Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Taksitli MTV Ödeme Nasıl Yapılır?

Taksitli MTV Ödeme Nasıl Yapılır?

Taksitli MTV Ödeme Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi yahut kısa adıyla MTV; hemen her taşıt sahibinin farklı miktarlarda ödediği vergiye verilen addır. Motosiklet, otomobil, ticari araç fark etmeksizin bir araç ruhsatı olan her araç sahibi bu vergiyi vermek durumundadır. Geçtiğimiz dönemde, vergi ödemeleri sadece vergi dairesine yahut anlaşmalı banka ATM’lerine yapılabiliyorken; günümüzde bunun için çok fazla yol olduğu aşikâr.

Bugünkü yazımızda, taksitli MTV ödeme nasıl yapılır? Sorusunu cevaplamaya gayret edeceğiz. Siz de, verginizi taksitle ödemek istiyorsanız, yazıyı takip ederek aşağıdaki yöntemleri kullanabilir ve motorlu taşıtlar verginizi rahatlıkla taksitlendirerek ödeyebilirsiniz. Özellikle kurumsal firmalar, pek çok aracı bulunduğundan MTV ödemelerini çoğu zaman uzun vadelere yaymak isterler, aşağıdaki yöntemler, onlar için de geçerli olabilir.

Öncelikle, taksitli MTV ödemesi yapabilmek için bir kredi kartına sahip olmak durumundasınız. Aksi durumda birikmiş MTV borçlarınız için af yahut yapılandırma duyurularını beklemek zorunda kalırsınız. Biz bu yazıda, gecikmemiş; zamanında yapılacak MTV ödemesinin nasıl taksitlendirilebileceğini sizlere aktaracağız. Sizler için hazırladığımız yazımızdan keyif almanız dileğimizle.

Taksitli MTV Ödeme Nasıl Yapılır?

İnternet Bankacılığı ile Taksitli MTV Ödeme

İnternet Bankacılığı, günümüzün en popüler bankacılık sistemlerinden biri ve kredi kartınızı kullanarak internet bankacılığı üzerinden taksitli MTV ödemesi yapabiliyorsunuz. Bunun için, internet bankacılığı bilgilerinizi doğru bir biçimde girdikten sonra, aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli.

 1. Öncelikle her bankada hemen hemen aynı olan “vergi & cezalar” seçeneğini bulmamız gerekiyor. Muhtemelen bu seçenek “ödemeler” kategorisi içerisinde bulunur. Sadece “vergi” olarak da arama yapabilmeniz mümkündür.
 2. Sonrasında vergi tipi olarak MTV vergisini seçerek, işlemlerinize devam edebilirsiniz.
 3. Bilgilerinizi doğru bir biçimde girdikten sonra, taksit seçeneği; eğer anlaşmalı bir banka yahut kredi kartıysanız karşınıza çıkmaktadır. Bu sayede, taksitli MTV ödemesi yapılabilmektedir.
 4. Her bankanın kredi kartı kendine has şekilde komisyon alımı yapabiliyor, bu konuya da dikkat etmenizde fayda var.

Mobil Bankacılık ile Taksitli MTV Ödeme

Mobil bankacılık da, tıpkı internet bankacılığı gibi evinizden; yerinizden kalkmadan yapabileceğiniz bir taksitli MTV ödeme seçeneğini oluşturuyor. Pek çok insan, günümüzde vergi ödemeleri için rahatlıkla mobil bankacılık seçeneğini kullanıp aynı zamanda kesinti yahut komisyon da ödemeyebiliyor. Siz de, aşağıdaki adımları izleyerek mobil bankacılıktan taksitli MTV ödeme yapabilirsiniz.

