Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Yaşadığımız dönem içerisinde özel araç ihtiyacı her geçen gün artış gösteriyor. Bu doğrultuda kişiler ellerinden geldiğince en iyi araçları satın alarak kendisi ve ailesi ile birlikte bu araçları istedikleri her noktaya ulaşımda kullanmayı amaçlıyor. Ancak bilindiği gibi ülkemizde araç fiyatları oldukça yüksek düzeylerde seyrediyor. Bu sebeple de kişiler araçların fiyatlarını tek seferde nakit olarak ödemekte zorluk yaşıyorlar. Bu sebeple de ilk olarak kişiler kredi çekerek ya da senet ile araba almayı düşünüyor. Genelde bankalar ile sorunu olan, kredi notu düşük olan ya da faiz ödemek istemeyen kişiler senetle araç alımını tercih ediyorlar. Biz de sizler için, senetle araba nasıl alınır? sorusuna cevap aradık.

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Senetle Araba Almak

Senetle araç satın almayı düşünen kişiler ilk olarak bu konuda bilgileri yoksa kapsamlı bir araştırmaya başlıyorlar. Çünkü senetler ile yapılan alışverişler belirli bir düzeyde karşılıklı güvene dayanıyor. Bu sebeple de kişiler eğer tanımadıkları bir kişiden senet ile araç satın almayı düşünüyorlarsa dikkatli olmaları gerekiyor. Genel olarak araçları satan kişiler yerine galerilerden senetle birlikte alışverişlerini gerçekleştiriyorlar. Galericiler ile de sorunlar yaşanabilir olsa da bu firmalar her gün çok sayıda araç satışı yaptığından herhangi bir dolandırıcılığın peşinde olmuyor. Bu doğrultuda kişiler galerilere giderek alacakları araçları seçiyorlar ve sonrasında senet ile birlikte ödemelere başlıyorlar.

Senetle Araba Alınabilir mi?

Senetle araba alırken galeriler bazen hiçbir peşinat talebinde bulunmazken bazen de küçük miktarlarda bir peşinat alıyorlar. Bunun sonrasında da aracın ücretinin kalan kısmı senet haline getirilerek ödeme planı çıkarılıyor. Bu aşamada kişilerin noter üzerinden gerekli işlemleri yapması gerekiyor. 270 TL tutarında olan rehin koydurma parası ve sonrasında alım satım ücreti olan 150 TL ile birlikte satışlar gerçekleşiyor. Bu masraflar da alıcı tarafından karşılanıyor. Böylece de kişiler araçlarını senet ile almış olurken araçları senetler karşılığında rehin alınmış oluyor. Bu doğrultuda eğer kişiler borçlarını ödemezlerse galericiler avukatlar aracılığıyla başvuruda bulunarak borcu ödemenizi aksi halde aracı geri alacaklarını belirtiyorlar. Bu sebeple de kişilerin taksitleri öderken dikkatli olması gerekiyor.

Senetle Araba Almanın Yolları

Senetle araba satışı yapan çok sayıda galeri bulunuyor. Bu galeriler genellikle İstanbul ya da İzmir gibi büyük şehirlerde bulunurken bu galerilere internet sitelerinde yer alan ilanlardan ulaşılabiliyor. Araçları senetle alırken kişiler her ay belirli bir seviyede ücret ödemeyi taahhüt ediyorlar. Bu doğrultuda her ay için ayrı bir senet oluşturuluyor. Oluşturulan bu senetler doğrultusunda kişiler her ay ödeme yaptıklarında senedi galericiden alıyorlar. Böylece eğer borçlar ödenmemeye başlanırsa yalnızca kalan borçlar için kişilere dava açılıyor. Ancak kişiler tek senet yaptırarak tüm borcu ödediklerinde bu senedi almayı kabul ederlerse herhangi bir dönemde borçlar ödenmediğinde mahkeme kararı ile borcun tamamı talep ediliyor. Bu doğrultuda kişilerin yaptıkları ödemeler de boşa gitmiş oluyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.