Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Ticaret Sicil Gazetesi Nedir?

Türkiye’de milyonlarca kişi ticaret dünyası içinde bulunmaktadır. Bu nedenle ticaret ile ilgili konular dikkat çekmektedir ve bu konuların başında da Ticaret Sicil Gazetesi Nedir? sorusu geliyor.

Ticaret Sicil Gazetesi Nedir?

Türkiye’de milyonlarca kişi ticaret dünyası içinde bulunmaktadır. Bu nedenle ticaret ile ilgili konular dikkat çekmektedir ve bu konuların başında da Ticaret Sicil Gazetesi gelmektedir. Ticaret dünyası için büyük önem taşıyan Ticaret Sicil Gazetesi Nedir? ve bu yayım hakkındaki tüm bilgileri yazımızda bulacaksınız. Bu yazımızda;

 • Ticaret Sicil Gazetesi nedir?
 • Ticaret Sicil Gazetesi ne işe yarar?
 • Gazetede içinde hangi bilgiler yer alır?
 • Gazete sorgulama nasıl yapılır?
 • Gazeteye ilanı nasıl verilir?
 • İlan ücretleri nedir? sorularına cevap aradık.

Ticaret Sicil Gazetesi Nedir?

Ticaret Sicil Gazetesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 2004 yılında çıkarılmaya başlanmıştır. Ticaret dünyasında yer alan hemen hemen herkes için büyük önem taşıyan yayım, günlük olarak çıkarılmaktadır. Ticaret ile ilgilenen kişiler tarafından sıklıkla takip edilmektedir. Şirketlerle ilgili olan en ufak bir değişiklik ya da bilgiyi bu gazetelerden takip etmek mümkündür. Belli bir ücret karşılığı şirket bilgileri gazetede yer alabilmektedir. Bu ilanın yayımlanması ile şirket de kuruluşunu tamamlamış ve duyurmuş olacaktır. Günlük olarak yaklaşık 1000 sayfa şeklinde çıkarılmaktadır.

Ticaret Sicil Gazetesi Ne İşe Yarar?

Ticaret Sicil Gazetesi Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin bilgilerinin yer aldığı gazete türüdür. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgiler yeni kurulan şirketlere ait bilgiler olup, şirketler kurulduklarını bu gazete vasıtası ile duyurmaktadır. Yeni kurulan şirket bilgilerinin yer alabileceği gibi var olan şirketlerin yönetiminde olan değişiklikleri de bu gazeteden öğrenmek mümkündür. Yani kısacası bu yayım, faaliyet gösteren hemen hemen her şirketin bilgilerinin yayınlandığı, şirket içerisinde var olan değişiklikleri insanlara bildirme de kullanılan bir gazete türüdür.

Ticaret Sicil Gazetesi İçinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Yayım içeriğinde yer alan bilgiler şunlardır;

 • Yeni kurulan şirket bilgileri duyurulur.
 • Şirket bünyesindeki yapı değişiklikleri duyurulur.
 • Şirketlerin ana sözleşme tadilleri paylaşılır.
 • Toplantılarda alınan yönetim kurulu kararları duyurulur.
 • Genel kurulda alınan kararlar duyurulur.
 • Kanunun emrettiği mahkeme ve diğer ilanlar paylaşılır.
 • Resmi daireler tarafından ticaret işleri ile ilgili alınan kararlar yayınlanır.
 • İflas memurları tarafından hazırlanan iflas ve konkordato yayınlanır.
 • Eğer şirket isim değiştirme yoluna gitmişse isim değişiklikleri duyurulur.
 • Şirketlere ait 3. kişiler tarafından bilinmesi gereken bilgiler paylaşılır.

Eğer şirketler bu yayım vasıtası ile şirketleri ile alakalı herhangi bir bilgiyi duyurmak istiyorsa tescil ve ilan ücretini yatırdıktan sonra hazırladıkları evrakları ilgili memura teslim eder. Gerekli incelemeler sonucuna yayımlanmaya hak kazanan ilanlar günlük olarak çıkarılan gazetenin sonraki baskısında çıkarılır ve 3. kişiler tarafından şirkete ait bilgiler öğrenilmiş olur.

