Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Vakıfbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? BES İptal Numarası

Vakıfbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? BES İptal Numarası

Vakıfbank’ın önemli bir yan kuruluşu olan Vakıf Emeklilik, vatandaşların bireysel emeklilik ile ilgili işlemlerini gerçekleştirebileceği bir kurumdur. Bireysel emeklilik ile ilgili cayma ve iade işlemleri dahil pek çok işlemi Vakıfbank’ın ve Vakıf Emeklilik’in çağrı merkezleri ve şubeleri aracılığıyla kolayca yapmak mümkündür. Ayrıca Vakıf Emeklilik’in SMS hizmeti ve internet şubesini kullanarak da Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılabilir ve birikmiş paraların iadesini istediğiniz zaman alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Nedir, Sistemden Nasıl Çıkış Yapılır?

Ülkemizde Ocak 2017’den beri yürürlükte olan yeni düzenlemeye göre bir işte çalışmaya devam eden ya da iş hayatına yeni başlayan ve 45 yaşından genç olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için otomatik bireysel emeklilik katılımı zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda çalışma hayatında aktif olarak yer alan vatandaşların her ay maaşlarından belirli oranlarda bir kesinti yapılır ve bu kesinti anlaşmalı banka ya da emeklilik şirketlerindeki BES hesaplarına aktarılır. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devletin ana maksadı hem vatandaşların emeklilik dönemlerinde ek bir gelire sahip olmalarını sağlamak hem de halk genelinde tasarruf bilincinin yerleşmesine zemin hazırlamaktır. Fakat bu sistemin zorunlu tutulması ve çalışanların maaşlarından otomatik kesintiler yapılması bazı vatandaşların sisteme tepki göstermesine neden oldu. Kimi vatandaşlar Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak ve sistemdeki hesaplarında birikmiş paraları iade almak istedi.

Gönüllü ya da zorunlu fark etmeksizin Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmuş her vatandaşın bu sistemden ayrılma ve BES hesabında biriken paraların iadesini talep etme hakkı bulunur. Zorunlu olarak sisteme dahil olan otomatik BES katılımcılarının sistemden ayrılırken paralarını kesintisiz olarak geri alabilmeleri için dikkat etmeleri gereken önemli bir nokta bulunur. Sisteme dahil olan vatandaşlar, katılım tarihlerinden sonraki iki aylık süre zarfı içerisinde iptal talebinde bulunurlarsa BES hesaplarında birikmiş tüm paralarını herhangi bir kesinti söz konusu olmadan geri alabilirler. Bu süreden sonra yapılacak iptal ve iade taleplerinde ise aidat ya da katılım payı gibi başlıklar altında BES hesabında biriken paraya bazı kesintiler uygulanır ve iade esnasında birikmiş paranın tamamını almak mümkün olmaz. Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak istediğini kuruma bildirip para iadesi talep eden vatandaşın birikmişlerini ödemek için kurumun 10 iş günü kadar süresi vardır. Bu süre sonunda paranın vatandaşın hesabına aktarılması gerekir.

Vakıfbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Vakıfbank’a bağlı olarak faaliyet gösteren Vakıf Emeklilik bünyesinde bireysel emeklilik hesabı bulunan vatandaşlar, BES işlemleri için birden fazla yönteme başvurabilirler. Vakıfbank otomatik BES iptali için kuruma SMS yoluyla, şubeye giderek, çağrı merkezi üzerinden ya da internet sitesi aracılığıyla başvuruda bulunmak mümkündür. Bu başvuruyla birlikte kurum iptal ve iade işlemlerini gerçekleştirmekle yükümlü olur.

1. SMS ile Vakıfbank bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır?

Vakıfbank bireysel emeklilik hesabınızın kapanmasını ve birikmiş paranızın iade edilmesini istiyorsanız kısa mesajla kuruma talebinizi bildirebilirsiniz.

 • Bunun için cep telefonlarınızın kısa mesaj bölümünü açın ve büyük harflerle “VEML” yazın, bir boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numaranızı girin ve yeniden boşluk bırakıp “CAYMA” yazın. Son bir boşluk daha bıraktıktan sonra doğum tarihinizi gün.ay.yıl formatında 4933’e SMS olarak gönderin.
 • Örnek bir formatla durumu daha açık şekilde anlatmak gerekirse göndermeniz gereken kısa mesaj şu şekilde olmalıdır: VEML 12345678901 CAYMA 05.05.1975
 • Vakıfbank’a bu mesajı gönderdikten sonra kurum tarafından size bir bilgilendirme mesajı iletilir. Bu mesajda yazan uyarıları okuyup işlemi onaylamanız durumunda “EVET” yazarak mesajı cevaplayabilirsiniz.

