Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Temettü Emekliliği Nedir? Temettü Şirketleri Hangileri?

Temettü Emekliliği Nedir? Temettü Şirketleri Hangileri?

Temettü emekliliği nedir, Temettü şirketleri hangileri; Ülkemizde hisse senedi olan kişi sayısı toplam nüfusun %3’ü iken, Amerika’da hisse senedi olan kişi sayısı toplam nüfusun yaklaşık %60’ını oluşturuyor. Buradan yola çıkarak da ülkemizde borsa ve finans konularında bilgi sahibi olan ve bu alanda araştırma yapabilecek kitlenin büyüklüğünü görebiliriz.

Temettü Kavramı

Borsa ile ilgilenen kişilerin sıklıkla karşılaştığı veya bu alanla ilgilenen birisinden de duyabileceğini temettü kavramı, esas olarak şirkete hissedarlar olan kişilere, ortak oldukları şirket payı oranında kar payı verilmesine konulan isimdir. Bir şirket, yıllık bilançosu baz alınarak, elde ettiğin kara göre ya da kar payı dağıtımı için ayrılan yedek akçeler üzerinden kar payı dağıtımı yapabilir. Bizler de merak edenler için “Temettü nedir?” “Temettü emekliliği nedir?” “En başarılı görülen temettü şirketleri hangileri?” sorularına cevap aradık.

Şunu hatırlatmalıyız ki burada paylaştığımız bilgiler tamamen araştırmalarımızdan edinilen sonuçlardır ve kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Bu paylaşımlar yatırım danışmanlığı kapsamına da dahil edilemez. Bu yazımızda verdiğimiz bilgiler, sadece bizim araştırmalarımızdan ve ekonomi alana ilgisi olan kişilerin yer verdiğini görüşleri kapsayarak, genel yatırım yorumudur. Buradaki şirketler veya yorumlar, sizin kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket etmeniz durumunda risk tamamen size aittir.

Temettü Nedir?

Yukarıdaki bilgilendirme mesajımızı da verdikten sonra Temettü kavramını biraz daha detaylıca inceleyelim. Şirketlerin, ortakları için dağıtacağı temettü tarihleri ise her şirkete göre farklılık gösteriyor. Bir şirketin dağıttığı temettüden hak kazanmak için şirket genel kurulu tarafından daha önce belirlenen ve BIST’e bildirilen tarihte, ilgili hisse senedine sahip olmanız, bir diğer anlamıyla şirkete ortak olmanız ve kar payı almaya hak kazanmanız gerekiyor. BIST’e bildirilen bu tarihten bir gün önce bile bu şirketten hisse almanız, temettü dağıtımından yararlanmanız için yeterli oluyor.

Temettü dağıtımı sonucunda alacağınız nakit tutarı, şirketin daha önceden belirlediği ve ilan ettiği hisse başına net temettü tutarına ve elinizde bulunan hisse senedinin adedine bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Örnek olarak A şirketi hisse başına 1 TL net temettü ödeyeceğini açıkladıktan sonra, temettü ödeme tarihinde sizin portföyünüzde A şirketinin hissesinden 3.000 adet varsa; ( 1 TL * 3000 adet ) = 3.000 TL net olarak temettü ödeme tarihinden iki gün sonra, hesabınıza yatırılıyor. Şunu da eklememiz gerekiyor ki temettünün hesaplara aktarılacağı tarihte, hisse senedinin borsada işlem gördüğü fiyat, ödenen temettü tutarı kadar düşüyor.

Ayrıca, bazı bankalar tarafından faizsiz kredi imkanlarını da pek çoğumuz duymuşuzdur. Siz de Akbank Faizsiz 5000 TL Kredi alarak bu imkanlardan yararlanmak isterseniz, ilgili makalemize bir göz atabilirsiniz.

Temettü Emekliliği Nedir?

