Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Swift Kodu Nedir?

Swift Kodu Nedir?

Swift Kodu

Bankalar, global olarak da çalışan ve yerele göre hizmet vermeyen kuruluşlardır. Dünya genelinde, her bankanın muhakkak birbirinden haberi ve sistemsel olarak da birbirleriyle ilişkileri vardır. Bu sistemsel ilişkilerden bir tanesi de; hiç şüphesiz yurtdışına fon gönderme ve yurtdışından fon alma işlerinde devreye giriyor. Bu fon; para, döviz yahut emtia fark etmeksizin her şey olabiliyor ancak bunların gönderiminde yahut alımında pek çok sorunla karşılaşabiliyorsunuz.

Swift kodu veya BIC kodu dediğimiz şey; burada ortak sorunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. İlk kez yurtdışına para gönderen herhangi biri, muhtemelen Swift kodundan haberdar değildir. Peki “swift kodu nedir?” buyurun beraber inceleyelim.

Swift Kodu Nedir?

Swift Kodu Nedir?

Açılımı, Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication olan Swift; global olarak standart ve 1977’den beri çalışan bir hizmet. Tüm dünyadaki bankaların, muhakkak bir Swift kodu bulunuyor ve bu kodlar 77 yılından bu yana nadiren değişiyor. Yurtdışında birine para göndereceğiniz vakit; hesabın ait olduğu bankaya dair Swift kodunu bilmemeniz halinde, parayı doğal olarak gönderemiyorsunuz.

Swift Kodu Nerelerde Kullanılır?

8-11 Hane arasında değişen bir kod yapısı bulunan Swift kodlarını özellikle yurtdışına para gönderirken yahut yurtdışından para alırken sıkça kullanıyoruz. Örneğin Garanti Bankası swift kodu tüm dünyada TGBATRIS olarak belirlenmiştir ve size para göndermek isteyen birinin yurtdışında yaşaması halinde bu kodu bilmesi şarttır.

Dikkat ederseniz bu kodda ilk dört hane, yani TGBA bankanın kodunu; diğer iki hane yani TR ise ülke kodunu belirtir. Kalan haneler ise yerel koddan ibarettir. Türkiye’deki tüm yerel bankaların kodları genelde IS olarak görülebilir.

Siz de, global işlemlerinizde muhakkak bankanızdan Swift / BIC kodunu öğrenip işlemlerinizi bu yönde gerçekleştirin. Aksi durumda, paranız muhtemelen aksiliklerden ötürü gecikecek hatta gönderenin hesabına yeniden iade edilecektir. Bu iade sürecinde vakit kaybınız ve benzeri işler maalesef sizin zararınızadır. İnternet sitelerindeki Swift kodları; bankanın resmi internet sitesi olmadığı sürece; değişebildiğinden dolayı güvensizdir. Dolayısıyla, her ihtimale karşı bankanın resmi internet sitesinde bulunmuyorsa bu kodu müşteri hizmetlerini arayarak almanız doğru olacaktır. Aksi durumda yine aynı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Daha detaylı bilgiyi Bankaların Müşteri Hizmetlerinden alabilirsiniz > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.