Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli Mevduat Hesabı

Günümüzde kimse parasının değer kaybetmemesi için çeşitli yollar araştırıyor. Vadeli mevduat hesabı ise hemen herkesin kullanmaktan çekindiği ancak iyi bir faiz oranı bulduklarında elbette kendilerini içerisinde buldukları hesap tipi olarak biliniyor. Günümüzde, kazanç eksenli para saklamak, barındırmak istiyorsanız vadeli mevduat hesabı açabiliyorsunuz. Tabiri caizse, faize para yatırmak anlamına gelen ve büyüklerin sıkça tekrar ettiği bu argüman, vadeli mevduat hesabı ile oluşturulabiliyor. Siz de, vadeli mevduat hesabına birikiminizi yatırarak faize bırakabiliyor ve elinizdeki paradan kazanç sağlayabiliyorsunuz ancak her güzel şey gibi bunun da koşulları mevcut.

Bir vadeli mevduat hesabından, dilediğiniz gibi para çekebilmeniz öncelikle mümkün değil. Bunu belirtmemiz gerekiyor. Parayı yatırdıktan sonra, belli bir döneme kadar çekemediğiniz bu bakiye, belli dönemlerde “komisyonsuz” çekilebilir hale gelebiliyor. Aksi halde, faiz işletimi bozulup baştan başlatılmak durumunda kalıyor. Yani, vadeli mevduat hesabı dediğimiz şey, öyle ihtiyacınız olduğunda; şak diye para çekebileceğiniz bir bankacılık ürünü / banka hesabı olamıyor. Bunun için vadesiz hesapları kullanmanız gerekiyor.

E hal böyleyken, elinizde gerçekten kalıcı olmayan parayı vadeli mevduat hesabına yatırmak da oldukça mantıksız bir hareket. Her bankacı size elinizdeki kalıcı parayı yatırmanızı önerir tabii ki ancak siz, elinizdeki geçici parayı yatırmayı talep ederseniz; buna ne bankacınız ne de başka biri hayır demeyecektir. Dolayısıyla, yatırım koşullarınıza dikkat etmenizde ve bir bankadan vadeli mevduat hesabı açarken dikkat etmenizde, ayrıntılarıyla hesabın detaylarını öğrenmenizde fayda var.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabı, herhangi bir bankada hali hazırda bir vadesiz hesabınız yahut kredi kartı ürününüz varsa; tarafınıza direkt olarak açılabilir zira banka zaten sizin bilgilerinizi elinde bulundurur ve uzaktan talebinize onay verebilecektir; ancak, faiz oranları iyi, müşterisi olmadığınız bir banka ise mevzu bahis, bu etmende işler biraz değişecektir ve sizin şubeye gitmeniz gerekebilir.

Kısacası, eğer bir bankanın müşterisiyseniz, o bankadan aşağıdaki şekillerde vadeli mevduat hesabı başvurusu yapabilirsiniz:

  1. İnternet Bankacılığı
  2. Mobil Bankacılık
  3. Çağrı Merkezi

Ancak bir bankanın müşterisi değilseniz, ilk kez hesap açtıracaksanız tek yol, o bankanın herhangi bir şubesine gitmektir. Bu bankanın şubesinden talebinizi bildirip bir form doldurarak, ardından sözleşmenizi imzalayarak vadeli mevduat hesabı sahibi olabilirsiniz. Bazı şubesiz bankalar, evinize kadar gelip vadeli mevduat hesabı da açabilmektedirler. Bunlara Enpara ve Cepteteb gibi hizmetler örnek verilebilir.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Vadeli mevduat hesabınızı kapatmak için ise öncelikle içerdeki parayı çekmeniz gerekiyor. Bunu, gününü beklemeden çekmek isterseniz; faizsiz kalacağınızı ve içerideki kazancı kotaramayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Yine de içerisinde para olan hesabı kapatmak istiyorsanız; bunu iki yoldan halledebilirsiniz.

Çağrı Merkezinden Vadeli Mevduat Hesabı Kapatmak

Bankanızın çağrı merkezini arayarak, direkt olarak vadeli mevduat hesabı kapatma talebinde bulunabilirsiniz. Banka, kimlik bilgileri ve kimlik onayından hemen sonra, talebinizi de onaylayacaktır ve siz içerdeki tutarı aldıysanız; vadeli mevduat hesabınız kapatılacaktır.

