Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Rotatif Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Rotatif Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Rotatif Kredi Nedir?

Son dönemde özellikle büyük firmalar için şekillenen, güncel bir kredi ürünü olarak Rotatif Kredinin popülaritesinin günden güne arttığı aşikâr. Bunun en büyük sebebi şüphesiz piyasadaki nakit sıkıntısı olarak belirtilebiliyor. Nakit sıkıntısı çeken pek çok firma, rotatif kredi kullanarak bu nakit ihtiyaçlarını kısa vadede gidermeye ve sonrasında hemen ödeme yaparak; herhangi bir kayıp yaşamamaya çalışıyorlar.

Bugünkü yazımızda sizler için, rotatif kredinin ne olduğunu ve niteliklerini aktarmaya çalışacağız. Aynı zamanda, rotatif krediyi kimlerin alabileceğini ve neler karşılığında bu kredinin verileceğini de sizler için derlediğimiz bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Rotatif Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Öncelikle, rotatif kredinin genellikle şirketler tarafından teminat karşılığı kullanılan hızlı bir para ürünü olduğunu belirtelim. Para ürünü diyoruz çünkü bu kredi tipine “uzun vadeli kredi” yakıştırmasını yapmak, abes kaçacaktır. Rotatif kredi 1 ila 12 aylık vadede şekillenen kredilerdir ve daha fazla vade seçeneği yoktur. Bu sebepten, firmalar acil nakit ihtiyaçlarında teminatları karşılığında rahatlıkla bu kredileri alabilirler. Bunu aşağıdaki örnekle daha iyi bir biçimde açıklayalım.

Örneğin bir firmanız var ve elinizde pek çok mal olsa da bunları satamıyor, elden çıkaramıyor; nakit sıkıntısı içerisinde boğuluyorsunuz. Bankanız, size teminatlarınız karşılığında rotatif krediyi sadece 12 aylık bir vade seçeneğiyle teklif edebiliyor ve siz bu parayı alıp, erkenden de “faiz yemeksizin” kapatabiliyorsunuz. Rotatif kredi hakkında bilinmesi gereken pek çok detay da mevcut. Aşağıda, sizin için bunları toparlamaya gayret ettik.

Rotatif Kredi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Rotatif Kredi Değişken Faizlidir: Rotatif kredi ürünü, değişken bir faiz sistemine sahip olmakla birlikte, bu faizler 3 ayda bir güncellenir ve piyasanın durumuna göre artıp, azalış gösterebilmektedir. Politik ve sosyo kültürel durumlara göre şekillenen piyasanın değer kazanıp, değer kaybetmesine bağlı olarak dolayısıyla borcunuz daha az da olabilir; daha fazla da. Bu sebepten, bu krediyi alırken dikkatli olmanızda ve erken kapatmanızda fayda var.
  • Rotatif Kredi Kısa Vadelidir: Bankalarca tarafınıza sunulan Rotatif Kredi, kısa vadeli; maksimum 12 ayda ödeyebileceğiniz bir kredi tipidir ve bu 12 ayda ödeyeceğiniz borç; yukarıdaki maddeye binaen artıp, azalabilir.
  • Rotatif Kredi Erken Kapatılabilir Bir Borçtur: Ürünü aldığınız tarihten itibaren, elinize para geçtiği an o dönemin faizi ile borcunuzu kapatabilmeniz mümkün olabilmektedir. Böylece hem değişken faiz oranından etkilenmez hem de herhangi bir biçimde katlanan faizlerin mağduru olmazsınız.
  • Rotatif Kredi Teminat Karşılığı Verilir: Rotatif kredi, teminatsız olarak verildiği görülmeyen bir kredi ürünüdür. Bu sebepten bir bireyseniz ve krediye ihtiyacınız varsa; ihtiyaç kredisi ürünlerine yönelmeniz her zaman daha doğru olacaktır. Zira, rotatif kredi hem detayları hem de değişken faizi hasebiyle sizi yorabilir.

Rotatif Krediyi Kimler Alabilir?

Rotatif kredi ürünü, günümüzde pek çok banka tarafından verilebilmekte iken bu krediyi genellikle şirketler, para ihtiyaçlarını kısa sürede karşılamak adına alıyorlar ve genellikle bu kredi çek karşılığı verilebiliyor. Örneğin şirket içerisinde oldukça fazla çek var ancak nakit para yoksa; çeki teminat olarak gösterip rotatif kredi kullanabilen şirketler, yakın zamanda bu borcu kapatıp çeklerini geri alabiliyorlar.

Bunun dışında, ipotek yapabileceği herhangi bir arsası, mülkü, aracı yahut emtiası bulunan herhangi biri de rotatif kredi ürününden faydalanabiliyor ancak bunun çok gereksiz olduğu aşikâr. Rotatif kredi yerine, para ihtiyacınızı karşılayacak oldukça fazla kredi ürünü mevcutken; işletmeler için sunulan rotatif krediyi kullanmanız, eğer detaylara da hakim değilseniz şüphesiz sizin zararınıza bir işlem olacaktır.

Rotatif Kredi Nasıl Alınır?

Bir şirketseniz yahut bir firmanız varsa, rotatif kredi ürününe öncelikle çalıştığınız banka aracılığıyla başvurmanız çok daha doğru olacaktır. Rotatif krediler, internet şubesi üzerinden yahut herhangi bir sistem üzerinden başvuru kabul etmemektedir. Dolayısıyla, bu ürün için öncelikle herhangi bir banka şubesine gidip görüşmeniz daha doğrudur. Faiz oranları değişiklik gösteren ve üç ayda bir şekillenen rotatif kredi, şirketiniz için sıcak para ihtiyacını derhal sağlayabilirken bireysel anlamda size çözüm sağlaması zordur. Çek karşılığı rotatif kredi almak en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir ve bunu çalıştığınız bankanın herhangi bir şubesinden yapmak her zaman başvurunun olumlu sonuçlanması yönünden daha önemli olacaktır.

Bankaların Müşteri Hizmetlerine bağlanmak için > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.