Temettü Emekliliği ise yapacağınız doğru araştırmalar ve ön görüleriniz sonucunda karara vararak satın aldığınız şirket hissesinin, bir süre sonra, dağıtacağı temettü tutarı ile yaşam giderlerinizi karşılayacak seviyeye erişmesine verilen isimdir. Ancak bu seviyeye erişerek, tamamen alacağınız temettü miktarı ile yaşamınızı idame ettirmek de elbette basit bir şey değil. Yatırım aracı olarak değerlendirebileceğiniz temettü hisselerinin yanında, Yatırım Aracı Olarak Gümüş Hesabı Olan Bankalar hakkında da bilgi edinerek yatırım türlerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Bunun olması için yatırım yapacağınız şirketin ya da şirketlerin yüksek oranlarda temettü karı dağıtması, sürekli büyüme göstermesi, piyasa koşullarına uyum sağlayarak doğru yatırımlar ile yükselişini devam ettirmesi gibi pek çok farklı parametrenin detaylıca incelenerek çok ciddi bir araştırma kabiliyeti göstermeniz gerekiyor. Şirketler, borsa ve piyasa hakkındaki tüm kavramlara hakim olarak, gerekli araştırmayı yaptıktan sonra doğru adımları atan kişiler, kendilerinin emeklilik planlarını tasarlıyor olabilirler. Temettü emeklisi olabilmek için ise aşağıda bahsedeceğimiz ve şirketlerin temettü politikaları ile alakalı pek çok farklı kriteri göz önünde bulundurarak bir karar vermeniz gerekiyor.

En Başarılı Temettü Şirketleri Hangileri?

Borsa İstanbul’da listelenen yaklaşık olarak 367 tane Bu doğrultuda, temettü şirketlerini incelerken asıl hedefinizin ne olduğunu ve şirketin hangi özelliğini dikkate alacağınızı iyi seçmelisiniz. En ideal veya en başarılı temettü şirketleri hangileri? sorusunu soracak olursak da şu konuları baz almamız gerekebilir:

 • Her yıl temettü ödüyor mu?
 • Temettü verimi ne kadar yüksek?
 • Her yıl büyüyen miktarda temettü ödemesi var mı?
 • Şirketin, kendi sektörü içindeki yeri nerede?

Ancak şirket bazında bu konuları incelerken, temettü veriminin yüksek olması ile temettüden ödenen kar paylarının yıldan yıla büyümesi genellikle aynı anda gerçekleşmiyor. Şirketlerin dağıttığı temettü verimi yüksek ise kar payı büyüme hızı düşük, temettü büyüme hızı yüksek ise de kar payı verimi orta derecede kalıyor. Bu nedenle hangi parametreyi dikkate alacağınız ve ne kadar dikkate alacağınız oldukça fazla önem arz ediyor.

Faizsiz kredi avantajı sunan bankalar arasında Vakıfbank’ta yer alıyor. Siz de 5000 TL’ye kadar faizsiz kredi imkanından yararlanabileceğiniz Vakıfbank Faizsiz Kredi yazımızı okuyarak bu imkanı kaçırmayın!

Akla ilk gelen temettü hisseleri şunlar oluyor:

 • İskenderun Demir Çelik ( ISDMR )
 • Pergamon Dış Ticaret ( PSDTC )
 • Doğuş Otomotiv ( DOAS )
 • Yeni Gimat GMYO ( YGGYC )
 • Ereğli Demir Çelik ( EREGL )
 • Türk Traktör ( TTRAK )
 • Alkim Kağıt  ( ALKA )
 • Enerjisa Enerji  ( ENEJSA )
 • Tofaş Oto. Fab.  ( TOASO )
 • Tüpraş  ( TUPRS )
 • Vestel Beyaz Eşya  ( VESBE )
 • Ford Otosan  ( FROTO )

Şirketlerin 10 Yıllık Temettü Verimi

Şimdi de bazı şirketlerin 10 yıllık temettü verimi ne kadar? 10 yıl önce bir temettü şirketine 100.000 TL para yatırsaydık, şu anda ne kadar paramız olurdu? gelin beraber inceleyelim:

