Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Yatırım Fonları – Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım Fonları – Yatırım Fonu Nedir?

Yatırım fonları, yatırım fonu nedir; Birikimlerini değerlendirerek yatırımlarına değer katmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri seçeneklerden birisi de Yatırım Fonları oluyor. Sizler de bankaların yatırım fonları araçlarını kullanarak yatırım sermayenizi değerlendirebilirsiniz.

Yatırım Fonları

Bankaların yatırım fonlarını kullanarak yaptığınız birikimleri, sizin tercih edeceğiniz risk grubuna ve beklediğiniz getiri durumuna göre farklı sermaye piyasası araçlarını, ulusal ve uluslararası borsalarda işlem gören menkul kıymetleri kullanarak değerlendirilmesini sağlayabilir; bankaların profesyonel yatırım danışmanları tarafından aktif olarak yönetilebilir.

Yatırım Fonu Nedir?

Yaptığınız birikimlerin ve yeni yapacağınız yatırımların, bankaların profesyonel fon yöneticileri tarafından çeşitli para ve sermaye piyasası araçları üzerinde değerlendirilerek yönetilmesi esasına dayanan, bankalar tarafından sunulan bir yatırım aracı çeşidi oluyor. Yatırım Fonları, bankaların yetkili kişileri tarafından sürekli olarak piyasaları izleyen kişiler, yatırdığınız yatırımları minimum risk ve maksimum getiri ilkesi çerçevesinde yöneterek birikimlerinize değer katma şansına sahip olabilirsiniz.

Piyasalarda yaşanan ekonomik gelişmeler ve gün içinde devam eden haber akışı güncel olarak bankalar tarafından takip edilerek, yapılan çıkarımlar ve piyasa beklentisi sonucunda, yatırım fonunun stratejisine bağlı kalmak olarak, yatırdığınız fon içerisinde bulunan birikimleriniz, aktif bir yönetim tarzı ile yönetilir ve bu sayede de yatırımlarınız açısında en optimum getiri elde etmek için çalışılır.

Yatırım aracı olarak değerlendirebileceğiniz Fon alım ve satımının yanında, Yatırım Aracı Olarak Gümüş Hesabı Olan Bankalar hakkında da bilgi edinerek yatırım türlerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Yatırım Fonlarının Avantajları Neler?

Yatırım fonlarının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yaptığınız birikimlerinizi değerlendirmek için, bankalardan profesyonel bir destek alabilirsiniz.
 • Yapacağınız en küçük tasarrufunuz bile, büyük yatırımcılar arasına katılarak, bu alanda verilen yatırım avantajlarından da yararlanabilirsiniz.
 • Bankanız tarafından sizin için hazırlanan Yatırım fonu portföyünde bulunan sabit getirisi olan fonlar, dövize endeksli fonlar ve hisse senedi fonları gibi farklı alanlarda portföy çeşitleri arasından bir sepet oluşturarak riski minimize edebilirsiniz.
 • Fon portföyünüzde yaşanacak olan değer artışlarının, banka fon hesabınıza günlük olarak yansıtılması ve yatırım fonlarının yüksek likidite avantajını kullanarak fonlarınızın güncel durumları ve yatırımızın son değerini görerek bu birikimleriniz oldukça kolay bir şekilde nakite dönüştürme şansına sahip olabilirsiniz.

Bankalar üzerinden fon alarak yapabileceğiniz yatırımın yanında Temettü Nedir? Temettü Emekliliği Nedir? Temettü Şirketleri Hangileri? gibi sorulara da cevap alabileceğiniz yazımızı inceleyerek, yatırım araçları arasında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Yatırım Fon Türleri Hangileri?

Yatırım fon türleri, her banka özelinde çeşitli olmakla beraber, bankalar üzerinden yatırım yapabileceğiniz yatırım fonu türleri genel olarak şu şekilde oluyor:

 • Alternatif Enerji Yabancı Hisse Senedi Fonu
 • Teknoloji Şirketleri Hisse Senedi Fonu
 • Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu
 • Gümüş Fon Sepeti Fonu
 • Blockchain Teknolojileri Değişken Fon
 • Sürdürülebilirlik Fon Sepeti Fonu
 • Tarım ve Gıda Sektörü Değişken Fon
 • Dijital Oyun Sektörü Karma Fon
 • Siber Güvenlik Teknolojileri Değişken Fon
 • Dönüştürücü Teknolojiler Değişken Fonu
 • Kira Sertifikalı Katılım Fonu ( Faizsiz Sermaye Piyasası araçları )
 • Para Piyasası Fonu
 • Borçlanma Araçları Fonu
 • Eurobond (Dolar) Borçlanma Araçları Fonu
 • Altın Fonu
 • Yabancı Fon Sepeti Fonu
 • Kira Sertifikaları Katılım Fonu
 • Sağlık Sektörü Değişken Fon
 • Turizm ve Seyahat Sektörü Değişken Fon
 • Anapara Korumalı Fonlar
 • Gayrimenkul Yatırım Fonları

Yatırım Fon Türlerini Detaylı İnceleyelim

Şunu belirtmemiz gerekiyor ki bu yazımızda paylaştığımız bilgiler tamamen araştırmalarımızdan edinilen sonuçlardır ve kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Bu paylaşımlar yatırım danışmanlığı kapsamına da dahil edilemez. Bu yazımızda verdiğimiz bilgiler, sadece bizim araştırmalarımızdan ve bankalar tarafından sağlanan görüşleri kapsayarak, genel yatırım yorumudur. Buradaki şirketler veya fonlar, sizin kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket etmeniz durumunda risk tamamen size aittir.

