Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart

Artık hemen hepimiz kredi kartına ihtiyaç duyuyoruz. Bankalar tarafından sıklıkla her meslek grubuna tahsis edilen kredi kartı ürünleri, günümüzde artık meslek sahibi olmayanlara dahi verilebiliyorlar. Öğrenciler, sigortasız, herhangi bir güvencesi olmayan pek çok çalışan rahatlıkla kredi kartı sahibi olabilmekte ve bunun için başvuru formu doldurmaları yetiyor. Gerek internet üzerinden, gerekse bir bankaya gidip form doldurarak siz de kredi kartına sahip olabildiğiniz gibi aynı zamanda bir de sanal kart sahibi oluyorsunuz. Sanal kart ile yapacağınız alışverişler genel olarak daha güvenli ve daha hızlı işleme alınabiliyor.

Peki sanal kart hakkında ne biliyoruz? Geçtiğimiz yıllarda, teşviki oldukça arttırılan ve kredi kartı bilgilerinin çalınması yönündeki olayları aza indirgeyen sanal kart hakkında hemen her şeyi, bugünkü yazımızda bulabileceksiniz.

Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart, kredi kartı sahibi olan herkesin, rahatlıkla tek kullanımlık yahut dilediği kadar kullanabileceği tipte açabileceği; fiziki olmayan bir kredi kartı ürünü olarak biliniyor. Bunu, elinizdeki kredi kartının yan ürünü olarak düşünmeniz mümkündür.

Geçtiğimiz dönemde, özellikle 3D Secure gibi alışverişte güvenlik protokolleri kullanılmazken pek çok e-ticaret sitesinde yaşanan hack olayları, bankaları bu konuda önlem almaya götürmüş ve sanal kart ürünleri bu minvalde sunulmaya başlanmıştı. Sanal kartı birkaç dakika içerisinde, kredi kartınız üzerinden limitlendirip, aktif ederek, e-ticaret alışverişinizi bu kartla yapabiliyor ve sonrasında bu kartı yine dakikalar içerisinde kapatabiliyorsunuz. Böylece, alışverişleriniz tek kullanımlık bir kartla yapılmış oluyor ve güvenilir bir yöntemle, bilgilerinizi herhangi bir biçimde çaldırmamış oluyorsunuz.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal kartı edinebilmeniz için öncelikle bir kredi kartı ürününüzün olması gerektiğini belirtelim. Eğer, herhangi bir bankadan kredi kartı ürününüz mevcutsa, bunun günümüzde sanal kart özelliğinin olmama ihtimali neredeyse sıfır. Bütün bankalar, kredi kartı ürünleri içerisinde sanal kart özelliğini muhakkak ekliyorlar. Aşağıdaki yollardan, sanal kartınızı aktif edebilmeniz mümkündür.

Telefon Bankacılığı: Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, sanal kart açma talebinde bulunabilir ve müşteri operatörünün talep ettiği bilgileri vererek, sanal kartınızı açtırabilirsiniz.
İnternet Bankacılığı: Bankanızın resmi internet sitesinde, kişisel bankacılık panelinizi yahut internet bankacılığı panelini kullanarak da sanal kart oluşturabilmeniz mümkündür. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra “kredi kartlarım” menüsünden “sanal kart” seçeneğine ulaşabilirsiniz.
Mobil Bankacılık: Tıpkı internet bankacılığı üzerinden sanal kart açmak gibi, mobil bankacılık uygulamalarından da direkt olarak sanal kartınızı açabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, mobil bankacılık panelinize girdikten sonra “kredi kartlarım” menüsünden “sanal kart” seçeneğini bulmak.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Gelelim sanal kart denilen ürünün nasıl kullanılacağına. Sanal kartı genelde insanlar, yukarıda da belirttiğimiz gibi e-ticaret sitelerinde kullanmaktalar ancak telefon üzerinden yapılan, telemarket alışverişlerinde yahut seyahat bileti alımlarında da sanal kartı kullanabilmeniz mümkündür.

