Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Senet Tahsilatı

Bir işletmeye sahipseniz ve senetlerle içli dışlıysanız, muhtemelen bir senedin nasıl tahsil edilebileceğinin yollarını bilirsiniz ancak birbirlerine yüklü borçları olan bireyler de genellikle noter onaylı senet alışverişleri yapabilirler. Bu minvaldeki borçlandırmalarla ilişkilendirilebilen senetler; tahsil edilme yolları çeşitli olan tahvillerdir ve yasal olarak borcun zamanında ödenmemesi hukuki yolları doğurabilir.

Bu yazımızda, senet nasıl tahsil edilir? Sorusunu cevaplamaya gayret ederken, başvurabileceğiniz üç farklı yola değinmeye çalışacağız. Bunlardan birincisi, banka yoluyla senet tahsiliyken; bir diğeri avukatlık bürolarına başvurmaktan geçiyor. İllegal yollardan biri olan senet kırdırmak da; bu yollar içerisinde sayılabilirken son yol ise mahkeme olarak belirtilebilir. Bu konuların hepsine dair detaylı bilgiyi sizler için derledik, keyifli okumalar dileriz.

Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Senet Nasıl Tahsil Edilir?

1. Banka Yoluyla Senet Tahsili

Yüklü bir senet sahibiyseniz ve alacağınızı zamanında alamadıysanız; bankalara başvurarak bu senedi ipotek minvalinde kullanabilir, alacaklarınızı rahatlıkla bankadan tahsil edebilirsiniz. Banka ise gerekli işlemleri yaparak borçlu ile iletişime geçebilir ve adımları sizin için uygular. Bu yöntem, genelde bankalar epey komisyon aldığı için tercih edilmemektedir ancak günümüzde hem komisyon oranları hem de güvenli, kesin yollar düşünüldüğünde; para dışında herhangi bir zararınızın olmayacağı tek yöntem banka yoluyla senet tahsili yöntemidir. Böylece, siz hem takip yapmak durumunda kalmaz hem de paranızı dilediğiniz gibi harcarken banka tarafından yapılacak işlemlerle, paranızın tamamını almanın huzurunu yaşayabilirsiniz. Banka komisyonları, belirttiğimiz gibi bankalara ve elbette tutara göre değişiklik gösteriyor. En yakın şubelerden bu durumla ilgili bilgilere, ayrıntılara erişmeniz mümkündür.

2. Avukatlık Büroları Yoluyla Senet Tahsili

Senedinizi takip etmesi amacıyla bir avukatlık bürosuna vermeniz de mümkündür. Senetler, avukatlık bürolarınca değerlendirilip komisyonlar düşüldükten sonra işlemlere başlanabilir ve bu işlemler süresince herhangi bir şekilde takipte bulunmak zorunda da kalmazsınız. Avukatlık büroları borçluya öncelikle uyarı, sonrasında icra ve haciz işlemlerini başlatabilir ve nihayetinde uzun bir süreç de olsa alacağınızı tahsil edebilirsiniz. Avukatlık büroları yoluyla senet tahsili, uzun sürebilir ancak kesin bir çözümdür diyebiliriz. Bu yöntemi kullanarak senedinizi tahsil etmek isterseniz; dikkat etmeniz gereken etmenlerden bir tanesi iyi araştırma yapmak. Bu işin piri olan pek çok avukatlık bürosu yerine, sadece komisyonu az diye tecrübesiz bir büro tercih etmeniz; hem alacağınızı tahsil etmenizde uzun bir süreci hem de alamama ihtimalinizi de göz önüne koymanız demektir. Dolayısıyla, yetkin ve alanında oldukça iyi bir büro ile görüşün.

3. Mahkeme Yoluyla Senet Tahsili

Mahkeme yoluyla senet tahsili; avukatlık bürolarının işi olduğu gibi siz de bireysel olarak borçluyu mahkemeye verebilir, açacağınız davayla mücadelenizi bireysel anlamda sürdürebilirsiniz. Hakim ve adalet, senet size ait olduğundan; sizin yanınızda olurlar ancak dava muhtemelen uzun bir sürece sahip olabilir. Bunun yanında, işle sadece sizin ilgilenmeniz de, bir süre sonra savsaklamanıza sebebiyet verebilir. Zira, bu davalar yıllarca da sürebiliyor. Dolayısıyla, senet tahsili kapsamında bu yol da, önerilmeyen yollardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar.

Senet Kırdırma Yoluyla Senet Tahsili

İllegal yollardan bir tanesi olan senet kırdırma yoluyla senet tahsili işi için öncelikle bu işi yapabilecek bir firma ihtiyacınız bulunmaktadır. Yasal olarak cezaları bulunduğu için bu işlem genelde önerilmez ancak pek çok insan, hem hızlı hem de kesin bir yol olduğu için, tabiri caizse “iş kendilerinden çıktığı” için, paralarını rahat bir biçimde alabilmek amacıyla senet kırdırma yoluna giderler. Komisyon, hemen herkese göre değişiklik gösterebilir ve bu minvalde dikkatli olmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.