Kredilog.com

TKDK Hayvancılık Hibe Kredisi 2018

TKDK Hibe Kredisi

Ülkemiz, eskilere nazaran artık daha çok sanayi sektöründe büyüme göstermeye çalışıyor gibi görünebilir; ancak, aslına bakarsanız, tarım ve hayvancılık alanında da eski performansını yakalamaya çalışan bir Türkiye mevcut karşımızda. Geçtiğimiz yıl, Binali Yıldırım tarafından duyurulan Milli Tarım Politikası da uygulamaya geçtiğinden beri, köye dönüşe teşvikler bu yönde arttırılmaya devam ediyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından genç çiftçilere verilen önemle, genç çiftçi adaylarına 30 Bin TL hibe verilirken günümüzde genç çiftçiler projesi dışında bir de TKDK hayvancılık hibesi mevcut. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu, ülkemizde pek çok ilde hizmet veriyor ve çiftçilerin, hayvancılık yapmak isteyenlerin, işletmelerin projelerine hibe kredisi desteği sunuyorlar. Bugüne dek pek çok ilde, pek çok başarılı projeye imza atan TKDK üzerinden siz de hibe alarak, projenizi yönetmeye başlayabilirsiniz.

Özellikle tarım yönünden kalkınmaya çalışan ülkemizde 2017 yılında TKDK kapsamında verilecek hayvancılık kredilerinin; verilecek kişi sayısı bağlamında arttırılacağı da konuşuluyor. Bugünkü yazımızda, sizin için TKDK hayvancılık hibe kredisine dair hemen her şeyi sunacağız.

TKDK Hayvancılık Hibe Kredisi

TKDK Hibe Kredisi Nedir?

TKDK Hibe kredisi, Türkiye’de devlet destekli bir kurum (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) tarafından verilen yardım olarak tanımlanabilir. Geri ödemesiz olarak verilen bu hibeler, genelde çiftçiye ve hayvancıya sunuluyor.

Ayrıca Bakınız: Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi

Hayvancının yapacağı işte, işletmesinin yahut arazisinin modernleşmeye ihtiyacı varsa örneğin, TKDK hibesi arazinin modernleşmesinde, ekipmanların ve yemlerin alınmasında hayvancıya yardımcı oluyor. TKDK hibe kredisi sayesinde, tarım alanları ve kırsal kesimler modernize edilmeye çalışılıyor ve başarılı olan pek çok projenin bulunduğu tkdk.gov.tr adresinde rahatlıkla görülebilir.

TKDK hibe kredisi alabilmek için öncelikle TKDK’nın destek verdiği sektörlerden birinde işletmenizin yahut projenizin olması gerekiyor. İşletmenizi geliştirmek yahut yeni baştan bir hayvancılık işine girmek istiyorsanız; projenizi belli tarihlerde, TKDK merkezlerine götürerek, başvurunuzu sağlayabilmeniz ve sonuç beklemeniz mümkün. Hayvan teşvik bölgeleri adı ile pek çok bölge, TKDK tarafından belirlenmiş durumda ve ilk kural, bu bölgelerde yaşamanız yahut arazi sahibi olmanız yönünde.

TKDK Desteklenen Sektörler

Türkiye’de TKDK tarafından desteklenen 3 temel sektör mevcut ve TKDK kurumu proje değerlendirmesinde, projenin bu üç alandan en azından birine dair olmasını talep ediyor. Bu alanlardan birine dair olmayan projeniz varsa, TKDK hibe kredisi almayı beklememeniz tavsiye edilir.

  • Tarımsal işletmelere yönelik yatırımlar.
  • Tarım, balıkçılık ürünlerinin işlenmesine ve bu ürünlerin satışına yönelik fiziki mekanlara yönelik yatırımlar.
  • Hayvancılık faaliyetlerinin yahut işin geliştirilmesine yönelik yatırımlar.