Alternatif Enerji Yabancı Hisse Senedi Fonu

Enerji Devrimini Yakalamak isteyenlere ve geleceğin enerjisi olarak görülen Alternatif Enerji kaynaklarına yatırım yapmak isteyenler için hazırlanan bu fon ile güneş, rüzgar, hidrojen ve yeni nesil pil teknolojileri alanında, dünya çapında başı çeken 20 yeni nesil enerji şirketine yatırım yapma fırsatını yakalayabilir ve birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Teknoloji Şirketleri Hisse Senedi Fonu

Borsa İstanbul’da işlem gören, yerli ve ileri teknoloji şirketlerine yatırım yapma imkanı bulacağınız bu fon ile, ülkemizin Araştırma ve Geliştirme ( Ar-Ge ) ve inovasyon odaklı çalışarak geleceğe yön vermek isteyen yerli teknoloji şirketlerine yatırım yapabilirsiniz. Bu fon üzerinden, yatırım uzmanları tarafından belirlenen 20 yerli teknoloji şirketine, bankanız üzerinden yatırım yapabilirsiniz.

Yabancı Teknoloji Sektörü Hisse Senedi Fonu

Bu fon üzerinden yatırım yapmak isterseniz, teknoloji alanlarında faaliyet gösteren yabancı şirketlerin ortaklık paylarına ve/veya bu şirketlerin depo sertifikalarına yatırım yaparak teknoloji alanındaki küresel gelişmeleri takip edebilir ve bu gelişmeler üzerinden siz de yatırımlarınızı değerlendirerek birikimlerinizi artırma fırsatı bulabilirsiniz.

Bu fonda bulunan toplam değerin, en az %80’i, devamlı olarak yurtdışı borsalarda işlem gören ve bilişim teknolojileri, elektronik, biyoteknoloji, telekomünikasyon, elektronik ticaret, yenilenebilir enerji teknolojileri, medikal teknoloji, savunma teknolojileri, hava ve uzay teknolojileri, online iletişim ve elektronik ödeme sistemleri gibi teknolojik faaliyet alanında çalışan şirketlere yatırım yapabilirsiniz.

Gümüş Fon Sepeti Fonu

Gümüş, altına benzerlik gösteren bir yatırım aracı olarak görülüyor ve altın gibi özellikle piyasalarda risk algısının bozulduğu dönemlerde en çok tercih edilen ve yatırım yapılan değerli bir varlık olarak görülüyor. Seçeceğiniz bu fon sayesinde, yatırımlarınızı gümüşe endekli olarak çeşitlendirmek isterseniz, sizin için sunulabilecek olan bu fon çeşidini inceleyebilirsiniz. Fiziki gümüşe veya türev araçları kullanarak gümüşe yatırım yapan yerli ve yabancı borsa yatırım fonu (BYF) paylarına ve diğer gümüş emtia fonlarına yatırım yapma şansına sahip olabilir ve gümüşün küresel çaptaki hareketlerini, siz de takip edebilirsiniz.

Gümüşe dayalı fon alım-satımının yanı sıra Yatırım Aracı Olarak Gümüş Hesabı Olan Bankalar hakkında da bilgi edinerek direk olarak siz de gümüş yatırımınızı güncel olarak yapabilir ve yatırım türlerinizi genişletme şansına sahip olabilirsiniz.

Blockchain Teknolojileri Değişken Fon

Bu fon aracılığı ile blockchain ( blokzincir ) teknolojilerinin gelişmesi ile bu alandan elde edilebilecek getiri potansiyelinden yararlanmak isteyen yatırımcılara özel olarak bir fon oluşturuldu. Blockchain (blokzincir) alanına yatırım yapmak isteyen, klasikleşmiş yatırım araçlarında farklı bir yatırım alanı arayan, birikimlerini değerlendirirken orta veya uzun vadeli olarak yatırım düşünen ve bunların yanında da TL ile fon alımı yapmak isteyen yatırımcılar bu fona bir göz atabilir.

Sürdürülebilirlik Fon Sepeti Fonu

Bu fon aracılığı ile küresel çapta adını daha sık duymaya başladığımız ve geleceğe yön verecek olan Sürdürülebilir Yatırım ( Sustainable Investing ) anlayışı çerçevesinde yapılan yatırım alanı seçimi ile yüksek finansal performans getirisi beklentilerinin yanı sıra sosyal ve/veya kurumsal yönetim kriterlerini (ESG: Environmental, Social, Governance) yatırım kararlarına entegre edilmiş şirketlerin yer aldığı pek çok yurt içi ve/veya yurt dışı şirketlere, ESG temalı endekslere dayalı borsa yatırım fonlarına, ESG kriterlerine uygun olarak ihraç edilmiş yatırım fonlarına ve sürdürülebilirlik endekslerine dahil şirketlerin ihraç ettiği para ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapma şansına sahip olabilirsiniz.

