Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Temassız Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Temassız Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Temassız Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin gelişimi ve bankaların bu gelişime en iyi şekilde ayak uydurması ile birlikte hizmet kalitesi de belli oranda gelişiyor. Hızlı ve kolay alışveriş açısından temassız kart kullanımı da bunun en önemli göstergelerinden bir tanesidir. Sizler de kartınızı yalnızca okutarak ve hiçbir şekilde pos cihazı ya da benzeri araçlardan yardım almadan işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Şifre ya da imza girişi olmadan kartınızı okutmanız yeterli olacaktır ancak bu işlemi belli bir tutarın altındaki alış verişlerinizde gerçekleştirebiliyorsunuz. Günümüzde hemen her bankanın bu ayrıcalığı sunduğunu da belirtmekte fayda var.

Temassız kart nedir? nasıl kullanılır?

Kullanabileceğiniz Yerler?

Temassız özelliğe sahip olan kartlarınızın üzerinde yer alan semboller sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Eğer sahip olduğunuz kart Visa ise Paywave, Mastercard ise Paypass logosuna yer veren adreslerde bu kartınızı temassız özelliği ile birlikte kullanabiliyorsunuz. Kullanım alanlarının çok geniş olduğunu bu ibare bizlere gösteriyor ve yeni dönemde daha fazla insanın bu özelliği tercih edeceğini düşünüyoruz…

World Card Ayrıcalığı

Bu hizmeti sunan ve ülkemizde birçok insanın tercih ettiği World Card, temassız özelliğinin yanı sıra sunduğu ayrıcalıklar ile birlikte bir adım daha öne çıkıyor. 35 liralık limitli işlemlerde 2 kat puan ayrıcalığı ile de neden daha fazla tercih edildiğini anlayabiliyoruz. Temassız kart özelliği için ekstra ücret ödemeniz gerektiğinden daha önce bahsetmemiştik fakat bahsetmekte fayda var diye düşünüyoruz. Kartınızı temassız özelliğine kavuşturmak isterseniz eğer bir kerelik 10 lira ödeme yapmanız gerekiyor. Banka bu konuda sizlere daha detaylı bilgi verecektir ancak bu rakamın yüksek bir rakam olmadığını da görebiliyoruz.

Axess Temassız Kart(Akbank)

Axess temassız kartınız ile dilerseniz şifre kullanarak da işlem yapabiliyorsunuz yani iki özelliği de bünyesinde barındırıyor. Eğer temassız işlem yapmak istiyorsanız bunu alış veriş yapacağınız kişiye iletmeniz gerekiyor.

Paraf Temassız Kart

Halkbank’ın sunduğu hizmetlerden bir tanesi olan Paraf da temassız kart özelliği ile kullanıcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Yine alt limit olarak 35 lira gibi bir rakam belirlenmiş durumda ve birçok bankanın bu konuda ortak karar aldığını da belirtmek gerekiyor. Halkbank bu aşamada limiti biraz daha yükseltmiş ve yapacağınız alış verişlere bağlı olarak bu rakamı 105 liraya çıkartabileceğini de belirtiyor.

Limitin düşük olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi kesinlikle güvenlik önlemleridir çünkü kartlarınız bir başkası tarafından ele geçirildiğinde ne yazık ki kullanıma açık oluyor ve temassız işlem yapılabildiği için herhangi bir kimlik doğrulama bilgisi şartı da ne yazık ki aranmıyor. An itibarıyla çok güncel bir uygulama değil fakat yakın zamanda bankaların bu alternatif hizmeti güncel tutmak ve popüler hale getirmek adına kampanyalar düzenleyeceğini ve kullanımı daha popüler hale getireceklerini tahmin etmek de çok zor değil. Adını sayamadığımız daha birçok bankanın temassız kart özelliği sunduğunu da eklemek gerekiyor.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır? > TIKLAYIN

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Kapatılır? > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.