Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Süt Parası Başvurusu ( Emzirme Ödeneği )

Devlet emzirme ödeneği nedir? Devlet süt parası başvurusu nasıl yapılır? Emzirme yardımı nasıl alınıyor? sizin için tüm detayları araştırdık.

Süt Parası Başvurusu ( Emzirme Ödeneği )

Süt Parası Başvurusu; Ülkemizde, sigortası devam eden annelere veya eğer kendi sigortalı değil eşinin sigortası var ise sigortalı olan erkeğe, doğumdan sonraki 5 yıl içerisinde verilebilecek olan bir sosyal yardım türüdür. Ayrıca, hizmet akdine tabi olan ya da kendi adına veya hesabına yapılan çalışmalardan ötürü bir gelir elde eden veya aylık maaş alan kadına ya da çalışan erkeğin sigortalı olmayan eşi adına, devlet süt parası yardımı yatırılıyor.

Devlet Emzirme Ödeneği

Devlet tarafından verilen bu emzirme ödeneği sadece 4/a’lı olarak bir hizmet akdine bağlı sigortalı çalışan kişiler ile 4/b’li olarak kendi adına veya kendi hesabına çalışan kişilerin yararlanabildiği bir yardımdır. Kamu görevlisi olarak çalışan ve 657 sayılı kanuna tabi olan kişiler, bu ödenekten yararlanamıyor; kamu görevlilerine, kendi çalıştıkları kurumlar tarafından ödeme yapılıyor. Pek çok kişi tarafından da e-Devletten süt parası başvurusu nasıl yapılır? diye araştırılarak merak ediliyor.

Süt Parası Başvurusu Şartları Neler?

Sigortalı olarak çalışan kadına veya sigortalı olmayan ancak eşinin sigortalı olması durumunda da kadın adına, eşinin hesabına e-Devlet süt parası başvurusu yapmak için;

  • Sigorta şartları olarak:
    • 4/a’lı olarak sigortalı çalışan kişiler için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları priminin ödenmiş olması şartı;
    • 4/b’li olarak da kendi adına ve hesabına çalışan kişiler için de doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları priminin ödenmiş olmasının yanında genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şartı aranıyor.
  • Doğum şartı olarak da doğumun kesinlikle canlı bir şekilde gerçekleşmiş olması şartı aranıyor.
  • Devlet emzirme ödeneği başvurusu yapmak için doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren 5 (beş) yıl içerisinde başvuru yapmış olmanız gerekiyor.
  • Ayrıca, bu yardımdan yararlanabilmeniz için eşler arasında resmi nikah zorunluluğu da aranıyor. Eğer doğum gerçekleştikten sonra resmi nikah kıysanız dahi devletin bu yardımından yararlanamazsınız.

Ayrıca, doğum sürecinden sonraki 5 yıl içerisinde başvuru yaparak, devlet emzirme ödeneği almaya hak kazanan ailelerden, bu süre içerisinde sigortası biten kişilerin, bu tarihten başlamak şartı ile 300 gün içerisinde doğumu olursa, sigortalı kadın veya kendisi adına eşinin hesabına analık sigortasından yararlanacak olan erkek, doğum zamanında önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartını sağlıyor ise süt parası başvurusu e-Devlet yapabilirsin.

Doğum Yapan Annelere Devlet Destekleri

Emzirme Ödeneği İçin Gerekli Belgeler Neler?

Devlet tarafından sağlanan emzirme yardımı almaya hak kazanan sigortalı kişiler, bu yardım ödemelerini almaları için daha öncesinde İl Sosyal Güvenlik Kurumuna, yardım başvuru dilekçesi vererek onay bekliyorlardı. Ancak daha sonra bu şart ortadan kaldırılmış ve daha da kolaylaştırıldı.

Emzirme ödeneği başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabildiği gibi bu ödenekten yararlanmak için ayrıca artık başvuru yapmaya da gerek kalmadı diyebiliriz. Çünkü sadece sistem üzerinde “emzirme ödeneği raporu” olan kişilerin hesabına otomatik olarak bu yardım tutarı yatırılıyor. Sadece şunu hatırlatmak isteriz ki sigortalı olarak çalışmayan anneler yine Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek, süt yardımı başvuru formu ve dilekçe alarak doldurması ve bu şekilde başvuru yapmaları isteniyor.

Emzirme Yardımı Ne Kadar Yapılıyor?

Pek çok vatandaş da süt parası yardımının ne kadar olduğunu merak ediyor. Daha önceki yıllar içerisinde verilen devlet süt parası yardımı, geçtiğimiz yıl için 202 TL ve bu yıl için de 232 TL olarak ailelerin hesabına yatırılıyor. Bu tutar ilk defa doğum yapanlar için geçerli oluyor. İkinci doğum için 380 TL, üçüncü veya daha fazla doğum yapan kişiler için ise 580 TL doğum yardımı yapılıyor. Ayrıca, devlet tarafından yapılan bu yardım, sadece 1 defaya mahsus olarak veriliyor.

Süt Parası Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigortalı olarak çalışan aileler için sağlanan bu yardımdan yararlanmak ve SGK süt parası sorgulamak isteyen kişiler, e-Devlet portalı üzerinden “Şahıs ödemesi sorgulama” ekranı üzerinden ödeme alıp almadıklarını takip edebilirler. Süt parası e-Devletten nasıl sorgulanır
merak edenler için, sadece TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile süt parası sorgulama işlemi yapmak bu linke gitmeniz yeterli oluyor.

Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?

e-Devlet emzirme ödeneği yardımı, her ayın 8’i ile 14’ü arasında başvuru yapan kişinin adına anlaşmalı bankalardaki hesaplara veya yine kişinin adına PTT hesabına aktarılıyor. Ayrıca eğer yardım başvurusu onaylanarak ödenekten yararlanmak için hak kazanan annenin Ziraat Bankası hesabı var ise yardım tutarı direk olarak annenin bu Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor.

Eğer annenin Ziraat Bankası hesabı yok ise başvuru yapan annenin adına veya başvuruyu eşi yaptı ise de eşinin adına ikamet adreslerine en yakın olan PTT şubesindeki hesaplarına ve kişinin adına para yatırılıyor. PTT hesabına yatırılmış olan bu yardım tutarını e-Devlet sistemi üzerinden de takip edebileceğiniz gibi TC kimlik kartınız size en yakın PTT şubesine giderek de gişe görevlisinden paranın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Paranız adınıza tanımlanmış ise de buradan parayı çekebilirsiniz.

Eğer devlet süt parası desteği henüz onaylanmamış ve hesabınıza yatmamış ise ilk önce, yukarıda belirttiğimiz süt yardımı alma şartlarını sağlayıp sağlamadığınızı tekrar kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer bu şartlar açısından herhangi bir sorun yok ve istenen şartları taşıyor iseniz bu durumda direk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat müracaat edebilir ve işlemler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Akbank Faizsiz 5000 TL Kredi

Aktif Bank Faizsiz Kredi ( 1000 TL %0 Faiz )

CarrefourSA Faizsiz Kredi ( 40000 TL %0 Faiz )

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.