Tarım ve Gıda Sektörü Değişken Fon

Bu yatırım fonunda birikimlerinizi değerlendirmek isterseniz, tarım ve gıda sektöründeki getiri potansiyelinden yararlanabilir ve bu alandaki şirketlere yatırım yapabilirsiniz. Tarım veya Gıda sektöründe faaliyetlerini sürdüren şirketlerin veya bu alanda hizmet veren şirketlere hizmet ve/veya servis ve ürün sağlayan şirketlerin ihraç ettikleri yerli ve/veya yabancı ortaklık payları gibi şirket bağlantılı yatırım alanlarına ulaşabilirsiniz.

Dijital Oyun Sektörü Karma Fon

Dijital oyun sektöründe faaliyet gösteren yazılım ve donanım şirketlerine, yatırım yapmak istediğiniz birikimin en az %80’ini devamlı olarak kullanarak, hem bu platformlara hem de dijital oyun platformu sağlayıcılarına , dijital oyunların oynanabildiği cihazların donanım ve yazılım üreticilerine, dijital oyun sektöründe organizasyon sağlayan şirketler ile bu şirketleri destekleyen , katkı/hizmet/servis sağlayan şirketlerin hisse senetlerine ve özel sektör borçlanma araçlarına yatırım yaparak biriminizi değerlendirebilirsiniz.

Siber Güvenlik Teknolojileri Değişken Fon

Siber güvenlik alanında faaliyetlerini sürdüren, siber güvenlik teknolojilerinin ve siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesini amaçlayan teknoloji şirketlerinin ihraç ettiği sermaye piyasası araçlarına ve siber güvenlik alanında yatırım imkanı sağlayan yatırım fonları ile borsa yatırım fonlarına yatırım yaparak birikiminizi değerlendirme fırsatını yakalayabilirsiniz. Bu fon üzerinden hem yerli hem de yabancı finansal enstrümanlara yatırım yapılabilir.

Dönüştürücü Teknolojiler Değişken Fonu

Yeni nesil ve çığır açan dönüşümlere yatırım yapmak ister misiniz? Alacağınız bu fon sayesinde, 5G teknolojisi, sanal gerçeklik, robotik alanı, yarı iletkenler, nesnelerin interneti, otonom ulaşım, drone’lar, kuantum bilgisayarlar, uzaktan çalışma gibi dünyanın teknolojik dönüşümü ile öngörülen faaliyet alanlarda iş yapan seçilmiş teknoloji şirketine yatırım yaparak geleceği şimdiden yakalayabilirsiniz.

Fonların Alım ve Satım Kanalları Neler?

Fonların alım ve satım kanalları, banka özelinde değişmekle beraber şu kanallar üzerinden, bankanıza fon yatırım talimatı verebilirsiniz:

Yatırım Fonu Almak İçin En Çok Tercih Edilen Bankalar Hangileri?

Geleceğinize yön vermek ve birikimlerinizi değerlendirmek amacıyla fon almaya karar verdiniz ancak “Yatırım fonu almak için en çok tercih edilen bankalar hangileri?” “Yatırım fonu hangi bankalarda var?” diye soruyor olabilirsiniz.

Yatırımlarınızı, faiz kazancı sağlanmayan para ve sermaye piyasası araçları ile değerlendirmek istiyorsanız ve portföyünüzü devamlı olarak geniş tutarak birikimlerinizi en iyi şekilde güvende tutmak için yatırım fonu almak için en çok tercih edilen bankalar şunlar:

 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • TEB
 • ING Bank
 • Odeabank
 • Kuveyt Türk

Yatırım Fonlarında Vergilendirme Nasıl Oluyor?

Tüm Yatırım Fonları’nda, elde ettiğiniz gelir üzerinden %10’luk bir stopaj vergisi ödüyorsunuz. Hisse Senedi Yoğun Fon niteliğine sahip Yatırım Fonları’nı kullanarak elde ettiğiniz gelirden ise bir stopaj kesintisi yapılmıyor.

Bunların yanında, sermaye şirketleri ve benzer nitelikteki yabancı kurumların, Sermaye Piyasası Kurulu’nun ( SPK ) düzenleme ve denetimine tabi fonlar ile bu fonlara benzer yabancı fonların, münhasıran menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası aracı getirileri ile değer artışı kazançları elde etmek ve bunlara bağlı hakları kullanmak amacıyla faaliyette bulunan dar mükelleflerden Sermaye Piyasası Kanunu’na göre kurulan Yatırım Fonu ve yatırım ortaklıklarıyla benzer nitelikte olduğu Maliye Bakanlığı’nca belirlenenlerin elde edeceği Yatırım Fonları’na yatırım yaparak elde edeceğiniz gelir üzerinden de stopaj kesintisi yapılmıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.