Kredilog.com

Vakıfbank IBAN No Sorgulama, Öğrenme ve Hesaplama

IBAN numarası; bankaların uluslararası anlaşmaları doğrultusunda para transferi işlemlerinin kolay ve güvenli bir şekilde yapılmasına olanak tanıyan kod olarak tanımlanır. Yapılan anlaşmalar neticesinde IBAN uygulamasının yürürlükte olduğu ülkelerde para transferine dair işlemler, üst düzey güvenlik önlemlerine bağlı olarak gerçekleştirilir. Hem yurt dışında hem de yurt içinde müşterilerin para alışverişinde bilgilerini korumaya yönelik tasarlanan IBAN numarası, her banka için uluslararası standartlara bağlı olan kurallar bağlamında hesaba özel tahsis edilir.

IBAN numarası, her bir banka hesabı için özel olarak belirlenir. Dolayısıyla birden fazla sahip olduğu banka hesaplarının her birinin IBAN numarası farklı olur. Aynı bankada bulunan vadeli ve vadesiz hesapların dahi IBAN numarası farklıdır.

Vakıfbank müşterileri, bankanın sunmuş olduğu yöntemlerden biri aracılığıyla Vakıfbank IBAN sorgulama işlemini gerçekleştirebilir, IBAN numarasına kolayla ulaşabilir. 

Vakıfbank IBAN Numarası Nerede Yazar?

Genellikle banka ya da kredi kartlarının üzerindeki 16 haneli rakam öbeği, IBAN numarası ile karıştırılır. Ancak banka ve kredi kartlarının üzerinde yalnızca kart numarası, kart sahibinin adı-soyadı, CVV kodu ve kartın son kullanma tarihine ilişkin bilgiler yer alır.

Vakıfbank IBAN numarası ise; şubede hesap açtırdıktan sonra tarafınıza verilen hesap cüzdanında yer alır. Hesap cüzdanınızı kaybetmeniz halinde Vakıfbank IBAN öğrenme işlemlerinden biri aracılığıyla sorgulama yapabilirsiniz.

IBAN numarası uluslararası standartlarda belirlenen 26 haneden oluşur:

 • İlk 2 hanesinde hesabın bulunduğu ülkeyi temsil eden semboller yer alır. Türkiye’deki bankalar için bu sembol TR- olarak belirlenmiştir.
 • Sonraki 2 basamak kontrol basamaklarıdır.
 • Devamındaki 5 basamak banka kodudur.
 • Geriye kalan 16 hane ise hesap numarasını ifade eder.

Vakıfbank IBAN Nasıl Öğrenilir?

Vakıfbank’tan açtırdığınız bir hesabın IBAN numarasını öğrenmek için birden fazla sorgulama yöntemini kullanabilirsiniz. IBAN numarasını öğrenmek için herhangi bir Vakıfbank şubesine gidebileceğiniz gibi çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisine talepte bulunmanız da mümkündür. Öte yandan gelişen teknolojiye bağlı olarak; online işlemler ve bankacılık hizmetlerinin entegre bir hal almasıyla birlikte, internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığıyla da Vakıfbank IBAN doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

1. Banka şubelerinden Vakıfbank IBAN no bulma

IBAN numaranızı herhangi bir Vakıfbank şubesine gidip üzerinde T.C kimlik numaranızın yazılı olduğu kimlik kartı ile başvuruda bulunarak öğrenebilirsiniz.

 • Öncelikle işlem yapabilmek için gişe sıra numarası almanız gerekir.
 • Sıranız geldiğinde sıra numaranızın yandığı vezneye yönelmelisiniz. Banka memuruna hesap bilgilerinizi verdikten sonra “IBAN numaramı öğrenmek istiyorum.” demeniz yeterli olur.
 • Bankada tanımlı olan bilgilerle verdiğiniz bilgilerin tam olarak eşleşmesi durumunda banka memuru IBAN numaranızı sizinle paylaşacaktır.

IBAN’dan Hesap Numaranızı Bulabilirsiniz: IBAN’dan Hesap Numarası Nasıl Hesaplanır?

2. Çağrı merkezini arayarak Vakıfbank IBAN numarası öğrenme

Vakıfbank müşteri hizmetleri numarasını arayarak IBAN numaranızı öğrenmeniz mümkündür.

 • Çağrı merkezinden IBAN numaranızı öğrenmek için 0850 222 0 724 numaralı çağrı merkezini arayın.
 • Telesekreterin komutları doğrultusunda tuşlama yaparak müşteri temsilcisine bağlanın.
 • Müşteri temsilcisine genel hesap bilgilerinizi verdikten sonra “IBAN numaramı öğrenmek istiyorum.” demeniz yeterli olur.
 • Güvenlik aşamasında verdiğiniz bilgilerin doğrulunun müşteri temsilcisi tarafından teyit edilmesinin ardından IBAN numaranız sizinle paylaşılacaktır..

3. Mobil bankacılık aracılığıyla Vakıfbank IBAN numarası sorgulama

 • Mobil bankacılık hizmetinden yararlanmak için öncelikle bankanın mobil uygulamasını akıllı cihazınıza indirmeniz gerekir.
 • İndirme işleminin ardından uygulamayı açın.

 • Mobil bankacılık uygulamasını açtıktan sonra ilk adımda sayfanın en kısmında yer alan “Bireysel/Ticari” seçeneklerinden size uygun olanı seçmeniz gerekir.
 • Mobil bankacılık şifreniz ile birlikte uygulamaya giriş yapın.

 

 • Giriş yaptıktan sonra karşınıza uygulamanın ana ekranı çıkacaktır. Bu ekran üzerinde mevcut bakiye durumu ve ad-soyad gibi genel bilgiler yer alır.
 • Bilgi edinmek istediğiniz hesabın üzerine dokunduktan sonra hesap detaylarına kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

 • Hesap detayları sayfasında IBAN numarası dahil olmak üzere bakiye, kullanılabilir bakiye ve kredili bankomat limitine dair bilgileri bulabilirsiniz.

4. İnternet bankacılığı ile Vakıfbank IBAN hesaplama

Vakıfbank’ın resmi web sitesinde yer alan “IBAN Sorgulama” sayfası üzerinden IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

 • Hesaplama işlemine başlamak için ilk olarak aşağıda paylaştığımız bağlantıya tıklayın.

 • Bağlantıya tıkladığınızda sorgulama sayfasıyla karşılaşacaksınız. Sorgulama yapmak istediğiniz hesap türüne göre ilgili boşluğu doldurduktan sonra IBAN öğren butonuna tıklayarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

İnternet bankacılığı aracılığıyla IBAN hesaplama işlemi yapmak için TIKLAYINIZ.

Diğer Bankalar:

Garanti Bankası IBAN Sorgulama

Finansbank IBAN Sorgulama

Türkiye İş Bankası IBAN Sorgulama

ING Bank IBAN Sorgulama

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.