 • Ereğli Demir Çelik ( EREGL ) – 23 kat artış ile 2.307.100 TL
 • Ford Otosan ( FROTO ) – 32 kat artış ile 3.285.500 TL
 • TOFAŞ Oto. Fab. ( TOASO ) – 17 kat artış ile 1.783.700 TL
 • İş Y. Men. Değ. ( ISMEN ) – 38 kat artış ile 3.854.900 TL
 • Türk Traktör ( TTRAK ) – 17 kat artış ile 1.711.000 TL
 • Indeks Bilgisayar ( INDES ) – 18 kat artış ile 1.832.900 TL
 • Aksigorta ( AKGRT ) – 8 kat artış ile 803.600 TL
 • Anadolu Hayat Emek. ( ANHYT ) – 6 kat artış ile 657.300 TL
 • Aksa ( AKSA ) – 35 kat artış ile 3.586.300 TL
 • Tüpraş ( TUPRS ) – 7 kat artış ile 749.199 TL

Bu süre içerisinde, dövize 100.000 TL yatırım yapsaydınız da:

 • Döviz ( Sepet kur ) – 8 kat artış ile 803.100 TL

Burada da gördüğünüz gibi kimi hisseler bu süre içerisinde 38 kat kadar artış yaşarken, kimisi de döviz kuru kadar artış yaşamayarak getiri bakımından geride kalabilirler. Buradaki veriler örnek olması açısında paylaşılmıştır ve yatırım tavsiyesi değildir.

Temettü Oranı ve Temettü Verimi Nedir?

Temettü oranı ve temettü verimi birbiri ile oldukça fazla karıştırılan iki kavramdır. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz kavramların biraz daha netleşmesi için açıklayalım.

Temettü oranı, toplam dağıtılan temettü miktarının, şirket sermayesine oranına karşılık gelen yüzdelik değerdir. Bir diğer ifade ile de hisse başına ödenen para tutarıdır.

Temettü verimi, şirket tarafından hisse başı ödenen temettü miktarının, hissenin son fiyatına oranından elde edilen sonuçtur.

Şimdi bir örnek ile konuyu daha da aydınlatalım: B şirketinin sermayesi 250 milyon TL olsun ve 10 milyon TL temettü ödemesi yapacak olsun. Şirketin temettü oranı 10/250= 0,04; yani %4r. Yani bu şirkette bir hisseniz var ise 0,04 TL kar payı alacaksınız.

Bu şirketin, temettü ödeme tarihinden bir gün önceki borsa kapanış fiyatı da 2 TL olsun. Buna göre de şirketin temettü verimi 0,04/2= 0,02; yani %2 olur.

Şimdi sizler de yapacağınız araştırmalarda bu oranları ve verimleri dikkate alarak şirketleri incelemelisiniz.

Ayrıca, yüksek tutarda alışveriş yapmak istiyorsunuz ancak faizlerden de sıkıldıysanız, sizler için hazırlanan ve 40.000 TL’ye kadar faizsiz kredi imkanını anlattığımız CarrefourSA Faizsiz Kredi yazımızı okuyabilirsiniz.

İdeal Temettü Nedir?

İdeal temettü ise her yıl kesintisiz temettü veren ve temettü verimi çok yüksek bir şirket olmalı şeklinde düşünülebilir. Ancak her yıl ortalama olarak aynı miktarda temettü alıyorsanız bu şirket pek de karlı bir şirket sayılmaz. Bu nedenle de borsada hisse fiyatı ve yüksek temettü verimi sayesinde dirençli duran bir şirket daha makul olabilir.

Bu nedenle, sadece temettü verimi yüksek olan bir şirket aramak bazen yanıltıcı olabilir. Daha önce açıkladığımız temettü verimi de yüksek veya makul bir seviyede olan bir şirket arayabiliriz. Sadece kar payı verimi yüksek olan bir şirket arıyorsak da burada, temettü veriminin enflasyonun üzerinde olması, alım gücümüzün etkilenmemesi açısında önemli bir unsur oluyor. Hatta sadece enflasyon rakamının değil aynı zamanda mevduat faizinin üzerinde olmasını daha çok tercih edilebilir.