Yukarıdaki üç yatırım alanından birine dair projeniz mevcut ise TKDK tarafından hibe alabiliyorsunuz. Örneğin, tarımsal işletmeniz var ve bunu modernize etmek istiyorsanız; içerisindeki cihazlar, aletler eskidiyse; bunların yenilenmesine yönelik bir hibe kredisi, projeniz bağlamında tarafınıza sunulabiliyor.

TKDK, bu tür bir projeyle gelen herhangi bir kişiyi, 2017 yılı kapsamında geri çevirmeyecek gibi görünüyor. Ek olarak, TKDK tarafından “uygulamalı dönem illeri” içerisinde bulunmanızda da fayda var. TKDK, hibe kredisini sadece uygulamalı illere tahsis ediyor ve bunların dışındaki illerde hayvancılık yahut yukarıdaki alanlara yönelik bir iş yapmak isteyen bireyler, hibe kredisi alamıyorlar.

TKDK Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Öncelikle, TKDK hibe kredilerine yönelik şartlar her dönemde değişiklik göstermektedir. Bu sebepten, duyurulara göz atmanızda ve tkdk.gov.tr üzerinden hemen her hafta takipte kalmanızda fayda var. Günümüzde, TKDK kredileri alabilmek için öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi uygulamalı illerden birinde yaşamak yahut projenizi orada yapmak durumundasınız. Projenizin desteklenen sektörlere dair olması şartı da, yine hali hazırda bulunuyor. Yani, bir projeniz varsa ancak bu proje, yukarıdaki sektörlere uyum sağlamıyorsa herhangi bir şekilde hibe kredisi alamıyorsunuz.

Bunun dışında, TKDK hibe kredisi alabilmek için projenize bir sunum raporu hazırlamanız şart. Sunum raporunu istenen şartlara göre hazırlamanız gerekiyor ve sizlerden talep edilen rapor, her dönemde, alacağınız hibe tipine göre değişiklik gösteriyor.

TKDK Hayvancılık Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

TKDK’dan hayvancılık hibe kredisi almak isterseniz, aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız gerekmektedir. Bu adımları uygulayarak belgeleri gerekli yerlere teslim ettikten sonra başvuru sürecinizi başlatabilir ve kredinizi alabilirsiniz.

Uygulamalı illerde açılan hibe kredisi duyurularına tkdk.gov.tr adresinden erişebilirsiniz. Bu adreste projenize uygun bir hibe kredisi varsa, başvuru şartlarını inceleyin.
Ek dosyalar içerisinde “çağrı ilanı” adı ile sunulan dosyada, şartlar bulunmaktadır.

Her projeye uygun bir “iş planı” belirlenmiştir. Bu iş planlarını, yine TKDK’nın sitesinden bulabilir ve projenize yönelik iş planını doldurmaya başlayabilirsiniz. Sonrasında, sizden istenen belgeleri de Word formatında doldurarak proje formunuz ile birlikte TKDK resmi kurumuna iletmeniz gerekmektedir.

TKDK il temsilciliklerine http://www.tkdk.gov.tr/IlKoordinatorlukleri sayfasından ulaşabilir ve dilediğiniz gibi kontrollerinizi buradan sağlayabilirsiniz. Dilerseniz, her ilin temsilcisini arayarak -ki sayfada numaraları bulunmaktadır- gerekli bilgi ve yardımı da kendilerinden talep edebilmeniz mümkündür.

İl temsilciliklerine sunduğunuz belgelerden sonra, başvuru süreciniz eksiksiz bir biçimde tamamlanmış olacaktır ve değerlendirme süreci başladığında size bilgi verilecektir. Belirtilen tarihte, tarafınıza olumlu yahut olumsuz, nihai sonuç da bildirilmektedir. TKDK hayvancılık hibe kredisi almak için en önemli şart, projenin olabildiğince sektöre uygun olmasıdır, bunu unutmamanızda fayda var.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.