Kredilog.com

VEDOP Beyanname Sorgulama Nasıl Yapılır?

VEDOP, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulama konulmuş bir otomasyon sistemidir. Bu sistem sayesinde, vergi dairelerinde gerçekleştirilen işlemler, online ortamda daha hızlı bir şekilde yapılabilir hale geldi. Önce bir proje olarak başlatılan ve verim elde edildiğinin görülmesiyle birlikte kullanımına sunulan, ardından kullanımı yaygınlaşan VEDOP sistemi aracılığıyla kayıt dışı ekonominin kayıtlara geçmesi de amaçlanmaktadır.

VEDOP (Vergi Daireleri Otomasyon Projesi) Nedir?

Özetle VEDOP:

 • Gelir İdaresi Başkanlığınca uygulanan işlemlerin, bir otomasyon üzerinden yürütüldüğü sisteme verilen isimdir.
 • İşleme alınan tüm veriler, VEDOP sisteminde elektronik ortama taşınır. Bu da iş yükünün azalmasını ve verimliliğin artmasını sağlar.
 • Gelir İdaresi Başkanlığının temel altyapısı olarak işlev gören VEDOP, kamu kurumları ile online olarak bilgi paylaşımı yapılmasına da olanak tanır.
 • Bunlar dışında; kayıt dışı ekonominin kayıtlı hale gelmesini, vergi mükellefi olan kişilerin defter ve belgelerinin elektronik ortamda temin edilip arşiv haline getirilmesini de sağlar.

VEDOP üzerinden beyanname sorgulaması da yapılabilir. Beyanname sorgulama işleminin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmesi mümkündür.

VEDOP Beyanname Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Beyannname; yazı ile yapılan bildirimdir. Genel olarak; vergi borçlarının hesaplanmasında mükellef ve vergi sorumluları tarafından, kanunda belirlenmiş olan dönemlerde vergi dairelerine beyanname verilir.

 • VEDOP beyanname sorgulama işlemini gerçekleştirmek için, yazının devamında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayarak Ticaret ve Gümrük Bakanlığının ilgili internet adresini açın. Ekranın sağ üst kısmında bulunan ”E-İŞLEMLER” bağlantısına tıklayın.

 • Açılan ekranda, Ticaret Bakanlığı tarafından online olarak sunulan tüm hizmetlere ulaşabilirsiniz. VEDOP beyanname sorgulaması için işlem menüsünden ”Detaylı Beyan Durumu Sorgulama’ bağlantısına tıklayın.

 • ‘Detaylı Beyan Sorgulama’ sayfasından, beyanname sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Ekranda beyanname numarası dışında, sorgulama durumuna göre işaretlenmesi gereken seçenekler de yer alır. Sorgulama öncesinde işaretlemeleri yapmanız gerekir.

Sorgulama ekranında yer alan ifadelerin belirttikleri bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • AZO durumu: Beyannamenin AZO sistemine aktarılıp aktarılmadığı bilgisini verir.
 • Çıktı seri no kontrol: Sorgulaması yapılacak olan beyannamenin çıktı seri numarasını gösterir.
 • ETGB: İhracatta operatörler tarafından yani posta, hızlı kargo taşıyıcıları tarafından elektronik ortamda düzenlenen beyana verilen isimdir.
 • Sorgulama için gerekli seçenekleri işaretleyip beyanname numarasını yazdıktan sonra güvenlik doğrulama aşamasına geçiş yapın.

 • Güvenlik şifresi için 5 farklı ikon bulunur. Ekranda hangi ikon yazıyorsa, ‘Buraya Sürükle’ kısmına sürükleyin. Bu işlemin ardından ‘Sorgula’ butonuna basarak VEDOP beyanname sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Beyannameler için belirli tarih aralıkları bulunur ve bu tarih aralıklarında beyannamelerin verilmiş olması gerekir. Beyanname vermesi gerekenlerin, VEDOP sistemine girip beyannamenin kayıtta olup olmadığını kontrol etmesi oldukça önemlidir.

Beyanname sorgulama işlemini gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.