Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Western Union Nedir?

Western Union Nedir?

Western Union

Para likiditesi artık dünya için çok önemli etmenlerden bir tanesi ve hepimiz para transferi konusunda bazen güçlükler yaşayabiliyoruz. Bu doğrultuda birçok firma ya da kişi yurtiçinde ve yurtdışında paraları gerekli hesaplara gönderirken bunda özel sistemleri kullanıyor. Bu doğrultuda kişiler eğer yurtdışına para göndermek ya da yurtdışından gelecek olan bir parayı almak istiyorlarsa Western Union sistemini tercih ediyor.

150 seneyi aşan sürelerdir bu hizmeti veren sistem içerisinde yer alan 200 ülke bulunuyor. Bu ülkelerden kişiler farklı ülkelere çok kısa bir süre içerisinde para transferlerini gerçekleştiriyor. Bunun için kişiler ülkemizde yer alan bankaları kullanıyorlar. Farklı ülkelerde değişik noktalarda da bu hizmet verilirken ülkemizde bankalar bu görevi üstleniyor. Buna ek olarak günümüzde hizmet veren özel bankaların tamamına yakınında bu hizmet sunuluyor. Kişiler rahatlıkla bankaların açık oldukları her saatte giderek Western Union sistemini kullanabiliyorlar.

Western Union Nedir?

Western Union İle Para Transferi Nasıl Yapılır?

Para transferi işleminde kişiler ilk olarak bankalara gidiyor ve bankalarda bulunan Western Union yetkilisi olan kişiler ile görüşüyorlar. Bu kişiler müşterilere para alma ya da para yatırma işlemlerinden hangisini yapacağını soruyor. Kişiler para yatıracaklarsa kendilerine bir form veriliyor. Bu form içinde kişilerin kişisel bilgileri talep ediliyor. Genel anlamda kişiler yalnızca nüfuz cüzdanları ile birlikte bu para transferi işlemini gerçekleştiriyorlar. Para yatırmak için kişilerin doldurması gereken form içerisinde talep edilen adres ve diğer kişisel bilgiler ise genel olarak herhangi bir sorun olduğunda başvurulabilmesi için kullanılıyor.

Bu doğrultuda form doldurulduktan son banka görevlisine teslim ediliyor. Banka görevlisi de bu form üzerinden yazan bilgilere göre işlemi yürürlüğe sokuyor ve parayı gönderiyor. Para gönderme işlemi gerçekleştikten sonra kişilere bir adet MTCN kodu veriliyor. Kişilerin parayı çekecek olan kişilere bu kodu bildirmesi gerekiyor. Parayı alacak olan kişiler de bankalara giderek bu kod yardımı ile parayı çekebiliyorlar. Ülkemizde genel olarak bankalarda bulunan Western Union dış ülkelerin birçoğunda marketlerde ya da benzinliklerde de bulunuyor. Bu sebeple de kişiler paralarını bu bölgelerden de çekebiliyorlar.

Western Union Anlaşmalı Bankalar

Bankalar rekabet ortamında birbirlerine üstünlük kurabilmek ve buna ek olarak müşterilerine en iyi hizmeti sunabilmek için birçok farklı imkân sunmaya çalışıyorlar. Bu doğrultuda Western Union sistemi de özel bankaların birçoğunda rahatlıkla kullanılabiliyor. Kullanıcılar Western Union hizmetini kullanmak için,

 • Akbank,
 • Anadolu Bank,
 • Albaraka,
 • Burgan Bank,
 • Finansbank,
 • Fibabank,
 • Garanti Bankası,
 • ING Bank,
 • TEB,
 • Şekerbank,
 • Yapı Kredi,
 • İş Bankası,
 • Türkiye Finans,
 • Ziraat Bankası,
 • PTT şubeleri,

kullanılabiliyor. Bu bankaların tamamında kişilere hizmet veren Western Union görevlileri ve sistemleri yer alıyor. Genel olarak bankaların tüm şubelerinde bu hizmet verilirken istisna olarak bazı küçük şubeler bu hizmeti direkt olarak vermiyor. Ancak bu şubelerin de işlemi yönlendirme şansı bulunuyor.

Western Union İle Nasıl Para Alınır?

Para herhangi bir ülkeden diğer ülkeye Western Union ile gönderilirken kişilere bir adet MTCN kodu verilmektedir. Bu koda kişileri parayı gönderecekleri kişi ile bağdaştıran kod olacaktır. Bu aşamada parayı çekmek isteyen kişiler Western Union hizmeti veren herhangi bir noktaya giderek bu kodu girerek paralarını çekebilirler. Ülkemizde bu işlem için bankalara gitmek gerekirken bazı ülkelerde farklı noktalarda da Western Union hizmeti verilmektedir. Kişilerin nüfus cüzdanları ve kodları ile gitmeleri paranın tamamını çekmeleri için yeterli olacaktır. Bu sayede kişiler dünyanın her noktasında çok kısa bir süre içerisinde gönderilen paraları çekebilirler.

Western Union Komisyon Ücretleri

Western Union ile para gönderirken kişilerin gönderimde kullandıkları para birimine göre sistemin talep ettiği komisyon ücreti de değişmektedir. Bu aşamada kişiler dolar bazında bir yatırım gerçekleştirirlerse komisyonlarını da dolar olarak verirler. Yatırılan paraya göre bir komisyon uygulanırken bu komisyonlar belirli bir orana göre değil miktar aralığına göre belirlenmektedir. Bu aşamada yurtdışına TL gönderecek olan kişiler için,

0 – 200 TL arası – 30 TL,

200 – 400 TL arası 45 TL,

400 – 600 TL arası 60 TL,

600 – 750 TL arası 70 TL ,

750 – 1000 TL arası 85 TL,

1000 – 1500 TL arası 95 TL,

olarak ücretlendirilmektedir. Bu ücretler bedeller büyüdükçe büyümeye devam eder. Kişiler bir seferde en fazla 12.500 TL gönderebilirken bunun için 525 TL komisyon alınmaktadır.

Eğer kişiler para gönderme işlemlerini dolar olarak yapacaklarsa,

0 – 100 $ arası 15 $,

100 – 200 $ arası 22 $,

200 – 300 $ arası 29 $,

300 – 400 $ arası 34 $,

400 – 500 $ arası 42 $,

olarak ücretlendirilir. Dolar bazında yatırılacak olan ücret maksimum 7500 dolardır. Bunun için de 303 dolar komisyon alınır.

Son olarak kişiler paralarını Euro olarak göndermek isterlerse,

0 – 105 € arası 15 €,

105 – 180 € arası 20 €,

180 – 285 € arası 28 €,

285 – 360 € arası 30,5 €,

360 – 465 € arası 38 €,

olarak ücretlendirilmektedir. Kişiler en fazla 5.900 Euro gönderebilirken bunun için 238 Euro masraf talep edilmektedir. Kişiler eğer Western Union ile paralarını göndereceklerse bu komisyon ücretlerini de göz önünde bulundurmak zorundadır. Yoksa Western Union komisyon ücretini paradan çektiği için paraları eksik olarak alıcı kişilere iletilecektir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.