Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

TC NO ile Engelli Maaşı Sorgulama E-Devlet

TC NO ile Engelli Maaşı Sorgulama E-Devlet

TC no ile engelli maaşı sorgulama e-Devlet; 2022 Engelli maaşını e-devlet üzerinden TC kimlik nol ile oldukça kolay ve pratik bir şekilde sorgulayabilmen için gerekli adımları aşağıda paylaşıyoruz.

TC NO ile Engelli Maaşı Sorgulama E-Devlet

Doğuştan ya da sonradan oluşan engel durumlarında devletten 2022 engelli maaşı alarak hayatını devam ettiren pek çok vatandaşımız bulunuyor. Maddi açıdan güçlük yaşayan engelli bireylere destek olmak için devlet tarafından verilen 2022 engelli maaşından yararlanmak için de devlet tarafından belirlenen şartları sağlamanız isteniyor.

Devlet tarafından belirlenen 2022 Maaşı Nedir ve Nasıl Alınır diye merak edenler, engelli maaşı alma şartlarını sağladıktan sonra, gerekli başvuru işlemlerini tamamlayarak engelli maaşı alabilirsin. Engelli maaşı başvurusu yapmak için aranan ilk şartlardan birisi de 18 yaşından büyük olmaktır. Bu ve sonraki şartları da sağlayarak engelli maaşı almak ve sonrasında da TC no ile engelli maaşı sorgulama e-Devlet üzerinden yapmak için takip etmen gereken işlemleri aşağıdaki başlıklarımızda detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Engelli Maaş Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Engelli Maaş başvurusu nereye yapılıyor diye merak eden vatandaşlar için, başvuru işlemlerinin, ikametgah adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılabileceğini söyleyebiliriz.

Yapacağınız engelli maaşı başvurusunu bizzat giderek, yazılı olarak iletmeniz gerektiği gibi senin adına kanuni temsilcilerin de yapabilir. Ancak kanuni temsilcinin engelli maaşı başvurusu yapması için, mahkemeden alacağınız kararın bir örneğini, vekil tarafından başvuru yapılacak ise de vekaletname örneğinin, başvuru esnasında teslim edilmesi ve heyete sunulması gerekiyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından toplanan engelli maaşı başvuruları, ilgili birim tarafından incelemeye alınarak, engelli bireyin ihtiyaç sahip olup olmadığı değerlendirilir. Yapılan değerlendirme sonucunda engelli maaşı almaya hak kazanan kişilere de 2022 engelli aylığı bağlanıyor. Ancak bu başvuru süresi 1 aya kadar uzayabiliyor.

Çıkarıldığı kanundan adını alana ve 2022 engelli aylığı da denilen bu haktan yararlanmak için gerekli olan tüm prosedür, 2022 sistem modülü kullanılarak yapılıyor. Eğer ilk başta bu şartları taşıyor ancak sonrasında bu program kapsamında değerlendirilmezseniz de Engelli Maaşı Neden Kesilir isimli yazımızı okuyarak engelli maaşının kesilmesi durumlarına göz atabilirsin.

2022 Engelli Maaş Alma Şartları Neler?

2022 yılında Engelli Maaş Alma Şartları, engelli bireylerin çeşitli durumları gözetilerek belirleniyor. Bu sene için belirlenen ve engelli bireylerin taşımaları gereken şartlar aşağıdaki gibidir. Burada belirtilen ve engelli maaşı almak için aranan şartlara uygun olan engelli vatandaşlar, bizzat giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına engelli maaşı almak için başvuru yapabilir ve yapılan inceleme sonucu olumlu olanlara engelli aylığı bağlanır. Engelli maaşı almanın şartları şu şekildedir;

Engelli maaşı almak için, engelli bireyin ilk önce T.C vatandaşı olması ve en az % 40 oranında engeli olduğuna dair, Sağlık Kurulu onaylı bir engelli raporunun olması gerekiyor. Engel durumu ve engel oranının açıkça belirtildiği bu sağlık raporunu da başvuru sırasında ibraz etmelidir.

Bununla birlikte engelli kişinin 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olması gerekiyor. Engelli maaşı başvurusu yapmak isteyen bireyin, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir geliri olmaması şartı da aranan şartlar arasında yer alıyor.

Eğer engelli kişi, herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışıyor ise engelli maaşı verilmez. Ayrıca engelli bireyin herhangi bir şeklide nafaka almıyor ya da nafaka alma imkanının olmaması şartı da aranan şartlar arasında yer alıyor.

Engelli Maaşı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

2022 Engelli Maaşı Sorgulama yapmak için pek çok farklı yöntemi kullanabilirsin. İster telefon ile istersen de TC no ile engelli maaşı sorgulama e-Devlet üzerinden engelli maaşı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsin. Teknolojik gelişmeler sayesinde devletin de imkanları artırması ile artık bu işlemler oldukça kolay ve hızlı bir biçimde yapılabiliyor. Engelli maaşı sorgulama yapmak için;

Telefon ile engelli maaş sorgulama yapabilir; e-Devlet portalına giriş yaparak internet üzerinden engelli maaşı sorgulama yapabilir; TC no ile engelli maaşı sorgulama yapabilir; işitme engelliler için görüntülü arama ile engelli maaşı sorgulama işlemi yapılabiliyor.

