Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Bilindiği üzere son yıllarda kredi kullanım oranı oldukça fazladır. Bir çok kredi türü için bankaların ilk baktığı konu kredi notunuzun kaç olduğudur. Finans dünyasındaki kimliğiniz olan kredi notunuza dair ücretsiz kredi notu sorgulama yöntemlerini sizler için araştırdık.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Bilindiği üzere son yıllarda kredi kullanım oranı oldukça fazladır. Neredeyse 18 yaşını doldurmuş herkesin bir kredi hesabı bulunmakta ve insanlar olağan ihtiyaçlarını kredi kullanarak finanse etmektedir. Düşük miktarlı krediler için çok gerekli olmasa da bir çok kredi türü için bankaların ilk baktığı konu kredi notunuzun kaç olduğudur. Finans dünyasındaki kimliğiniz olan kredi notunuz hakkındaki her türlü bilgiyi ve kredi notunuzu öğrenme yöntemlerini sizler için derledik. Bu yazımızda;

 • Kredi notu nedir?
 • Kredi notu değer aralığı ne demektir?
 • Ücretsiz kredi notu sorgulama yöntemleri neler?
 • Kredi notu hesaplanırken dikkat edilen hususlar nelerdir?
 • Kredi notumu yükseltmek için ne yapmam gerekiyor?
 • Kredi notu sorgulamak kredi notunu düşürür mü?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kişilerin finansal olarak tüm geçmişini özetleyen ve yine kişilerin bankalar ile ilişkilerini belirleyen finansal bir nottur. Kredi kartlarının ve çekilen kredilerin ödenme durumuna göre belirlenir.

Kredi notunun yüksek olması durumunda bankaların size kredi kullandırma ihtimali artacağı gibi kredi notu yüksek olan kişiler için sunduğu cazip kredi oranlarından faydalanabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarar? detaylı bilgi için > TIKLAYIN

Kredi Notu Değer Aralığı Ne Demektir?

Kredi notu değer aralığı 1-1900 arasında olup kişilerin finansal geçmişinin sayısal bir sonucudur. Belirli değer aralıklarına göre gruplara ayrılmıştır ve kişiler bankalara kredi için başvurduklarında bankaların ilk baktığı özellik olmaktadır. Kredi notuna göre;

 • 1-699: en riskli olup kredi kullanma ihtimali oldukça düşüktür.
 • 700-1099: orta riskli olup kefil ya da ipotekle kredi kullanma ihtimali olabilir.
 • 1100-1499: az riskli olup gelire bağlı olarak kredi kullanabilir.
 • 1500-1699: iyi seviye olup kefilsiz ya da ipoteksiz kredi kullanabilir.
 • 1700-1900: çok iyi olup kredi kullanma ihtimali hayli yüksektir.

Sizler de kredi notunuzu öğrenip hangi grupta yer aldığınızı belirleyebilirsiniz. Unutmayın ki düzenli ödemeler sizlerin daha iyi gruplara ait olmanızı sağlayacaktır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Neredeyse TCKN kadar önemli bir yere sahip olan kredi notunuzu öğrenmek için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz.

TCKN ile sorgulama işlemi Findeks resmi internet sitesi üzerinden açacağınız hesap üzerinden öğrenebilirsiniz. Her bir TC’ye bir adet Findeks hesabı açabileceksiniz. Findeks resmi internet sayfasına girdiğiniz de sağ üst köşede yer alan giriş yap butonunu tıklayarak gerekli bilgileri girdikten sonra kredi notunuzu hesaplattırabilirsiniz. Ayrıca Findeks mobil uygulaması üzerinden de öğrenebilirsiniz.

SMS ile kredi notu sorgulama işlemi kullanmış olduğunuz telefon operatörü üzerinden sorgulanabilmektedir. SMS numaraları ve SMS atılış şekli operatörler için aynıdır.

Turkcell SMS ile kredi notunuzu öğrenmek için TCKN ile doğum yılınızı aralarında boşluk bırakarak 1122’ye SMS gönderebilirsiniz.

Vodafone SMS ile kredi notunuzu öğrenmek için TCKN ile doğum yılınızı aralarında boşluk bırakarak 1122’ye SMS gönderebilirsiniz.

Türk Telekom SMS ile kredi notunuzu öğrenmek için TCKN ile doğum yılınızı aralarında boşluk bırakarak 1122’ye SMS gönderebilirsiniz.

Bankalar aracılığı ile kredi notu sorgulama işlemi hesabınızın olduğu banka şubesine giderek kredi notunuzu ücretsiz olarak sorgulatabilirsiniz. Her bankanın uygulaması farklı olmakla birlikte kimi bankalar internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden de kredi notu sorgulama işlemlerini yaptırabilmektedir. Bazı bankaların kredi notu sorgulama işlemleri;

 • Akbank, Akbank Direkt üzerinden kredi notu öğrenilebilir.
 • Yapı Kredi Bankası, internet ve mobil şube üzerinden kredi notu öğrenilebilir.
 • Halkbank, şubelerden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Türkiye İş Bankası, İşcep uygulaması üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Garanti Bankası, internet ve mobil şube üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Farklı internet siteleri üzerinden sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Resmi olarak yetkili olan internet siteleri üzerinden sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken sitenin güvenliğidir. TCKN ile işlem yapılması gerektiği için bu konuda hassas davranmanız sizlerin yararına olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta var. E-devlet üzerinden TBB Risk Merkezi Raporu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Ancak bu raporun içinde kredi notunuz bulunmaz. Yani e-devlet üzerinden kredi notunuzu öğrenemezsiniz.