Ticaret Sicil Gazetesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ticaret Sicil Gazetesi sorgulama yöntemi olarak 2 yol kullanabilirsiniz:

Tahmin edilebileceği üzere ilk yol e-devlet üzerinden gerçekleştirilen sorgulama türüdür. E-devlet resmi internet sayfasına girin. Eğer önceden alınmış olan bir şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine giderek üyelik alabilirsiniz. Gerekli bilgileri girerek sisteme giriş yaptıktan sonra arama yerine Ticaret Sicil Gazetesi yazın ve arama tuşuna basın. Eğer şahsınıza ait gazeteye aboneliğiniz bulunuyorsa gazete bilgileri sonuç ekranına yansıyacaktır.

Diğer bir yol ise resmi internet sayfası üzerinden yapılmaktadır. Bunun için gazeteye ait resmi internet sayfasına girdikten sonra ana sayfada bulunan ücretsiz gazete sorgu kısmını seçin ve sistem üzerinden üyelik bilgilerini girdikten sonra ilanınızın gazetede yayımlanıp yayımlanmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca 0312 218 20 00 numaralı telefonu arayarak ilanınız hakkındaki detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ticaret Sicil Gazetesi resmin internet adresine direk bağlantı için > TIKLAYIN

Ticaret Sicil Gazetesi İlan Verme Ücretleri Nedir?

Ticaret Sicil Gazetesi gazete aboneliği ve veri aboneliği olmak üzere iki farklı abonelik hizmeti sunmaktadır.

Gazete aboneliği, günlük olarak yayımlanan gazete yaklaşık 1000 sayfadan oluşur ve kağıt ortamında aynı gün ilgili adreslere kargo ile yollanır. 2022 yılı için bu ücret 19.920 TL’dir.

Veri aboneliği, düzey 1 ve düzey 2 olmak üzere iki farklı model ile hizmet sunmaktadır.

Ticaret Sicil Gazetesi Aboneliği

Ticaret Sicil Gazetesi Aboneliği

Görselde de görüldüğü gibi 2022 yılı için Düzey-1 fiyatı 37.750TL olurken Düzey-2 fiyatı 99.600 TL olmaktadır.

Elektronik gazete, Günlük olarak yayımlanan gazete, PDF formatında (yaklaşık 1000 sayfadan oluşur) ilan türlerini de içerecek şekilde fihristli (düzey_1 fihristi) olarak (fihrist excel dosyası olacaktır. İçerdiği bilgi: sıra no, tsm no, ticaret unvanı, ticaret sicili müdürlüğü, Gazete tarihi, sayısı, ilanın yayımlandığı baş sayfa ve son sayfa, ilanın türü) CD’ye kaydedilmek suretiyle kargo ile veya web transfer yöntemleri ile talep sahiplerine gönderilecektir. 2022 yılı ücreti 225 TL’dir.

Ticaret Sicil Gazetesi Havale Adresi

Ticaret Sicil Gazetesi Havale Adresi

Abone ücretleri bu hesaba yatırılacak olup parayı yatırdığına dair dekont ttsgmd@tobb.org.tr e-posta adresine gönderilecektir.

Eğer siz de Ticaret Sicil Gazetesinde ilanınızın yayımlanmasını istiyorsanız belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. İlan veren kişiler için ödemesi gereken ücretler;

 • Şirket ilanını yayımlamak isteyen kişiler yazdıkları kelime başına 50 kuruş vermelidir.
 • Kuruluş ilanı yayımlamak için yazılacak kelime başına 35 kuruş vermelidir.
 • Kooperatif üzerinden yapılacak olan ilanlar için kelime başına 35 kuruş vermelidir.
 • Kişinin ticaretin başlangıcını (kişi başına fiyat) duyurduğu ilan fiyatı 80 TL’dir.

Sizlere bu yazımızda Ticaret Sicil Gazetesi hakkındaki tüm bilgileri verdik. Özet olarak tekrar yazmak gerekirse Ticaret Sicil Gazetesi ticaret hayatında yer alan ya da yeni yer alacak olan şirket bilgilerinin üçüncü kişiler tarafından öğrenilmesinin sağlayan bir gazete olup, şirket ile ilgili olan her türlü bilginin ulaşılabildiği bir duyuru aracıdır. Bu yayımda yer almak için gerekli şartları sağlayan herkes ilan ücretini ödedikten sonra ilanını yayınlayabilir. İlan yayınlanması için gereken ücretleri ve nerelerden başvurulması gerektiğini yazımızda bahsettik.

Ayrıca bakınız:

Devlet Bankaları Hangileridir? > TIKLAYIN

Yeni İş Kuracaklara KOSGEB Hibe Destekleri > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.