Şubeden Vadeli Mevduat Hesabı Kapatmak

Bankanızın herhangi bir şubesine giderek de vadeli mevduat hesabınızı rahatlıkla kapatabilmeniz mümkündür. Bunun için yanınızda kimliğinizi bulundurmanız yeterli olacaktır, bunun dışında sizden herhangi bir bilgi talep edilmez.

Vadeli Mevduat Hesabının Avantajları Nelerdir

Anapara kaybı riski yaşatabilen pek çok vadeli mevduat hesabı hiç şüphesiz risklidir ancak günümüzde zaten pek çok ana paranın garantisini sizlere çoğu zaman sunabiliyor. Bunun dışında, vadeli mevduat hesabının avantajları aşağıdaki şekillerde listelenebilir.

  1. Para Kazandırır: Vadeli mevduat hesabı size, herhangi bir yatırıma ya da kayıp riskine gerek duymaksızın para kazandırır. Her ay yahut bankanın belirlediği her dönemde, faiz belli oranda işler ve paranız faiz oranıyla katlanır.
  2. Tutumlu Olmanızı Sağlar: Özellikle, içerdeki para harcamamanız gereken bir paraysa; vadeli mevduat hesabı zaten çekime genellikle sadece belli dönemlerde izin verdiğinden, yine tutumlu olmanız açısından vadeli mevduat hesabının avantajlı olduğu söylenebilir.
  3. Faiz Oranları Yüksektir: Pek çok banka vadeli mevduat hesabı konusunda rekabet halinde olduğu için günümüzde vadeli mevduat hesabı oranlarının fazlasıyla yüksek olduğunu söyleyebiliriz ancak her şeye rağmen yüksek faiz oranlarına kanmadan önce hesabın detaylarını, koşullarını okumanızda fayda var.

Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Vadeli mevduat hesabı açmak istiyorsanız, öncelikle tutarınız ve parayı içerde tutma süreniz bağlamında bir faiz getirisinin olacağını bilmeniz gerekiyor. Bizler bu yazıda, 10.000 TL ve 12 aylık bir faiz oranını örnek alarak, sizlere örnek olabilmesi açısından avantajlı iki mevduat hesabını sunmaya gayret edeceğiz.

Örneğin, vadeli mevduat hesabı faiz oranları kapsamında Odeabank’ın Oksijen hesabı oldukça kullanışlı. %19,25 oranında muazzam bir faiz oranıyla karşımıza çıkan Odeabank’ın vadeli mevduat hesabı, 18 yaşını geçmiş herkes tarafından kullanılabiliyor. 10 Bin TL’niz 12 aylık bir faizden sonra, 19 Bin 250 Lira olarak tarafınıza sunulabiliyor. Hem de siz hiçbir şey yapmaksızın.

Bir diğer avantajlı vadeli mevduat hesabı ise ING E-Turuncu Hesap. Faiz oranı %18,50 olan bu hesap da, değerlendirilebilir bir bankacılık ürünü olarak karşımıza çıkıyor. 10 Bin Liranız tam 12 ay sonra yaklaşık 18,500 TL olarak karşınıza çıkabiliyor.

Siz de, vadeli mevduat hesabı faiz oranları hakkında detaylı bilgiyi; dilediğiniz bankanın resmi internet sayfalarından sorgulama yöntemiyle öğrenebilirsiniz zira her biri hem faiz oranı hem de sistem bağlamında değişik koşullar sergileyebiliyor ve algoritmalarını bunlara göre hazırlayabiliyorlar. Yukarıda sunmuş olduğumuz hesap örnekleri, sadece vadeli mevduat hesabının faiz oranlarının nasıl işletildiğini anlamanız adına verilmiştir.

Vadeli mevduat hesabı başvurusu için her bankanın çağrı merkezini arayıp yahut herhangi bir bankanın şubesine gidip detayları konuşmanız, her zaman daha doğru olacaktır. Bilhassa yatırım tutarınız büyükse.

Bankaların Müşteri Hizmetlerine bağlanmak için > TIKLAYIN

10.000 TL’ye En Çok Faiz Veren Bankaların güncel oranları için > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.