit sıkıntılarını gidermek istiyorlar. Bunun için kişiler bankalara başvuruda bulunurken bankalar da belirli şartlar altında kişilere kredileri vermeyi kabul ediyor. Peki yurt dışında yaşayanların Türkiye’de kredi alması için aranan şartlar nelerdir?

Yurtdışında Yaşayanlar Türkiye’den Kredi Alabilir mi?

Yurtdışında Yaşayanlar Türkiye’den İhtiyaç Kredisi

Bankalarda ihtiyaç, konut ya da taşıt kredileri bulunurken genel olarak en kolay onaylanan kredi türü olarak ihtiyaç kredileri gösteriliyor. Bu kredi türü içerisinde kişiler genellikle düşük bütçeli başvurular yaptıklarından bankalar daha rahat bir şekilde bu ihtiyaçları karşılayabiliyor. Bunun karşılığında da çok fazla belge ya da şart aramıyor. Yurtdışında yaşayan kişiler de ülkemizde hizmet veren bankalardan kredi çekerlerken genelde ihtiyaç kredisini tercih ediyorlar. Kısa süre içerisinde ihtiyaç kredileri için başvuruları yapan kişiler onaylandıktan sonra da kredilerini alabiliyorlar.

Yurtdışından İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvuruluyor?

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız eğer herhangi bir bankanın ihtiyaç kredisini almak istiyorlarsa internet üzerinden gerçekleştirilen başvurular en geçerli başvuru türü oluyor. SMS yoluyla sunulan hizmetlerde genel olarak telekomünikasyon firmalarının anlaşmaları olmadığından kişiler yurtdışından SMS ile başvuru gerçekleştiremiyorlar. Bu doğrultuda bankaların internet sitelerine giriş yapan kişiler sonrasında burada yer alan başvuru formunu doldurarak ihtiyaç kredileri için başvurularını gerçekleştiriyorlar. Başvuruları sonrasında kısa süre içerisinde kişilere mail yoluyla ulaşım sağlanıyor.

İhtiyaç Kredileri Nasıl Çekiliyor?

Kişiler kredileri onaylandıktan sonra direkt olarak bu parayı hesaplarına aktarabiliyorlar. Bunun için kişilerin bankaların müşteri temsilcileri ile iletişime geçmesi de gerekiyor. İletişime geçildiğinde bankanın yetkili kişileri, kredileri çeken kişilere birkaç kişisel soru yöneltiyor. Bu sorular çerçevesinde kişilerin kimlik bilgileri doğrulanıyor ve kredileri istenilen bir hesaba aktarılıyor. Sonrasında kişiler istedikleri işlemleri gerçekleştirebiliyorlar. Eğer bulundukları ülkede hazır bir hesapları varsa bakiyelerini belirli bir ücret karşılığında aktarabiliyorlar. Sonrasında da rahatlıkla bulundukları ülkenin ATM’lerinden çekme imkânları oluyor.

Yurtdışında Yaşayanlar İçin Konut Kredisi

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için en popüler kredi türü olarak konut kredisi gösteriliyor. Kişiler bulundukları ülke içerisinde kendi hayat şartlarını garanti altına alacak olan bir işe girdikten sonra ülkemizden kredi başvurularını yaparak ev almak istiyor. Bulundukları ülkenin para biriminin ülkemizde daha değerli olması durumunda kişiler bu kredileri çok rahat bir biçimde öderken kısa süre içerisinde de bir ev sahibi olmuş oluyorlar. Bu işlemler için kişilerin bankalara başvurması gerekirken ihtiyaç kredisine göre daha karışık işlemler gerekiyor. Kişilerin kendilerinin yapması gereken de bir dizi işlem yer aldığından kişilerin kendilerinin de ülkeye giriş yapması gerekebiliyor. Buna ek olarak ailelerinden bir kişiye tüm yetkilerini devrederek de kişiler kredi başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Konut Kredisi Başvurularında İstenen Belgeler

Konut kredileri verilirken kişilerden birçok farklı belge talep ediliyor. Bu belgelerin hazırlanması çok uzun sürmüyor olsa da kişilerin bir günlerini kesinlikle bu işlem için ayırması gerekiyor. Buna ek olarak yurtdışından konut kredisine başvuruda bulunan kişilerin birkaç ek belgeye daha ihtiyacı oluyor. Vekil olarak tayin ettikleri kişiler krediyi alacak kişiler için bu işlemleri gerçekleştirirlerken 1 gün içerisinde bu işlemi tamamlayarak banka üzerinden başvuruları gerçekleştirebiliyorlar. İlk olarak banka tarafından yapılacak olan ekspertiz kontrolü sonrasında belgelerin alınması gerekiyor. Buna ek olarak kişilerin nüfuz cüzdanlarının fotokopileri ve yaşadıkları ülkede gelir düzeylerini belirten belgelerin başvuruda olması gerekiyor. Kişilere ulaşımın rahat bir şekilde sağlanabilmesi için yurtdışında ki adreslerine ait faturalar da bankalarda kredi aşamasında talep ediliyor. Son olarak kişilerin üzerinde olan ev ya da araba gibi değerli malları belirten teminat belgesinin de olması kredi şartları arasında yer alıyor.

Yurtdışındaki Kredi Notu Kişileri Nasıl Etkiliyor?

Birçok kişi yurtdışında aldıkları kredileri ödeyemediği ya da farklı sorunlar sebebiyle aksattığı durumlarda Türkiye’den kredi çekmeyi düşünüyor. Bulundukları ülkede kredi notları kötüye doğru giden kişiler yeni krediler alamadıkları için başvurularını Türkiye’de yer alan bankalara yapıyorlar. Ancak bu aşamada kişiler Türkiye içerisinde de olumsuz cevap alıyorlar.

Eğer kişilerin Türkiye’de daha önce bir kredi geçmişleri yoksa ve kredi notları oluşmamışsa bankalar kişilerin bulundukları ülkede yer alan kredi notlarını göz önünde bulunduruyor. Bankalar başvurularda yer alan bilgilere göre kişilerin kredi notlarını öğrendikten sonra krediler için kararlarını veriyorlar. Bu doğrultuda taşıt ve konut kredilerinde daha çok etkili olmak üzere diğer ülkelerdeki kredi notlarının da kişileri etkilediği belirtiliyor.

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Alabiliyor?

Bu aşamada kişilerin ilk olarak kredi notu düşük olan kişilere de kredi veren bankalara başvuruda bulunması gerekiyor. Bazı bankalar yalnızca müşterilerinin gelirlerine ve eğitim durumlarına baktığı için düşük kredi puanları kişileri etkilemiyor. Yurtdışında çalışan kişilerin de kur farkından dolayı maaşları oldukça iyi seviyelerde oluyor. Bu sebeple de ülkemizde yapılan başvurular bu bankalarda rahatlıkla onaylanabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.