Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Tarım Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Tarım Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Türkiye’de her yıl başvuruları alınan ve genelde şubat aylarında yayınlanıp hesaplara aktarılan tarım destek ödemeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı tarafından yazılı bir bildirge ile duyuruluyor. 2022 yılında tüm çiftçilere, destek kapsamında, toplamda 2 milyar 127 milyon TL ödenecek ve bu tutarın elbette tarım alanında üretimi arttıracağı umut edilecek. Tarım destek ödemelerine dair bilgileri sizler için derledik.

İçeriğimizde Neler Var?

Tarım Destek Ödemeleri

Devlet tarafından uzun süredir beklenen ancak bir türlü tam olarak gerçekleşemeyen ihracat ve seri üretim geleneği, Türkiye’de şu sıralar yapılmak istenen yegane şey. Devlet ve devlet destekli pek çok bankanın bu bağlamda, tarım kredisi, hayvancılık kredisi ve benzeri kredi ürünlerini, hibeleri sunduğunu bilmekteyiz.

Peki, 2022’de tarım destek ödemeleri ne zaman yapılacak?

2022 Tarım destek ödemeleri, pek çok bağlamda tarım üretimine katkıda bulunması için sunuluyor. Örneğin, fındık üreticilerine bu yıl 835 milyon liralık bir hibe ayrıldı ve bu hibe ile birlikte fındık ihracatının arttırılması planlanıyor; keza, yağ üretilen, yağlı tohumlu bitkiler için de bu yıl bir çalışma yapıldı ve tam 1 milyar 492 milyon lira ayrıldı.

Bu, fındığa verilen desteğin yaklaşık iki katı değerinde. Yaş çaya 169, hububata 360 milyon lira ayıran devlet, tarım destek ödemelerini 24 Nisan günü 18:00’dan itibaren tarım üreticisinin hesaplarına yapacağını açıkladı. Buna göre, siz de tarım destek ödemesi alacaksanız, şu günlerde hesabınızda tarım destek ödemenizi görebilirsiniz.

Gübre Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Tarım destek ödemeleri kapsamında değerlendirmeye alınan gübre destek ödemeleri de, her yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belli başlı işletmelere ve bireylere sunulabiliyor. Faruk Çelik, bu ödemelerin de tıpkı tarım destek ödemeleri gibi 24 Nisan 18:00’dan itibaren çiftçinin hesabında olacağını duyurdu.

Buna göre, çiftçiler toplamda 2,8 milyar TL’lik ödeme almış olacaklar. Nisan ayından itibaren, alınan yeni ödemelerle birlikte çiftçilerin harekete geçmesi ve üretim grafiğinde yükseliş sağlaması da beklenen durumlardan. Özellikle gübre gerektiren tarımsal üretimlerin, doğal olarak bu hibeden sonra harekete geçeceğini söylememiz yanlış olmayacaktır.

Mazot Destek Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Özellikle traktör gerektiren, büyük tarım arazilerinde yapılacak her türlü tarım işi için devlet, tarım destek ödemeleri kapsamında mazot destek ödemeleri de sunabiliyor. Mazot destek ödemesi 2022 yılı içerisinde, pek çok çiftçiye verilmesi planlanan ödemelerden. Buna göre, 24 Nisan saat 18:00’dan itibaren, hesaplarınızda mazot destek ödemesini de görebilmeniz muhtemel.

Tarım destek ödemeleri kapsamında sağlanan bu ödemenin, aynı gün eğer başvuru yaptıysanız tarafınıza yansıyacağını bildirelim; zira tarım destek ödemeleri, T.C. kimlik numarasının son hanesine göre günlere bölünerek veriliyor ve her kategorideki ödemeniz “tarım destek ödemesi” olarak toplu biçimde hesabınıza aktarılıyor.

2022 Yılı içerisinde, tarım destek ödemeleri için planlanan toplam miktarın 12,8 milyar TL olduğu belirtiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.