Birikimlerini değerlendirerek yatırımlarına değer katmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri seçeneklerden birisi de Yatırım Fonları oluyor. Sizler de bankaların yatırım fonları araçlarını kullanarak yatırım sermayenizi değerlendirebilirsiniz.

Eğer evladiyelik olarak temettü hissesi alıyorsanız da her yıl daha çok büyüyen temettü şirketlerini tercih etmek daha doğru olabilir. Çünkü yıl içerisinde daha çok büyüyen ve hisse değeri de artan bir şirket, sizi bir önceki yıla göre daha yüksek kar elde etme şansı sunuyor. Özellikle sektöründe lider konumda olan şirketlerin, genel olarak hisse performansı da yüksek olur ve bu amaçla yatırım yapmaya daha uygun olabilir. Ancak yine belirtmeliyiz ki her yıl hemen hemen aynı kar payı ödeyen şirketlerde hisse performansı uzun vadede çok da yüksek olmayabilir.

Temettü Şirketleri

Burada saydığımız ve farklı başlıklar halinde incelemeye çalıştığımız konu dahilinde, pek çok farklı parametrenin olduğunun ve her parametrenin de kendi içerisinde farklı anlamlar taşıdığını açıklamaya çalıştık. Sizler de buna göre farklı farklı temettü şirketlerini inceleyerek bir karara varabilirsiniz.

Temettü şirketlerinin yanı sıra, diğer yatırım araçları arasında öne çıkan Gümüş özelinde de bir yatırım yapmak isterseniz, sizin için hazırladığımız Yatırım Aracı Olarak Gümüş Hesabı yazımızı okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Sizin için buraya, daha önce yapılmış bir çalışmanın temettü şirketleri excel çalışmasını paylaşıyoruz. Ancak tekrar belirtmek isteriz ki bu paylaşım bir yatırım tavsiyesi değildir ve riskler tamamen size aittir.

Burada yapılan çalışmada, ilk önce bütün temettü şirketlerinin belli konulardaki verileri toplanmış ve sonrasında da arasında daha cazip olarak görülen şirketler elenerek detaylı incelemeye sunulmuştur. Yukarıda da belirttiğimiz üzere, bu şirketlerin:

 • Son temettü verimleri
 • Borsada işlem gördüğü yıl ve bu yıllar içerisinde verdiği nakit temettü sayısı
 • 10 yıllık ortalama temettü verimi
 • Şirketin yıllık ortalama temettü büyüme hızı ve
 • Borsa performansını görebilirsiniz

Bu doğrultuda da şirketlerin son 10 yıllık ortalama temettü verimleri %4’ten büyük olanlar ile ortalama yıllık temettü büyüme hızı %10’dan büyük olanlar ayrıştırılarak detaylı incelemeye tabi tutulmuştur. Bu doğrultuda da temettü politikası gereği, diğerlerinden daha verimli olabileceği düşünülen şirketler ortaya çıkmıştır. Sizler bu tabloyu detaylı bir şekilde inceleyerek kendi izlenimlerinizi, tecrübelerinizi ve fikrinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Tekrar hatırlatmamız gerekiyor ki burada paylaştığımız bilgiler tamamen araştırmalarımızdan edinilen sonuçlardır ve kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Bu paylaşımlar yatırım danışmanlığı kapsamına da dahil edilemez. Bu yazımızda verdiğimiz bilgiler, sadece bizim araştırmalarımızdan ve ekonomi alana ilgisi olan kişilerin yer verdiğini görüşleri kapsayarak, genel yatırım yorumudur. Buradaki şirketler veya yorumlar, sizin kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket etmeniz durumunda risk tamamen size aittir. Diğer konular hakkında da İstanbulKart Faizsiz Kredi başvurusu yapabilir ve yine bir faizsiz kredi imkanı olan Aktif Bank Faizsiz Kredi yazımızı okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.