Akbank Kredi Notu Sorgulama için > TIKLAYIN

Kredi Notunuzu Ücretsiz Öğrenme Yolları Nelerdir?

 1. Banka şubelerine giderek kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Çünkü her banka Findeksten kredi notu sorgulama paketini satın almaktadır. Dolayısıyla müşterilerine ücretsiz olarak bu hizmeti sunmakta ve kredi kullanmak isteyen vatandaşların kredi notlarını anında öğrenebilmektedir. Ayrıca kredi notunu öğrenmek için illa ki kredi kullanmak istemenize gerek yoktur. Banka çalışanlarından rica ederek kredi notunuzu sorgulatabilirsiniz.
 2. Mağazalardan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu mağazalar sizlere senet karşılığı ya da anlaşmalı olduğu bankalardan kullandırtacakları düşük miktarlı ihtiyaç kredisi ile taksitli alışveriş imkanı sunmaktadır. Mağaza ile banka arasında bir anlaşma imzalanır ve ilgili banka sizin yerinize mağazaya peşin ödeme yapar ancak siz bankaya ödemelerinizi taksitli biçimde gerçekleştirirsiniz. Örneğin; Vatan Bilgisayar ya da Arçelik mağazalarına giderek kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.
 3. Oto galerilerinden kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Otomobil fiyatlarının hızla artmasının ardından bir çok kurumsal firma bir kısmı peşin kalan kısmı ise vadeli olacak şekilde araba satışlarında kolaylıklar sunmaya başladı. Sonuç olarak sizlerin güvenilir olup olmadığını öğrenmek amacıyla ücretsiz kredi notu sorgulama hizmeti sunuyor. Ayrıca araç kredisi kullanıp sıfır araç almak istiyorsanız da ilgili galerilere giderek kredi notunuzu ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Hesaplanırken Dikkat Edilen Hususlar Nelerdir?

Kredi notunun sizlere ait finansal geçmişinizin ve bankalar ile olan ilişkilerinizin sayısal bir sonucu olduğunu söylemiştik. Peki kredi notunu ne gibi faktörler etkilemektedir. Gelin şimdi onları inceleyelim.

Kredi notunu oluşturan bileşenleri 5 başlık altında toplayabiliriz. Bunlar;

 • Kredi ödeme alışkanlıkları(düzenli ödeme) : %35
 • Mevcut hesap ve kredi borç durumu : %35
 • Yeni alınan kredi : %11
 • Kredi kullanım yoğunluğu : %10
 • Diğer faktörler : %9

Kredi notunuza ait bu bileşenler sizin kredi notunuzu belirleme noktasındaki en önemli maddelerdir. Kredilerin düzenli ödenmesi, kredi kartı borcunun olmaması, kredi kullanım yoğunluğunuz ve finansal olarak risk olabilecek diğer faktörler kredi notunuzu belirlemektedir.

Sonuç olarak bu faktörler göz önünde bulundurularak 1-1900 değerleri arasında bir not verilir ve ilerleyen zamanda ki bankalar ile ilişkilerinizi bu not belirler. Notun yüksek olması her zaman cazip oranlardan yararlanmanızı sağlayacaktır.

Kredi Notumu Yükseltmek İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Kredi notu stabil bir şey değildir. Çünkü anlık olarak girilen veriler puanınız üzerinde arttırıcı ya da azaltıcı etkilere sahiptir. Dolayısıyla kredi notunun yükselmesi için yapmanız gerekenleri sizler için derledik. Kredi notunuzu yükseltmek için dikkat etmeniz gerekenler;

 • Ödemediğiniz kredi ve kredi kart borçlarınızı yapılandırarak düzenli ödemeye başlayabilirsiniz.
 • Eğer farklı bankalarda kredi borçlarınız var ise bu borçları tek bir çatı altında toplayabilir ve düzenli ödemelerinize başlayabilirsiniz.
 • Mevcut borçlarınızı düzenli ödemeniz kredi notunuzu yükseltecektir.
 • Kredi kartı borç ödemeleriniz çok büyük önem taşımaktadır. Eğer kredi kartınız yok ise düşük limitli bir kart alıp harcamalarınızı düzenli ödeyerek kredi notunu yükseltebilirsiniz.
 • Yüksek limitli kredi kartı limitlerini düşürerek daha az harcama yapabilir ve düzenli ödeme yoluna geçebilirsiniz.

Yani sonuç olarak düzenli bir ödeme planı oluşturarak bankalar için örnek bir müşteri olabilirsiniz. Ayrıca kredi kartı kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde büyük yararlar olacaktır. Yüksek limitli kredi kart limitlerinizi düşürerek borçlarınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulamak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi notu sorgulamak kredi notunu düşürmemektedir. Ancak sürekli olarak not sorgulamak ve kredi başvurusunda bulunmak bankalar için kötü bir izlenim oluşturabilir. Mümkün olduğunca nokta atışı başvurular yaparak düzenli ödeme gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır.

Ayrıca bakınız:

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar > TIKLAYIN

Kredi Notu Neden Düşer? > TIKLAYIN

Kredi Notu Bir Ayda Ne Kadar Yükselir? > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.