Telefon ile Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ve insanların istediği kaynaklara daha hızlı ulaşabilmesi için birbirinden farklı engelli maaşı sorgulama yöntemleri geliştirilmiş olmakla birlikte, engelli bireyler tarafından en çok bilinen ve kullanılan yöntemler arasında telefon ile engelli maaşı sorgulama yöntemi kullanılıyor.

Telefon ile engelli maaşını sorgulamak için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren ALO 144 hattını arayabilirsin. ALO 144 iletişim numarasını arayarak engelli maaşını sorgulamak istiyorsan, senden kimlik bilgilerin de isteneceği için T.C. kimlik kartının yanınızda olmasını tavsiye ediyoruz.

TC NO ile Engelli Maaşı Sorgulama E-Devlet Nasıl Yapılır?

2022 TC no ile engelli maaşı sorgulama e-Devlet üzerinden yapmak için ilke önce sana ait bir e-devlet şifrenin olması gerekiyor. Aksi takdirde e-Devlet portalına giriş yapamayacağın için sorgulama işlemi yapabilirsin. İstersen İnternetten E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır yazımıza bakarak e-Devlet sistemine hızlıca giriş yapabilirsin.

TC no ile engelli maaşı sorgulama e-Devlet yapmak için şu adımları takip etmen gerekiyor;

Engelli kişiye ait T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi kullanılarak e-Devlet portalına giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hizmeti olan Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasına gitmen gerekiyor. Açılacak sayfa üzerinde yer alan arama kısmındaki engelli maaş sorgulama butona basman gerekiyor.

Butona bastıktan sonra ise engelli maaşı ile ilgili bütün detaylara sayfa üzerinden erişim sağlayabilir ve engelli maaşı ile alakalı tüm detaylara sahip olabilirsin. İstersen de burada yer alan bilgilerin dökümüne ulaşım sağlayarak indirebilirsin.

T.C. No ya da Nüfus Cüzdanı ile Engelli Maaşı Sorgulama

T.C. no ya da nüfus cüzdanı ile engelli maaşı sorgulamak için ikamet adresinin bağlı olduğu il ya da ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı merkezine bizzat giderek de başvuru yapabilirsin. Ancak engelli maaşı sorgulama başvurusu yapmadan önce aşağıdaki belgeleri hazırlaman gerekiyor:

Engelli olduğuna dair Sağlık Kurulu tarafından verilen belgenin aslı ya da onaylı fotokopisi, Engelli maaşını sorgulamak istediğine dair başvuru dilekçesi, son 6 ay içerisinde çekilmiş olduğun 2 adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanının fotokopisi.

İşitme Engelliler İçin Engelli Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İşitme engelliler bireylerin engelli maaşı sorgulaması yapması için de çeşitli alternatif yöntemler geliştirilmiş ve kolaylıkla sağlanmış durumda. Bakanlığın hizmet numarasını arayarak, hafta için saat 08.00 ile 21.00 arasında istedikleri zaman engelli maaşı sorgulama işlemi yapabilirler. Bu saatler arasında ilgili birimi aradıktan sonra, temsilci ile görüntülü görüşme gerçekleştirerek engelli maaşı sorgulama işlemi yapabilir ve detaylı bir şekilde bilgi alabilir.

İşitme engelli bireyin engelli maaşı sorgulaması yapması için 0549 441 21 44 numarasını araması gerekiyor. Bu numara, sadece işitme engelli vatandaşlar için oluşturulmuş olup, görüntülü konuşma yöntemi ile engelli maaşı sorgulaması yapılmasına olanak sağlıyor.

Engelli Maaşları Ne Zaman Yatıyor?

TC no ile engelli maaşı sorgulama e-Devlet üzerinden sorgulama işlemi yapan kişiler, engelli maaşını alacaklarını gördükten sonra da engelli maaşları ne zaman yatıyor diye merak ediyorlar. Engelli maaş yatma tarihinin geçip geçmediğini merak ederek araştıran vatandaşlar içini engelli maaşının hesaplara aktarılması tarihleri şu şekilde oluyor:

Doğum Yılının Son Rakamı 0 ya da 5 olanlar her maaş döneminin beşinci günü,

Doğum Yılının Son Rakamı 1 ya da 6 olanlar her maaş döneminin altıncı günü,

Doğum Yılının Son Rakamı 2 ya da 7 olanlar her maaş döneminin yedinci günü,

Doğum Yılının Son Rakamı 3 ya da 8 olanlar her maaş döneminin sekizinci günü,

Doğum Yılının Son rakamı 4 ya da 9 olanlar her maaş döneminin dokuzuncu günü hesaplarından engelli maaşlarını çekebilirler.

Bununla birlikte, acil ihtiyaçlarınıza yönelik olarak hazırlanan ve cazip teklifler ile sizlere sunulan Engellilere Konut Kredisi ve PTT Engelli Kredisi imkanlarından da yararlanmak için ilgili yazılarımızı ziyaret edebilir ve detaylı bilgi alabilirsin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.