Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

TC Kimlik No ile Adres Bulma ve Adres Sorgulama

TC Kimlik No ile Adres Bulma ve Adres Sorgulama

TC Kimlik No ile adres bulma ve adres sorgulama; Ülkemizde pek çok kişi tarafından TC kimlik no ile adres bulma işleminin nasıl yapıldığı sorusu araştırılıyor. Özellikle de TC kimlik numarası, başka kişilerin elinde geçenler, kendi adreslerine bu kişiler tarafından ulaşılıp ulaşılamayacağını merak ediyor.

TC Kimlik No ile Adres Bulma

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, TC kimlik no ile adres bulma yapılabilir mi? TC den adres öğrenme mümkün mü? TC no ile adres sorgulama nasıl yapılır? gibi soruları cevaplayarak mernis adresi bulma işlemlerine dair merak edilen soruları kısaca yanıtlar arayacağız. Gelin şimdi TC nodan adres bulma detaylarına beraber bakalım.

TC No ile Adres Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kendinize ait TC kimlik numarası ile kendi adresiniz, internet üzerinden oldukça kolay bir şekilde sorgulayabilir ve adresinize ulaşabilirsiniz. Ama bir başkasının da sizin TC kimlik numarasını bilmesi durumunda ya da sizin bir başkasının TC kimlik numarasını bilmeniz durumunda da internet üzerinden yine TC den adres öğrenme işleminin yapılıp yapılamadığı merak ediliyor.

TC den Adres Öğrenme

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki birisi sizin TC kimlik numaranızı bilse dahi, internet üzerinden ve TC nodan adres bulma işlemi yapamadığı için sizin mernis adresi bulma imkanına sahip değiller. Yani sadece TC numarası ile adres bulma mümkün değil. Diğer detaylara ise yine bir göz atalım.

TC Kimlik No ile Adres Sorgulama

İnternet üzerinden TC no ile adres sorgulama işlemi yapılabiliyor. Bunun için de sırasıyla şu adımları takip edebilirsiniz:

TC İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün online hizmet portalı olan Adres Kayıt Sistemi sayfasına gidin.

Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra, ilk önce sorgulama işlemi yapabilmek için sayfanın sağ tarafında bulunan alan üzerinden Robot Doğrulamasını yapın.

Ardından da adres sorgulaması yapmak istediğiniz yere dair il, ilçe, mahalle/köy/mezra/mevki, sokak, dış kapı ve iç kapı numarası gibi sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doğru yerlere yazın.

Bu bilgileri sırasıyla doldurduktan sonra ise aşağıda yeni bir ekran açılacak. Bu ekran üzerinde yer alan “Doğrula” butonuna tıklayın.

Butona tıkladıktan sonra ise karşınıza gelen ekran üzerinde yer alan ve adresini sorgulamak istediğiniz kişinin TC kimlik numarasını girin. Ben robot değilim seçeneğini işaretledikten sonra da “Kontrol et” butonuna tıklayın.

Eğer adresini öğrenmek istediğiniz kişi bu adreste oturuyor ise ekrana: “Kimlik Numarası girilen kişi, seçilen adreste oturmaktadır.” diye bir yazı gelir. Ancak kişi bu adreste oturmuyor ise de “Belirttiğiniz TC Kimlik No’ya ait kişi başka bir yerleşim yeri adresine kayıtlıdır” şeklinde bilgilendirme mesajı çıkar.

Yani buradan da gördüğünüz üzere TC den adres öğrenme veya TC numarası ile adres bulma mümkün değildir. Burada sadece o kişinin TC no ile adres sorgulamasını yaparak belirttiğiniz adreste oturup oturmadığını öğrenebilirsiniz. TC kimlik numaranız değil de e-Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur? öğrenmek için de ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden TC Kimlik No ile Adres Sorgulama

Yukarıda gösterdiğimiz yöntemden ayrı olarak, kendinize ait TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresini kullanarak, e-Devlet portalı üzerinden TC no ile adres sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak e-Devlet portalı sayfasını açın. Sonrasında ise kendinize ait TC kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.

Online olarak TC kimlik numarasından adres sorgulama yapmak için e-Hizmetler menüsü içerisinde yer alan “Kurumlar” sekmesindeki “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” hizmetine tıklayarak ilgili sayfayı açın. Sonrasında açılacak olan sayfa üzerinde, sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun ve onaylayın. Bu işlemin ardından onaylamak için ise sayfanın alt kısmında bulunan “Devam Et” butonuna tıklamanız gerekiyor.

Butona tıkladıktan sonra açılacak olan ekran üzerinden kendinizin mi, eşinizin mi yoksa çocuklarınızın mı mernis adresi bulma işlemini yapmak istediğinizi seçin. Sonrasında da “Devam Et” butonuna tıklayın. Butona tıkladıktan sonra adres bilgilerini görebileceğiniz e-Devlet sayfası karşınıza açılacak.

Burada anlattığımız gibi e-Devlet portalı üzerinden hem kendinizin, hem eşinizin hem de çocuklarınızın adres sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Eğer hala bir e-Devlet şifreniz yok ise İnternetten E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? isimli makalemizi okuyarak e-Devlet şifresi alma işlemleriniz kolaylıkla yapabilirsiniz.

Mernis Üzerinden TC Kimlik No ile Adres Sorgulama

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı olan Mernis sistemi üzerinden de bir kişiye ait TC numarası ile adres bulmak mümkün oluyor. Ancak bu sistem üzerinden bir kişiye ait adres sorgulama işlemi yapma yetkisi, sadece bankalara ve bazı kamu kurum kuruluşlarına verilmiştir. Normal vatandaşlar bu sistem üzerinden TC no ile adres sorgulama yapamazlar.

Mernis sistemi üzerinden mernis adresi bulmak isteyen ve yetkili kurum ya da kuruluşların, yapmak istedikleri sorgulama işleminin sebebine dair olarak İçişleri Bakanlığı’na resmi bir yazılı dilekçe vermesi isteniyor.

İçişleri Bakanlığına dilekçe ile sorgu başvurusu yapıldıktan sonra da bakanlık tarafından inceleme yapılarak sorgulama işlemine dair olumlu bir karar verilmesi durumunda da sadece dilekçede belirtilen gerekçe dahilinde ve o kişi ile sınırlı olacak şekilde TC kimlik numarasından adres sorgulama işlemi yapılmasına izin veriliyor.

TC den adres öğrenmek için yetkili kurum yada kuruluşların kötü amaçlı ve dilekçede belirtilmeyen hususlarla ilgili sorgulama yapmaları durumda ise yasal süreç başlatıldığı için bu işlemler sıkı takip ediliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.