Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Yatırım teşvik belgesine sahip yatırımcılar için pek çok alanda devlet desteği veriliyor. Peki Yatırım Teşvik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Yatırım Teşvik Belgesi

Yatırım Teşvik Belgesi, ülke sınırları içerisindeki yatırımlara devlet tarafından uygulanan destek ve teşviklerdir. Söz konusu karar 2012 yılında Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar çıkarılıp uygulanması için tebliğ yayınlanmıştır. Yatırım teşvik belgesine sahip yatırımcılar bir çok alanda devlet tarafından desteklenmektedir. Ülkemizin sanayi hamlesinin hızla artması ve ülke yatırımları için vazgeçilmez bir unsur çok önemli bir araçtır. Yatırımcıların yatırıma başlamadan önce teşvik uygulamaları hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Teşvik yatırımları ile ilgili mevzuatlara hakim olmaları teşvik süreci açısından elzemdir. Bu konu hakkındaki detaylara gelin beraber bakalım.

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir?

Yatırım teşvik belgesi, sanayiden tutun da sağlık ve hizmet alanına kadar hemen hemen her sektörde yapılan yatırımların devlet tarafından desteklenmesi için sahip olunması gereken bir belgedir. Belge sahibi olmak için gereken tüm şartları sağlamak ve yapılacak olan yatırım süresince tüm kurallara uygun davranmak önemli olmaktadır. Sadece yatırım süresince değil, yatırım tamamlandıktan sonra bile belirli bir süreye kadar dikkat edilmesi gereken kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde ciddi yaptırım ve cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

 • Bu belge para demek değildir. Bu belge karşılığında hiçbir kurum ya da kuruluştan sebebi ne olursa olsun para verilmez.
 • Bu belge kredi demek değildir. Yatırım kredisi ya da herhangi bir kredi türüne ait kredi değildir. Bu belgeye sahip olanlara uygun koşullarda ve düşük faiz oranı ile kredi verilmez.
 • Bu belgeyi almayı hak etmiyorsanız hiç kimse bu belgeyi almanızı sağlayamamaktadır. Bu belgeyi almak için kurallar apaçıktır ve kurallara uygun hareket edip başvuruları belirlenen süreler zarfında kurallara uygun bir şekilde yaparsanız ancak bu belgeyi almaya hak kazanabilirsiniz. İlgili bakanlık bu konuda son derece şeffaf ve dikkatli hareket etmektedir.
 • Bu belgeyle birlikte sizlere ücretsiz olarak yatırım yeri verilmemektedir. Bazı özel durumlarda hazineye ait olan arazileri Yatırım Yeri Tahsisi adı altında arazi verilebilmektedir. Ancak bu belgeye sahip olan kişilerce yapılan her yatırım için söz konusu değildir.
 • İlgili mevzuatta olmayan yatırım teşviklerini veya miktarlarını almanız söz konusu değildir. Mevzuatta yazan maddeler dışındaki miktarları almanız imkansızdır.

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

Yatırım teşvik belgesi almak için öncelikle T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüne başvuru yapmak gerekmektedir. 02/07/2018 tarihinden itibaren yapılan başvurular E-TUYS aracılığı ile online olarak yapılmaktadır. Bu tarihten önce yapılan başvurular ilgili müdürlüğe giderek şahsen yapılmaktaydı.

Belge sahibi olmak için başvuru esnasında istenen tüm evrakları elektronik imzalı olarak müdürlüğe elektronik ortamda E-TUYS üzerinden ilgili müdürlüğe göndermeniz gerekmektedir. Gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra sonuçlar yine E-TUYS üzerinden paylaşılmaktadır. Yani kısacası bu belgeyi almak istiyorsanız gerek giriş işlemleri gerekse çıkış işlemleri elektronik ortamda ilgili müdürlükçe yapılmaktadır.

Kimler Yatırım Teşvik Belgesi Alabilir?

Yatırım teşvik belgesi ülkemiz sınırları içerisinde yatırım yapmayı amaçlayan ister yerli ister yabancı olsun çeşitli şirketler, gerçek kişiler, adi ortaklıklar, kooperatifler, birlikler, dernekler ve vakıflar, kamu kurum ve kuruluşları ile yurtdışındaki yabancı şirketlerin Türkiye’deki şubeleri yatırım teşviklerinden ve devlet desteklerinden yararlanabilmektedir.

Tamamı yabancı sermaye olan şirketlerde ülkemiz sınırları içerisinde yatırım yapılması koşuluyla ve belirlenen kurallara riayet edilmesi şartı ile devlet desteklerinden yararlanabilmektedirler.

Yatırım Teşvik Belgesi Kapsamında Desteklenen Unsurlar Nelerdir?

