Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Sigortada Unutulan Para Sorgulama ve Geri Alma

Sigortada Unutulan Para Sorgulama ve Geri Alma

Geçtiğimiz yıl binlerce kişinin araçlarında oluşan zararlara bağlı olarak sigorta alacaklarını ve sigortadan olan hayat poliçelerinin biriken tutarlarını almadıkları ortaya çıktı. 2022 yılı için yapılan araştırmalar doğrultusunda sigortada alacaklarını unutan kişi sayısının 125 binden fazla olduğu açıklandı. Peki bu paralar nasıl alınır?

Sigortada Unutulan Para Sorgulama ve Geri Alma

Daha öncede benzer araştırma banka hesaplarında unutulan paralar için yapılmış ve bu paraların hesap sahiplerine verilebilmesi için çalışma başlatılmıştır. Aynı şekilde araç sigortalarında ve hayat poliçelerinde alacakları kalan kişiler, söz konusu yerlerdeki kalan paralarını sorgulama yaparak alabilmektedir.

Sigortada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Sigorta şirketleri konuya dair alacağı bulunan kişilere mektup yoluyla ya da telefonla arayarak bilgilendirme yapmaktadır. Ancak bu bilgilendirmeye rağmen paralarını almayan ya da bilgilendirmenin tarafına ulaşmadığını beyan eden kişiler toplamda unutulan 28,8 milyon için sorgulama yaptırabilmektedir.

Bu şekilde sigortada parası kalıp kalmadığını öğrenebilen vatandaşlar alacaklarını 15 Haziran’a kadar tahsil edebiliyorlar. Güvence hesabı resmi web site adresi üzerinden kimlik numarası ile sorgulama yaptırabilmek mümkün.

Bunun için http://www.guvencehesabi.org.tr/ adresinde yer alan detaylı açıklamalara göz atabilirsiniz. Sigortada kalan paranızı öğrenmenin diğer yolu ise müşterisi olduğunuz sigorta şirketinin sitesini kullanmaktır. Her şirketin ilgili web sitesi ayrı olarak düzenlendiği için hepsinin adresi farklıdır.

Sigortada Unutulan Ve Alınmayan Paralara Ne Oluyor?

Güvence Hesabı Müdürü Abdülkadir Küçük, basın açıklaması sırasında 10 yıl veya 20 yıl gibi uzun süreler ile kişilerin hayat sigortası poliçesini yatırdıklarını fakat sürenin bitmesine rağmen bu paraların alınmadığını açıklamıştı. Geçtiğimiz yıl için sigortada unutulan meblağının 28,8 milyon TL olduğu belirtilmiştir. Peki, unutulan sigorta paraları ilgili tarihe kadar alınmazsa ne olacak?

Yapılan açıklamalara göre ilgili yönetmelik gereği özel hukuk hükümlerine tabi sigortalar çerçevesinde hak sahiplerine ödenmesi gereken tutarların, iadesi gereken her türlü prim ve tazminatların söz konusu mevzuat gereğince zaman aşımına uğraması durumunda Güvence Hesabına devredileceği belirtildi.

Söz konusu meblağlar hak sahibi tarafından tahsil edilmezse, sigorta şirketlerinin bu meblağları Güvence Hesabına devredeceği bildirildi. Küçük, altını çizerek konuşmalarında bu paraların Güvence Hesabına aktarılması durumunda kurumun söz konusu paraları doğrudan gelir olarak kaydedeceğini ifade etti. Ayrıca bu tür unutulan ve alınmayan paralar için sigorta şirketlerinin yılda bir kez Güvence Hesabına aktarma zorunluluğunu da hatırlattı.

Sigortada Unutulan Paraların 15 Haziran’a Kadar Alınması Gerekiyor

Sigorta şirketlerinde unutulan toplam meblağının alınması gerekmektedir. Aksi takdirde sigortalılar tarafından alınmayan tutarlar, sigorta şirketlerince Güvence Hesabına devredilecektir.

Son dönemde hayat poliçesinde biriken parasını ve aracından dolayı almaya hak kazandığı hasar alacaklarını sigorta şirketlerinde bırakan kişi sayısı giderek arttı. Bu nedenle daha önce bir düzenleme yapılarak, bu meblağların her yıl düzenli olarak kontrol edilmesi ve unutulan paraların Güvence Hesabına devredilmesi kararlaştırılmıştı.

Bu düzenleme kapsamında her yıl sene başında alacaklarını unutulan sigortalıların bir listesi yayınlanmaya başladı. Söz konusu listede yer alan vatandaşların 15 Haziran tarihine kadar bu paraları almaları için telefon ve mektup aracılığı ile çağrıda bulunuluyor.

Kurumun ve şirketlerin çağrılarına rağmen bilgilendirmeden haberi olmayan vatandaşlar ya da parasını yine unutarak tahsil etmeyen kişiler oluyor. Bu kişiler için son günün 15 Haziran olduğunu hatırlatarak, bu tarihten sonra alacakları üzerinde bir hak iddia edemeyeceklerini belirtiriz.

Çünkü Güvence Hesabı Müdürü Abdülkadir Küçük ’ün yapmış olduğu açıklama doğrultusunda ilgili tarihten sonra 30 Haziran’da bu meblağların Güvence Hesabına devredileceği ve söz konusu paraların doğrudan gelir olarak kaydedeceği aşikârdır. Bu nedenle alacağı olan sigortalıların, alacak tutarlarını 15 Haziran tarihine kadar tahsil etmesi gereklidir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.