Sanal kartı açtıktan sonra, limitiniz kadar harcama yapabileceğinizi bilmeniz gerekir. Limitinizi, sanal kartı açarken belirlediğinizi farz ederek, alışveriş yapacağınız siteye yahut firmaya ulaşmanız; ilk adımınız olacaktır. Sanal kartın, kredi kartı kullanımından hiçbir farkı yoktur. Eğer, e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş sağlayacaksanız, sanal kart bilgilerinizi tıpkı kredi kartı bilgileri girer gibi girmeniz yeterlidir. Sanal kartta da kredi kartlarında olduğu gibi, kredi kartı numarası, cvv kodu, son kullanma tarihi ve benzeri etmenler mevcuttur.

Telefon üzerinden yapılacak alışverişlerde de bu sanal kart bilgilerini vermeniz, işleminizi sürdürmenizi ve alışverişinizi tamamlamanızı sağlayacaktır.

Sanal kartı, uzaktan alışverişlerinizde bu şekilde kullanabilirsiniz. Genelde, e-ticaret sitelerinde güvenilirlik sorunu yaşayan pek çok müşterinin tek kullanımlık sanal kart açtığı bilinmektedir. Siz de, bu yolu uygulayarak daha güvenilir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal Kart Veren Bankalar

Aşağıda, sizler için sanal kart veren bankaları sıraladık. Siz de, sanal kart ihtiyacını sıklıkla duyuyorsanız, bu bankanın kredi kartlarını kullanarak aynı zamanda sanal kartınızı da otomatik olarak edinebilir ve dilediğiniz yerde, dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Garanti Bankası Sanal Kart
Garanti Bankası’ndan bir Bonus yahut Flexi kredi kartına sahipseniz, bu kartların sanal kart hizmetlerinin de bulunduğunu belirtelim. Kredi kartı bilgilerinizle, internet bankacılığı üzerinden yahut 444 0 333 Alo Garanti hattından sanal kart oluşturabilir, dilediğiniz gibi kartınızı limitlendirebilir ve anında kullanım sağlayabilirsiniz.

İş Bankası Sanal Kart
İş Bankası’nın Maximum kredi kartları da, sanal kart özelliği bulunan kredi kartı markalarından bir tanesi. İş Bankası üzerinden kredi kartı sahibiyseniz, İşcep mobil, İş Bankası internet bankacılığı yahut 0850 724 0 724 numaralı İş Bankası canlı destek hattından sanal kart oluşturabilir, e-ticaret sitelerindeki alışverişlerinizde, seyahat bileti satın alımlarınızda ve daha pek çok işlemde sanal kartınızı kullanabilirsiniz.

Akbank Sanal Kart
Akbank’ın uluslararası alanda da kullanımını desteklediği Axess kredi kartları içerisinde de sanal kart özelliği mevcut ve güvenmediğiniz e-ticaret sitelerinde yahut telemarket alışverişlerinde, sanal kart oluşturup bununla ödeme yapmanız mümkün. Dilerseniz 444 2 525 numaralı Akbank müşteri hizmetlerini arayarak, dilerseniz Akbank internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamalarından kredi kartınıza ek sanal kart oluşturabilir, anında kullanım sağlayabilirsiniz.

Yapı Kredi Sanal Kart
Yapı Kredi’nin sunduğu kredi kartları genellikle World markası altında verilirken, World kartın da sanal kart özelliği açılabiliyor. Yapmanız gereken tek şey, internet bankacılığı yahut mobil bankacılık uygulamalarını kullanıp hesabınıza giriş yaparak, sanal kart menüsünden sanal kartınızı oluşturmak olacaktır. Eğer, siz uğraşmak istemiyorsanız, 444 0 444 numaralı hatta Yapı Kredi müşteri hizmetleri de bu hizmeti tarafınıza verebilir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.