 1. Mobil bankacılık sisteminize giriş yaptıktan hemen sonra “ödemeler” kategorisine giriş yapıp “vergi & cezalar” seçeneğini bulmalısınız. Bu seçenek bazı mobil bankacılık sistemlerinde desteklenmese de %90’ında mevcut olduğu biliniyor. Bazı sistemler direkt olarak “MTV ödeme” yahut “SGK ödeme” seçeneğini de bulundurabiliyorlar, örneğin İş bankası mobil bankacılık sistemi bunlardan biri.
 2. Buraya giriş yaptıktan sonra, bilgilerinizi girip “kredi kartıyla öde” seçeneğini işaretleyerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bankanız anlaşmalıysa, komisyonsuz olarak taksit seçeneği de mevcuttur ve ödeme esnasında muhakkak karşınıza çıkacaktır.
 3. Yine de, ayrıntılı bilgi ve mobilden taksitlendirme durumu için müşteri hizmetlerini arayıp bilgi almanız önerilir.

ATM’den Taksitli MTV Ödeme

Türkiye’deki bütün ATM’ler üzerinden vergi borcu ödemesi yapabilirsiniz ancak bunu genelde nakit parayla yapılabilir hale getiren anlaşmalı bankalar yerine; kendi bankanızı ve kredi kartınızın ATM’sini seçmeniz daha doğru olacaktır. Aşağıdaki adımları izleyerek MTV taksitli ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Öncelikle kartla ATM’ye giriş yaparak, menüden “ödemeler” kategorisine giriş yapmalısınız.
 2. Ödemeler menüsünde “Vergi” yahut direkt olarak “MTV ödeme” seçeneğini bulabilirsiniz.
 3. Kartınız ve bankanız MTV ile anlaşmalıysa, verginizi rahatlıkla taksitlendirebilmeniz de mümkün kılınmıştır.
 4. Dönem dönem çıkan MTV taksit kampanyalarını bankanızın sitesinden öğrenmeniz mümkündür.

GİB İnternet Vergi Dairesi Üzerinden Taksitli MTV Ödeme

Gelir İdaresi Başkanlığınca oluşturulmuş “İnternet vergi dairesi” adı verilen platformda da rahatlıkla vergi ödemelerinizi gerçekleştirebilmeniz mümkün olabiliyor. Güvenli bir sistem olan İnternet Vergi Dairesi üzerinden aynı zamanda anlaşmalı bankaları görüp, eğer siz de anlaşmalı bankaların bir kredi kartına sahipseniz; taksitli MTV ödemesi yapabiliyorsunuz. İnternet vergi dairesi, hem kağıt israfından kurtulmak hem de hızlı işlem yapılması için oluşturulmuş; nitelikli bir adım. Aşağıdaki adımları izleyerek ödemenizi taksitli biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Öncelikle intvd.gib.gov.tr adresinden “Motorlu Taşıtlar” menüsüne girelim ve burada “Motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme” sayfasına gidelim.
 2. Burada sizden istenen “plaka, özel plaka, T.C. Kimlik numarası, tescil tarihi” gibi bilgileri verdikten sonra, MTV borcunuzu ödeyebilirsiniz.
 3. Taksitli MTV ödemek için ise anlaşmalı bankalardan birinin kredi kartına sahip olmanız gerekiyor. Anlaşmalı bankaları, hemen sayfanın aşağısında görebilirsiniz.

Pek çok banka, dönem dönem kredi kartı kampanyaları ekseninde MTV taksitlendirme kampanyaları oluşturabiliyor ve siz de kendi bankanızın kampanyasını takip ederek, rahatlıkla taksitli MTV borcu ödeyebilirsiniz. Özellikle internet vergi dairesi üzerinden ödeme yaparken, sanal klavye kullanmanız tavsiye edilir. Güvenilmeyen bir bilgisayar içerisinde işlem yapıyorsanız; yine dikkatli olmanızda ve kart bilgilerinizi çaldırmamanızda yarar var. Bu sebepten en güvenli şekil olarak, mobil bankacılık üzerinden ödeme daha cazip olabilmektedir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.