Belge sahibi olan kişilerce kullanılabilecek olan ve devlet tarafından desteklenen pek çok unsur vardır. Bu destekler şu şekildedir;

 • Vergi indirimi, kurumlar vergisi ve gelir vergisinin yatırımın şekline göre ödenmesi gereken seviyeden değil de daha düşük oranda ödenmesini içeren destek türüdür. Vergi indiriminden yararlanmak için bölgesel sistemde hazırlanmış bir teşvik belgesine sahip olmak gereklidir. Bölgelere göre vergi indirim oranı da değişmektedir. Örneğin; gelişmiş olan 1. Bölgede daha az teşvik uygulanırken yatırımın az olduğu 6.bölgede daha çok teşvik uygulanmaktadır.
 • Gümrük vergisi muafiyeti, yabancı makineler için belirtilen özellikleri sağlama koşulu ile gümrük vergisinden muaf tutulabilirler. Hangi makinelerin musafiyetten yararlanacağı konusu ilgili müdürlükçe belirlenmiştir.
 • KDV istisnası, yatırım yapılacak olan alan ile ilgili olmak üzere yerli ya da yabancı olan tüm teçhizatlar KDV oranı ne olursa olsun KDV alınmayacaktır. Yerli makineler sıfır olma koşulu ile istisnadan yararlanabilir. Yani yerli olan ürünler kullanılmış ise KDV istisnası söz konusu değildir. Belirli şartları taşıma koşuluyla yabancı makineler kullanılmış olsa dahi KDV istisnasından yararlanabilmektedir.
 • Yatırım yeri tahsisi, yatırım için çok geniş arazilere ihtiyaç olunan yatırımlar için hazine arazileri üzerinde yer tahsisi yapılabilmektedir. Yatırım yeri tahsisi ile yatırımcılar çok avantajlı koşullardan yararlanabilmektedirler.
 • Faiz desteği ya da kar payı desteği, yatırımcıların finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla ihtiyaç olması halinde çeşitli finans kuruluşlarından uygun koşullarda kredi kullanılmasına olanak sağlayan destektir. Bölgelere göre değişen oranda olmaktadır.
 • Sigorta primi desteği, SGK priminin işçilerden kaynaklanan kısımlarına devlet tarafından verilen destek türüdür. Bu destekle işçilerin sigorta primleri devlet tarafından ödenmekle birlikte yatırımcıların üzerinden büyük bir yük alınmaktadır.
 • Stopaj desteği, stopaj desteği bölgesel sistemde olup sadece 6. Bölgede yapılacak olan yatırımlar için uygulanmaktadır. Yatırımların uzun bir sürede gerçekleşmesi durumunda uygulanan destektir.
 • KDV iade desteği, yatırım ile ilgili inşaat harcamalarına ait KDV tutarlarının yatırımcıya tekrar iade edilmesi kapsamındaki destek türüdür.

E-TUYS Nedir ve E-TUYS Üzerinden Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Sistemi yani E-TUYS belgeyi almak isteyen kişilerin gerekli bilgi ve belgeleri elektronik ortamda ilgili müdürlüğe ulaştırması için kullanılan sistemdir. Yatırımcılar yatırım teşviklerine ait tüm bilgileri bu sistem üzerinden kontrol edebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki tüm bilgi ve belgeler elektronik imzalı olmalıdır. Sizde sistem üzerine giriş yaparak belgeleri yükledikten sonra teşvik için başvurabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Bölgeleri

Yatırım teşvik bölgeleri, yatırım destekleme miktarlarının belirlenen bölgelere göre değişiklik gösterdiği şehirleri ifade etmektedir. Ülkemizdeki şehirler toplamda 6 bölge olacak şekilde kategorize edilmiştir. Bu bölgeler şu şekildedir;

1.Bölge illeri; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Eskişehir, Kocaeli ve Muğla

2.Bölge illeri; Adana, Aydın, Bolu, Çanakkale, Denizli, Edirne, Isparta, Kayseri, Kırklareli, Konya, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova

3.Bölge illeri; Balıkesir, Bilecik, Burdur, Gaziantep, Karabük, Karaman, Manisa, Mersin, Samsun, Trabzon, Uşak ve Zonguldak

4.Bölge illeri; Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize ve Sivas

5.Bölge illeri; Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli ve Yozgat

6.Bölge illeri; Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van

Bu yazımızda yatırım teşvik belgesi kakındaki bilgilere yer verdik. Yatırım teşvik unsurları, belge başvuru yolları ve bölgeleri belirtiğimiz bu yazımızdan ilham alarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Gerekli tüm detaylar T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü resmi web sitesinde yer almaktadır.

Ayrıca bakınız:

Teşvik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.