Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

PTT Western Union Para Gönderme Ücretleri

Yurt dışı para transfer işlemleriniz için PTT üzerinden Western Union Para Gönderme Ücretleri Ne Kadar? İşlemler nasıl yapılır? detaylar yazımızda.

PTT Western Union Para Gönderme Ücretleri

Dünya çapında para transferi işlemleri için kullanabileceğiniz ve Türkiye’de de pek çok banka ile anlaşması olan Western Union üzerinden yaptığınız işlemler için PTT şubelerini de kullanabilirsiniz. Biz de bu içeriğimizde Western Union Para Çekme, Western Union Para Gönderme, Western Union Para Gönderme Ücretleri ne kadar oldu ve PTT üzerinden Western Union para transferinin nasıl yapıldığına dair tüm detayları derledik. Yardımcı olması dileğimizle.

Western Union Para Gönderme

Western Union’ın PTT ile yaptığı işbirliği ile siz de herhangi bir PTT şubesine giderek yurt dışı para transferi işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. PTT Western Union para transferi yaparken Dolar, Euro ve TL olarak işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. PTT Western Union para gönderme işlemlerinde belirli oranlarda komisyon kesildiğini hatırlatmak isteriz. Ancak PTT’den Western Union para çekme işlemleriniz için hiçbir ücret ödemeniz gerek kalmıyor.

Western Union Nedir? detaylı bilgi için > TIKLAYIN

Western Union Para Gönderme Nasıl Yapılıyor?

Yurt dışına para gönderme işlemleri için PTT üzerinden Western Union ile para göndermek isterseniz herhangi bir PTT şubesine giderek talebinizi iletmeniz yeterli oluyor. PTT’den yurt dışına para göndermek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 1. TC kimlik kartınız ile herhangi bir PTT şubesine gidin.
 2. Gişe görevlisine yurt dışı para transferi yapmak istediğinizi belirtin ve Western Union para gönderme formunu isteyin.
 3. Bu forma parayı göndereceğiniz ülkeyi, parayı alacak kişini ad ve soyad bilgilerini ve göndereceğiniz para miktarını yazın.
 4. PTT, göndereceğiniz tutar üzerinden bir komisyon ücreti isteyecek. Göndereceğiniz para miktarının yanında bu komisyon ücretini de gişe yetkilisine teslim edin.
 5. Para transferi işlemini yaptığınıza dair verilecek olan makbuz bilgilerini kontrol ederek imzalatın ve makbuz üzerindeki, para gönderme işlemine dair MTCN numarasını karşı tarafa da ilettiğiniz zaman PTT üzerinden Western Union para gönderme işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

PTT ile Western Union Para Kaç Günde Gidiyor?

PTT ile Western Union para gönderme işlemi yaptığınız zaman, gönderilen tutar anında karşı tarafın hesabına geçiyor. Parayı alıcı olan kişi, istediği zaman Western Union anlaşmalı olan herhangi bir yere giderek adına gönderilmiş olan bu tutarı çekebiliyor. Para gönderme işlemini yaparken de parayı gönderdiğiniz kişinin bu tutarı hangi para cinsinden çekebileceğini de belirtiyorsunuz. Örnek vermek gerekirse sizin TL olarak gönderdiğiniz bir parayı, diğer kişi Dolar olarak çekebilir.

PTT ile Western Union Para Gönderme İptali

PTT üzerinden Western Union ile yurt dışına para gönderme iptalini yapmak için yine PTT şubesindeki gişe yetkilisine giderek, TC kimlik kartınız ve para gönderme makbuzu üzerindeki MTCN numarasını vererek gönderdiğiniz tutarın iptalini yapabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki para transferini iptal etseniz dahi işleme dair alınan komisyon ücretini iade alamıyorsunuz.

PTT ile Western Union Para Gönderme Limiti

Western Union ile yurtdışına para göndermek için herhangi bir alt limit verilmezken; Western Union para gönderme limitleri, güncel olarak maksimum limit olarak 7.500 $ veya eşdeğerinde TL veya € olarak yapılabiliyor.

Western Union Para Gönderme Ücretleri PTT Ne Kadar?

Western Union ile yurt dışına para gönderme ücretleri, gönderilecek olan para miktarına göre belirli aralıklarda değişiyor. Western Union para gönderme ücretleri yaklaşık olarak şu aralıkta oluyor:

 • 0 TL – 200 TL arası para transfer ücreti 30 TL,
 • 200 TL – 400 TL arası para transfer ücreti 45 TL,
 • 400 TL – 600 TL arası para transfer ücreti 60 TL,
 • 600 TL – 750 TL arası para transfer ücreti 70 TL,
 • 750 TL – 1000 TL arası para transfer ücreti 85 TL,
 • 1000 TL – 1500 TL arası para transfer ücreti 95 TL,
 • 1500 TL – 2000 TL arası para transfer ücreti 105 TL,
 • 2000 TL – 3000 TL arası para transfer ücreti 125 TL,
 • 3000 TL – 3500 TL arası para transfer ücreti 150 TL,
 • 3500 TL – 4000 TL arası para transfer ücreti 175 TL,
 • 4000 TL – 5000 TL arası para transfer ücreti 200 TL,
 • 5000 TL – 25000 TL arası para transfer ücreti 225 TL komisyon ücreti ödüyorsunuz.

PTT ile Western Union Para Çekme İşlemi

Yurt dışından Western Union üzerinden sizin adınıza gönderilen bir tutarı, PTT ile çekebilmeniz sadece TC kimlik kartınızın ve karşı tarafın para gönderme işlemine dair size vereceği MTCN numarasının yanınızda olması yeterli oluyor. PTT ile Western Union Para Çekme İşlemi yapabilmeniz için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 1. TC kimlik kartınız ile herhangi bir PTT şubesine gidin.
 2. Gişe yetkilinse Western Union üzerinden adınıza gönderilen parayı çekmek istediğinizi iletin.
 3. Ardından, görevlinin sizden isteyeceği ve sizin adınıza para gönderen kişinin size vereceği MTCN numarasını söyleyin.
 4. Ardından, para çekme işlemine dair makbuzu imzalayın ve adınıza gönderilen parayı görevliden teslim alın.

Western Union Para Çekme PTT ATM’den Yapılıyor mu?

Yurt dışından, sizin adınıza gönderilen bir parayı PTT ATM’den Western Union para çekme işlemi yapmanız, para güvenliğiniz açısında maalesef mümkün değil. Western Union ile yurt dışından sizin adınıza gelen parayı sadece PTT şubelerinden ya da Western Union anlaşmalı bankalar ve diğer kurumlar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca bakınız:

Yurtdışı Şubeleri Olan Bankalar (Tüm Ülkeler) > TIKLAYIN

Kıbrıs Şubesi Olan Bankalar (Tam Liste) > TIKLAYIN

Amerika’da Şubesi Olan Türk Bankaları > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.