Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Polivit Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

Polivit şurup nedir? Polivit şurup ne işe yarar? Polivit şurup fiyatı ne kadar? gibi sağlığınız için merak ettiğiniz tüm soruları sizler için araştırdık.

Polivit Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

Polivit Şurup

Özellikle bebeklerin ve çocukların büyümelerine çokça destek olan ve bu dönemlerde doktorlar tarafından da önerilebilen Polivit şurup, birçok farklı vitaminin bir araya getirilmesi ile oluşan kompleks yapıya sahip etken maddeye sahiptir. Polivit şurubun özelliklerini merak ederek Polivit şurup nedir? Polivit şurup ne işe yarar? Polivit şurup özellikleri neler? Polivit şurubun yan etkisi var mı? Polivit şurup fiyatı ne kadar? diye araştıran sizler için bu soruların cevaplarını bir araya getirdik. Bu yazımızda Polivit şurubun özelliklerine dair tüm detayları bulabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyoruz.

Polivit Şurup Nedir?

Polivit şurubun içeriği, farklı vitaminden oluşan kompleks yapıda bir etken maddeye sahiptir. Bu şurup, çoğunlukla da bebeklerde ve çocukların beslenme bozukluğuna bağlı olarak meydana gelen gelişim gecikmelerini desteklemek amacıyla doktorlar tarafından tavsiye ediliyor. Büyüme ve gelişme aşamasında zorluk çeken ve aynı zamanda iştahsızlık veya vitamin eksikliği olan çocuklarda bu ilaç destekleyici bir faktör oluyor.

Normal zamanlara ek olarak çocukların geçirebileceği hastalıklardan sonra, ameliyat sonrası toparlanma döneminde, vücutlarında meydana gelebilecek enfeksiyon, halsizlik veya yorgunluk gibi durumlarda vücut dirençlerini güçlendirmek amacıyla vitamin almaları için bu şurup kullanılıyor. Çocukların gelişimi için destekleyici ve şurup içeriğinde bulunana vitaminlerden bazıları şunlar: Vitamin A 1500 IU, Vitamin B1, Vitamin B2 (Sodyum Fosfat), Vitamin B6, Nikotinamid (PP), D-Pantenol, Vitamin C, Vitamin D3 400 IU ve Vitamin E.

Polivit Şurup Ne İşe Yarar?

Polivit şurup, içeriğinde bulunan zengin vitaminler ile çocukların ve bebeklerin büyüme evrelerinin desteklenmesi ve bünyelerinin direnç kazanarak vücutlarının hızlı bir şekilde toparlanmasına katkı sağlıyor. Bu şurubu 3 aylık ve daha büyük bebeğiniz ya da çocuğunuzun gelişimi için kullanabilirsiniz. Polivit şurubun bu faydaları ile etkisi pozitif yönde olup pek çok anne tarafından olumlu yorumlar ile kullanımı hem doktorlar hem de anneler tarafından tavsiye ediliyor.

Polivit Şurup Özellikleri Neler?

Polivit şurubun içeriğindeki ana etken maddeler A, B, B2, B6, C, D3 ve E vitaminleri, Nikotinamid (PP), D-Pantenoldür. İlaç içeriğindeki bu etken maddelere ya da yardımcı maddelere karşı bir alerjen durumunuz var ise ilacı kesinlikle kullanmayın ve hekiminize durumu iletin. Bu şurubun temel amacı daha önce söylediğimiz gibi vücudun temel vitamin ihtiyaçlarını desteklemektir. Bu şurubu kullanırken, idrar renginin normalden daha koyu bir renge dönmesi oldukça normal karşılanıyor.

Ayrıca bu şurubu mutlaka doktorunuzun belirttiği dozdan fazla kullanmamalısınız. Böyle bir durumda istemsiz bir şekilde hipervitaminoza bağlı olarak yan etkiler görebilirsiniz. Bu yan etkilerden bazıları ise alerjik cilt tahrişleri, mukoza ülserleri, deri döküntüleri, yanma hissi ve baygınlık hissi şeklinde ortaya çıkabiliyor. Ayrıca gebelik veya emzirme döneminde iseniz bu ilacı kesinlikle doktorunuza danışarak ve onun kontrolünde kullanmanız gerekiyor.

Polivit Şurubun Yan Etkisi Var mı?

Polivit şurubun kullanımı sırasında sık sık karşılaşılan bir yan etkisi yoktur ve gayet güvenilir bir ilaçtır. Ancak az da olsa meydana gelebilecek yan etkileri ise şunlardır:

  • Karın ağrısı , nefes alırken zorluk yaşamak, kurdeşen,
  • Yüz çevresinde, dudaklarda, dilde veya boğazda şişlik.

Bu etkilerden biri ile karşılaşırsanız derhal hekiminize gitmelisiniz!

Polivit Şurup Nasıl Kullanılır?

Polivit şurubu kullanmanız için kesinlikle bir hekim tarafından kullanım tavsiyesi almanızı öneriyoruz. Eğer hekiminiz tarafından belirli bir kullanım dozu tavsiye edilmediyse bu ilacı kullanırken genellikle şu aralıkta kalmanız öneriliyor:

  • 0-1 yaş aralığındaki bebekler için günlük 1 ölçek (5 ml),
  • 1-5 yaş aralığındaki çocuklar için günde 1.5 ölçek (7.5 ml),
  • 5 yaşından daha büyük çocuk ve yetişkinler için ise günde 2 ölçek (10 ml) kullanılabilir.
  • Bunların yanında hamile ve emziren anneler için ise kullanım tavsiyesi olarak günde 2 ölçek (10 ml) geçmemek tavsiye ediliyor.

Ayrıca bu ilacın kullanım şeklinin, doktorunuz tarafından başka bir öneri sunulmadıysa, tok karnına olması da tavsiye ediliyor.

Polivit Şurup Fiyatı Ne Kadar?

Eczanelerde satılan polivit şurup fiyatı, günümüzde yaklaşık olarak 12 TL civarında oluyor. Bu şurubun ödeme giderleri SGK kapsamında da karşılandığı için Polivit şurubu aile veya çocuk hekiminden reçeteli olarak da almanız mümkün oluyor.

Ayrıca bakınız:

Ventolin Şurup Ne İşe Yarar ve Ne İçin Kullanılır? > TIKLAYIN

Çaycısın deyip KOSGEB kredisi vermediler > TIKLAYIN

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.