Kredilog.com

Yapı Kredi Bankası Kredi Alma Şartları

Yapı Kredi Bankası da tıpkı diğer bankalar gibi kişilerin neredeyse tüm ihtiyaçları için belirli kredi ürünlerini tanımlamış ve müşterilerinin kullanımına sunmuştur. Bu kapsamda Bireysel İhtiyaç Kredisi (Mobilden ve İnternetten Anında Şubesiz Kredi, Alışveriş Kredisi, Eğitim Kredisi, Evlilik Kredisi, Tatil Kredisi), Konut Kredisi, Taşıt Kredisi, Motosiklet Kredisi, Tekne Kredisi, Esnek Hesap gibi kredi ürünleri bulunmaktadır. Genel olarak bakıldığında bu kredileri alabilmek için gerekli şartlar aynı gibi gözükse de kredinin türüne göre gerekli koşullar da farklılık gösterebilmektedir. Bu yazıda Yapı Kredi Bankası tarafından sunulan tüm kredilerin alma şartları detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Alma Şartları

Kredi başvurusu

İnternet veya mobil şube aracılığıyla: Yapı Kredi Bankası müşterisi olan kişiler için Bireysel İhtiyaç Kredisi’ne başvuru yöntemlerinden ilki ve en kolayı bu yöntemdir. Ancak bu yöntemle sadece banka müşterilerinin başvuruda bulunabildiğini de unutmamak gerekmektedir.

SMS ile: Cep telefonunuzun mesaj bölümüne Bireysel İhtiyaç Kredisi yazmalı ve ardından bir boşluk bırakarak 11 haneli TC kimlik numaranızı yazmalı ve sonra yine bir boşluk bırakarak aylık net gelirinizi yazmalı ve bu mesajı 4411’e göndermelisiniz. SMS ile yapılan kredi başvurularının bir ön başvuru niteliğinde olduğunu ve asıl başvuru işlemleri için banka şubesine gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Banka şubeleri aracılığıyla: Yapı Kredi Bankası resmi web sitesinden size en yakın banka şubesini bularak şubeden direk başvurunuzu gerçekleştirerek kredinizi alabilirsiniz.

Telefon bankacılığı aracılığıyla: Bu yöntem de tıpkı SMS ile başvurudaki gibi sadece ön başvuru için kullanılabilen bir yöntemdir.  Cep telefonunuz ya da sabit telefondan 444 0 444 numaralı Yapı Kredi telefon bankacılığı hizmetini arayarak müşteri temsilcisine bağlanıp Bireysel İhtiyaç Kredisi başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

ATM üzerinden: Bunun için yine yakın çevrenizden bulunan Yapı Kredi bankamatiklerinden birini bulmanız gerekmektedir. Bankamatik üzerindeki menüyü takip ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi başvurusu için gerekli belgeler

 • Kimlik, pasaport ya da ehliyet aslı ve fotokopisi,
 • Gelir durumu gösteren belge (Özel sektörde, kamuda çalışan ya da emekli olan kişiler e-devlet sistemine giriş yaparak SGK hizmet dökümü, kamu e-bordro veya emekli aylık bilgisinin çıktısını alarak gelir durumunu gösterecek olan belgeye erişebilirler. Serbest meslek sahibi olan kişiler ise vergi levhasının fotokopisi ile kredi başvurusunda bulunabilirler. Kira gelirini gelir belgesi olarak göstermek isteyen kişiler ise tapu veya kira kontratı fotokopisi banka şubesine giderken yanlarında getirmelilerdir.)
 • Cep telefonu haricinde son 3 aya, sabit bir yere ait olarak telefon, elektrik, su, doğalgaz gibi faturanın aslı veya fotokopisi yahut mahallenin muhtarından alınacak olan güncel ikametgah belgesi ile başvurular gerçekleştirilebilir.

Mobilden ve İnternetten Anında Şubesiz Kredi, Alışveriş Kredisi, Eğitim Kredisi, Evlilik Kredisi, Tatil Kredisi yani Bireysel İhtiyaç Kredisi almak isteyen kişilerin tümü yukarıda anlatılan gerekli belgeleri tamamlayarak bahsedilen başvuru yöntemleriyle kredi başvurularını gerçekleştirip gerekli şartları sağlamaları halinde krediyi alabilirler.

Konut Kredisi Alma Şartları

Yapı Kredi Bankası tarafından müşterilerin kullanımına sunulan Konut kredisine internet üzerinden anında başvurabilir yahut Yapı Kredi Bankası’nın size en yakın şubesine giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Konut kredisinin özellikleri

 • Maksimum 120 ay vadeyle verilen bir kredi ürünüdür.
 • Konut kredileri için banka ekspertizi eve gönderir ve evin kaba taslak bir değerini çıkartır. Bu çıkarım sonucunda elde edilen değerin maksimum %80’i kadar krediyi müşterilerine kullandırır. Diyelim ki ekspertiz tarafından evin değeri 600 Bin TL olarak tespit edildi. Böyle bir durumda size verilecek olan kredi 480 Bin TL olacaktır.
 • Konut kredisi kullanacak olan kişinin vade bitiminde maksimum 70 yaşına gelmiş olması gerekmektedir.
 • Kredinin taksitleri sizinle müşteri temsilcisi tarafından belirlenen vade ve taksit oranları üzerinden yapılabilmektedir.
 • Kredi taksit ödemeleri devam ederken eline toplu para geçen kişiler ara ödeme yaparak taksit tutarının azaltılması mümkündür.
 • Krediyi süresinden önce kapatmak isteyen kişiler kalan borcu ödeyerek bu krediyi kapatma şansına sahip olabilir. Ancak burada ilk taksitlerde faiz ödendiğinden dolayı kalan borcun neredeyse tümü ödenmelidir.
 • Tek başına ev almaya gücü yetmeyen ya da yatırım amaçlı olarak ev almayı düşünen iki kişi birleşip konut kredisi çekebilmektedir.

Konut kredisi başvurusu için gerekli belgeler

 • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet aslı ve fotokopisi,
 • Gelir belgesi,
 • Konut kredisi çekecek olan kişiye ait elektrik, su, telefon, doğalgaz faturası ya da ikametgah belgesi
 • Satın alınacak olan konutun tapu fotokopisi

Gerekli olan belgeleri tamamlayıp konut kredisi başvurusunu gerçekleştiren kişiler kredi notları düşük değilse konut kredisini alabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Kredi Notumu Ücretsiz Nasıl Öğrenebilirim?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.