Kredilog.com

Yapılan EFT Neden Geri Döner?

EFT’nin Geri Dönmesi

Normal şartlar altında yapılan EFT işlemi, gönderici konumda olan banka tarafından incelemeye alınır. İnceleme sırasında bazı kriterler baz alınarak hesaplar kontrol edilir.

Kontroller gerçekleştikten sonra sistem tarafından yapılan para transferi onaylanarak, alıcı konumundaki banka hesabına geçer. Ancak bu süreçte yaşanan bazı problemler yatırılan EFT’nin geri dönmesine neden olur.

Yapılan EFT Neden Geri Döner?

Yapılan EFT’lerin Geri Dönme Sebepleri

Çalıştığınız bankanın nezdinden bulunan bir hesaptan, başka bir bankaya ait hesaba para aktarımı yaptınız fakat paranın geri döndüğünü fark ettiniz. Bunun iki türlü nedeni olabilir.

İlki karşı tarafın isminin ve soy isminin yazılması gereken alana yanlış bilgilerin girilmesi EFT’nin geri dönmesine neden olacaktır.

İkinci neden ise alıcının IBAN numarası ile para gönderimi yaptığınızda, bu numaranın yanlış girilmesi paranın askıda kalmasına neden olacaktır.

Bu iki kriterde yaptığınız işlemin gerçekleştirilmeden geri dönmesine neden olabilecek hususlardır.

EFT’lerde Sık Yapılan Hatalar

Gerçekleştiren EFT’ler ile ilgili kişilerin sıklıkla yaptığı bazı hatalar vardır. Bu hatalar para transferinin geç yapılmasına ya da yapılmamasına neden olabilir.

Örneğin EFT saatleri içerisinde işlemin yapılmamış olması bankacılık işlemlerinde kişilerin sık sık yaşadığı bir durumdur. Bu durumun ortaya çıkmasına tamamen gönderici neden olmaktadır. İşlem saatleri içerisinde EFT yapılmadığında, bir sonraki işlem günü beklenmektedir.

Ayrıca BakınızHavale ve EFT Nedir? Nasıl Yapılır?

Geriye dönen EFT’lerde ise sık yapılan hatalardan ilki IBAN numarasının yanlış girilmiş olmasıdır. Söz konusu numara uzunluğundan dolayı göndericilerin sık sık yanlış girmesine neden olabilmektedir.

Diğer yapılan hata, alıcı konumundaki kişinin adı ve soyadının dikkat edilmeksizin yanlış girilmiş olmasıdır.

 

EFT Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Sorunsuz bir şekilde para gönderimi yapmak istiyorsanız, IBAN numarasını dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz. Çünkü IBAN numarası sadece o hesaba tanımlı olan özel bir numaradır. Bir rakamın değiştirilmesi farklı bir hesaba para aktarılmasına ya da bir rakamın eksik yazılması para transferinin askıda kalarak, belirli bir süre sonra geri dönmesine neden olabilir.

Alıcının adı ve soyadı ile para transferi yapmak istediğinizde de, kişinin ismini ve soy ismini doğru girdiğinizden emin olmalısınız. Bu giriş yapılırken tek bir harfin dahi eksik ya da yanlış yazılması EFT’nin askıda kalmasına neden olacaktır. Bu da paranın havuza düşmesine ve Merkez Bankası’nın kontrolüne girmesine sebep olacaktır.

Merkez Bankası’nın kontrolünden sonra yaptığınız EFT miktarı hesabınıza geri döner. Aksi halde geri hesabınıza yatmayan meblağlar için mutlaka bankanıza bildirim yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca EFT işleminin anında ya da gün içerisinde karşı tarafa aktarılmasını istiyorsanız, bu işlemi mutlaka bankanın belirlediği EFT saatleri içerisinde yapmanız gerekmektedir.

İlgili Yazılar:

Kredi Kartından Havale / EFT Nasıl Yapılır?

ATM’den Havale / EFT Nasıl Yapılır?

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.