Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Ventolin Şurup Ne İşe Yarar ve Ne İçin Kullanılır?

Solunum yolu hastalıklarında kullanılan Ventolin şurupun özelliklerini detaylarıyla sizin için araştırdık.

Ventolin Şurup Ne İşe Yarar ve Ne İçin Kullanılır?

Ventolin Şurup

Doktorlar tarafından tavsiye edilen şuruplardan birisi de Ventolin şuruptur. Solunum yolu hastalıklarında kullanılan bu ilaç, özellikle astım hastalığının etkilerini hafifletmek için kullanılır ve kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Dozu ve alım süresi yaşa ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir.

Ventolin Şurup Nedir?

Araştırdığımız bu şurup, solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Temel çalışma prensibi akciğer kısmındaki hava duvarlarında bulunan kasları gevşeterek solunumun daha kolay bir şekilde olmasını sağlamaktır. Özellikle çocuklar için tercih edilmektedir. İlacı kullanmaya başlanılması ve bırakılması muhakkak doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Ventolin Şurup Ne İşe Yarar?

Bu şurup, etken maddesi salbutamol sülfat olan ve özellikle astım hastalıklarında kullanılan bir ilaçtır. İlaç kasların gevşemesini sağlayarak daha kolay ve daha düzenli nefes alışverişini sağlamaktadır. Peki ventolin şurup ne işe yarar? merak edenler için şurubun kullanım alanları şu şekildedir;

  1. Kronik bronşit belirtilerini hafifletmektedir.
  2. Solunum yolu yetmezliğine sahip olan akciğer hastalıkları için hastalığın rahatlatılmasında ve belirtilerin hafifletilmesinde kullanılmaktadır.
  3. Her düzeydeki astım hastalığının etkilerini hafifletmek için kullanılmaktadır.
  4. Nefes alışverişin düzenlenmesinde kullanılmaktadır.
  5. KOAH belirtilerini azaltarak tedavide kullanılmaktadır.

Bu ve benzeri şikayeti olan hastalar için kullanılan bu şurup özellikle çocukların tedavisinde kullanılmaktadır. Ventolin şurup ne için kullanılır? sorusunun cevabı olarak yukarıdaki maddeleri sayabiliriz. Reçetesiz olarak da satılmakta olup kullanılmaya başlanması ve kullanımının bitirilmesi doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Ventolin Şurup Nasıl Kullanılır?

Kullanacağınız bu şurup için önerilen doz miktarları olmasına karşın öncelikli olarak doktorunuz tarafından belirlenen sıklıkta ve dozda kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bunun yanında her yaş aralığı için önerilen doz miktarı ve kullanım sıklığı şu şekildedir;

  • 2-6 yaş arasındaki çocuklar için günlük kullanımı günde 3-4 kez olmak üzere bir ya da yarım ölçek,
  • 6-12 yaş arasındaki çocuklar için günlük kullanımı günde 3-4 kez olmak üzere bir ölçek,
  • 12 yaş ve üzerindeki çocuklar için günlük kullanımı günde 3-4 kez olmak üzere bir ya da ikişer ölçek,
  • Yaşlılar için günlük önerilen günlük doz miktarı günde 3-4 kez birer ölçek şeklinde.

Ayrıca bunların yanında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Şurubu kullanmadan önce mutlaka çalkalamanız ve güneş görmeyen yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Kullanıma başlandıktan sonra 28 gün içerisinde bitirilmelidir. Yemekten önce ya da sonra kullanılabilmekte olup ventolin şurubu diğer ilaçlarla karıştırarak içilmemesi gerekmektedir. Sağlığınız için bu hususlara dikkat edilmesi önemle arz olunur.

Ventolin Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi bu şurubu kullanan kişilerde de şurubun içindeki maddelere hassasiyeti olan kişilerce yan etkileri görülebilmektedir. İlaç kullanımının neden olduğu yan etkileri prospektüs okuyarak da öğrenebilirsiniz. Bu şurup kullanıcılarının en yaygın olarak karşılaştığı yan etki titremedir. Bunun yanında görülme sıklıklarına göre gruplandırdığımız yan etkiler şu şekildedir;

Yaygın görülen yan etkiler; titreme, baş ağrısı, kalp atış hızının artması ve kasa giren kramplar.

Seyrek görülen yan etkiler; hipokalemi (kandaki potasyum miktarının azalması), kalp ritim bozuklukları, kol ve bacaklardaki damarlarda genişleme, kastaki gerilmeler ve kandaki şeker miktarındaki artış.

Çok seyrek görülen yan etkiler; derilerde meydana gelen döküntüler, kaşıntılar ve kurdeşen

Ayrıca yan etki olarak nadir de olsa aşırı hareketlilik yani enerji miktarının fazlalaşması da görülebilmektedir.

Anlattığımız bu şurubu kullananlar tarafından seyrek yada çok seyrek yan etkilerinin görülmesi durumunda ya da şuruba karşı aşırı hassasiyetin gösterilmesi durumunda acilen doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Ventolin Şurup Fiyatı

Eczanelerdeki Ventolin şurup fiyatı 11 TL ile 14 TL arasında değişmektedir. Bu fiyat aralığı 150ml şurup için geçerlidir ve güncel fiyatlar gelen zamlar doğrultusunda sürekli değişebilmektedir. Ayrıca doktor tarafından reçete yazılması durumunda ilaç ücreti devlet tarafından karşılanmaktadır.

Bu yazımızda sizlere solunum yolu rahatsızlıklarının hafifletilmesinde kullanılan bu şurup hakkındaki bilgileri verdik. Ventolin şurubun özellikleri nedir? Ventolin şurup ne işe yarar? Ventolin şurubu ne için kullanabiliriz? sorularının cevabını bulabileceğiniz bu yazımızda ayrıca şurup kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar ve güncel fiyatları sizler için derledik.

Ayrıca bakınız:

Akbank Faizsiz 5000 TL Kredi > TIKLAYIN

CarrefourSA Faizsiz Kredi ( 40000 TL %0 Faiz ) > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.