Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Yeni Kimlikte Cüzdan No Nerede Yazar?

Yeni Kimlikte Cüzdan No Nerede Yazar?

Yeni kimlikte cüzdan no nerede yazar; Hayatımıza hızla girmeye başlayan ve 31 Aralık 2023 tarihinden sonra da her yerde tek geçerli kart olacak yeni kimlik kartları ile eski kimlik kartları tarihe karışacak. 2024 yılından itibaren eski kimlik kartlarının kullanımı ve resmi işlerde geçerliliğini yitirerek yerine yeni çipli kimlik kartları kullanılması zorunlu kılınacak.

Yeni Kimlik Kartı Randevu

Yavaş yavaş yeni çipli kimlik kartı ile değiştirilmesi zorunlu olan eski kimlikleri yeniletmek için randevu sistemine giderek bir an önce değişimini yapabilirsiniz. Eski kimliğinizi değiştirerek yeni kimlik kartı almak isterseniz ister Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden randevu alabilir; isterseniz de Alo 199 Çağrı Merkezi üzerinden kimliğinizi yeniletmek için randevu alabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartı Çıkartmak İçin Ne İsteniyor?

Yeni kimlik kartı çıkartmak için randevu aldıktan sonra Nüfus Müdürlüğü tarafından sizden istenen belgeler şunlar:

  • Eski kimlik kartınız, geçerliliği olan pasaport, sürücü belgesi veya uluslararası aile cüzdanınız ve
  • Son 6 ay içerisinde çekildiğiniz 1 adet biyometrik fotoğraf ( Not: 15 yaşından küçük çocuklar için fotoğraf zorunluluğu yok ).

Yeni Kimlikte Cüzdan No Nerede Yazıyor?

Yeni nesil çipli kimlik kartları, eskiden kullandığımız kimlik kartlarına göre daha farklı bir yapıda oluşturuldu. Bu nedenle de online kanallar üzerinden ya da başvurular sırasında yeni kimlikte cüzdan no istendiği zaman hemen bulamayabiliriz. Bulamayınca da hemen yeni kimlikte cüzdan no nerede yazıyor diye internette araştırıyoruz.

Eski kimlik kartlarının sol üst tarafında ve fotoğrafın hemen altında yazan cüzdan no bilgisi, yeni kimlik kartlarının yapısal değişikliği ile birlikte ad, soyad ve doğum tarihi bilgilerinizin hemen altında alınarak burada yazıyor. Yeni kimlik seri no 1 harf 2 rakamdan oluşuyor ve yeni kimlik cüzdan no 6 haneli sayıdan oluşuyor.

Birçok online işlem veya başvuru işlemleri sırasında karşımıza çıkan kimlik seri no sorgusuna cevap vermek için yeni kimlikte cüzdan no yukarıda belirttiğimiz gibi ad, soyad ve doğum tarihi bilgilerinizin altında yazıyor. Ayrıca eski kimlik kartlarında gördüğümüz “medeni hal, kan grubu, din, bağlı bulunduğu il-ilçe, doğum yeri, veriliş nedeni ve aile sıra no” gibi bilgiler yeni nesil çipli kimlik kartlarından kaldırılarak artık yazmıyor.

Yeni Kimlikte Cilt No Nerede Yazar?

Yeni kimlik kartlarında cilt no bilgisi artık kullanılmıyor. Ancak yine de bazı başvurular sırasında hala sizden yeni kimlik cilt no bilgisi istenebilir. Bunun için e-devlet portalına, kendi TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra, “Kimlik Bilgilerim” hizmetine giderek yeni kimlikte cilt no bilgisine ulaşabilirsiniz. yaparak ulaşabilirsiniz. Eğer e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Diye merak ediyorsanız ilgili yazımızı ziyaret ederek e-Devlet şifrenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

Yeni Kimlikte Cüzdan No Nerede Yer Alır?

Yeni kimlikte cüzdan no, yukarıda da belirttiğimiz üzere, ad, soyad ve doğum tarihi bilgilerinizin hemen alt kısmında yer alıyor ve burada görebilirsiniz. Online başvuru ya da abonelik işlemi gibi bazı işlemleri yaparken TC kimlik numaranız bazen yetersiz olabilir. Bu durumlarda sizden, yetkili kişiler ya da kurumlar tarafından kim kartı seri no ve yeni kimlik cüzdan no istenebilir.

Yeni kimlikte cüzdan no bilgisini bulamadığınız zaman kimlik doğrulamanızın yapılması için 2 farklı yolu deneyebilirsiniz. Bu yollardan birincisi nüfus cüzdanı ve kimlik kartı seçeneğidir. Eğer başvuru sırasında sizden cüzdan numarası isteniyor ise başvuru aşamasındaki seçenekler arasından “yeni kimlik kartı” seçeneğini seçmeniz gerekir.

Bu şekilde, yeni kimlik cüzdan no aramaya gerek kalmadan kaydınızı yapabilirsiniz. Ancak yine de yeni kimlikte cüzdan no öğrenmek isterseniz e-devlet sistemine giriş yaparak kimlik bilgilerinizi bulabilir ve buradan cüzdan no’yu yine alabilirsiniz

Yeni Kimlikte Aile Sıra No Nerede Yazar?

Yeni nesil çipli kimlik kartlarında, güvenlik nedeniyle eski kimlikte yer alan bilgilerin bir çoğuna yer verilmedi. Pek çok kişi de sistem değişikliği sırasında eski kimliklerinde yer alan cilt, aile, sıra no gibi yeni kimliklerde olmadığını görünce Yeni kimlikte aile sıra no nerede yazar? Yeni kimlikte cüzdan no nerede yazar? Nüfus cüzdanı seri ve cüzdan no nerede yazıyor? diye araştırmaya başladı.

Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi eski kimlik kartlarında yer alan “medeni hal, kan grubu, din, bağlı bulunduğu il-ilçe, doğum yeri, veriliş nedeni ve aile sıra no” gibi bilgiler yeni nesil çipli kimlik kartlarında yazmıyor. Bu bilgileri öğrenmek için e-Devlet portalına giriş yaptıktan sonra “Kimlik Bilgilerim” hizmetine giderek istediğiniz ve yeni çipli kimlik kartında yazmayan bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.