2. Telefon ile BES iptali nasıl yapılır?

Vakıfbank bireysel emeklilik otomatik katılım iptali ve para iadesi işlemleriniz için Vakıfbank ya da Vakıf Emeklilik çağrı merkezleri aracılığıyla kurumla iletişime geçebilirsiniz.

 • Vakıfbank’ın otomatik BES için açmış olduğu 0850-222-9-657 numaralı çağrı merkezini arayıp veya 0850-222-9-237 ya da 444-9-237 numaralı Vakıf Emeklilik çağrı merkezleri ile iletişime geçip cayma işlemini gerçekleştirmek üzere talepte bulunabilirsiniz.
 • Çağrı merkezinde sizinle iletişime geçen müşteri temsilcisi Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak istediğinizi duyduktan sonra size güvenlik amaçlı bazı sorular yöneltip kimlik doğrulması yapmaya çalışır. Bu kimlik doğrulamasından sonra başvurunuz işleme alınır ve sonucu size iletilir.

3. Şubeye giderek BES iptali nasıl yapılır?

 • Size yakın konumda bulunan herhangi bir Vakıf Emeklilik ya da Vakıfbank şubesine gitmeniz ve şubedeki ilgili personele Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak ve birikmiş paralarınızın iade edilmesini istediğinizi belirtmeniz halinde işlemler başlar.
 • Bu noktada en önemli husus, işlemler esnasında yanınızda kimlik belgesi ya da kimlik belgesi yerine geçen resmi bir evrakın olmasıdır. Eğer sizin yerinize bir vekil bu işlemi gerçekleştirecekse noter onaylı vekaletname ve vekilin kimlik belgesi de işlem esnasında kişinin yanında olmalıdır.
 • Vakıfbank ya da Vakıf Emeklilik yetkilisi BES iptal işlemi için size bir form ya da dilekçe iletir. Bu belge eksiksiz ve doğru olarak doldurulduktan sonra taraflar ilgili alanlara imza atar ve başvuru işleme alınır.

4. İnternet üzerinden BES iptali nasıl yapılır?

Vakıfbank müşterisi olan ve Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılmak isteyenler, Vakıf Emeklilik’in resmi internet sitesi üzerinden işlemleri hızlı ve ücretsiz şekilde gerçekleştirebilirler. Bu işlem esnasında gerekli görülmesi halinde çağrı merkezinden de destek almak mümkündür.

 • Vakıf Emeklilik bünyesinde yer alan otomatik BES hesabınızı iptal etmek isterseniz ilk olarak yazının en alt kısmında yer alan bağlantıya tıklayın ve kurumun resmi internet sitesini açın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

 • Siteye girdiğiniz zaman sağ üst bölümde yer alan “online işlemler” yazısına tıklayın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

 • Bu yazıya tıklayınca otomatik olarak bir alt menü açılır ve bu menüde “OTOMATİK BES ŞUBE (BİREYSEL)” yazılı bir bölüm karşınıza gelir. Bu bölüme tıklayarak işleme devam edebilirsiniz. Eğer diğer başlıklardan biri sizi kapsıyorsa o başlığa tıklamanız daha doğru olur.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

 • Bu sayfaya ilk kez giriyorsanız önünüze bir ekran gelir ve internet şubeye nasıl giriş yapıldığı hakkında birtakım uyarılar ve bilgi metinleri ile karşılaşırsınız. Bunları dikkatli bir şekilde okuduktan sonra sağ alt kısımdaki “kapat” butonuna tıklayın.

Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

 • Vakıf Emeklilik’in internet şubesine girmek için ilgili alanlara T.C. kimlik numaranızı ve güvenlik kodunu girin.
 • Eğer kodu hatırlamıyorsanız formun altındaki bölüme tıklayıp gereken işlemleri yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra “sözleşmelerim” menüsüne bakın. Oradan sözleşmenizi görebilir ve aynı menü üzerinden cayma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bu işlemi tamamladıktan sonra kurumun biriken paranızı iade etmek için 10 iş günü içerisinde harekete geçmesi ve birikmiş tutarı hesabınıza yatırması gerekir.

Vakıfbank’ın Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkma işlemi için TIKLAYINIZ! 

Diğer Firmalar:

NN Hayat BES İptali

Metlife BES İptali

Akbank BES İptali

Diğer Vakıfbank İşlemleri:

Vakıfbank IBAN Sorgulama

Vakıfbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.