Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Politika Faiz Kararı Ne Oldu?

Politika Faiz Kararı Ne Oldu?

Politika Faiz Kararı Ne Oldu; Bazı işlemler bankalar ve müşterileri arasında gerçekleşirken bazı işlemler yalnızca bankalar arasında gerçekleşebilir. Genel olarak gerçekleşen bu olaylar bankaların çalışma şartları ve şekilleri ile ilgili olmaktadır.

Politika Faizi

Yapılan bu işlemler müşterileri normal şartlarda etkileyen bir durum olmasa da bankaların kendi aralarında gerçekleştirdikleri işlemler faizlerin ve kredi şartlarının değişmesine sebep olmaktadır. Politika faizi denilen bu sistemi biraz daha açalım.

Bankalar ve TCMK arasında yapılan bu işlemler sonrasında bankaların çalışma prensiplerinde ciddi değişimler olabilir. Döviz kurlarında değişimler yaşanırken bankalarında sunduğu kredi imkânlarında talep ettikleri faiz oranları da değişmektedir. Buna ek olarak mevduat hesaplarına verilen faizler de değişebilir. Bu sebeple de TCMK belirli bir politika oluşturmuş ve bu politikaya göre ekonomiyi şekillendirmiş olacaktır. Bu sebeple de bu faizlerin adına politika faizleri denmektedir.

90.000 TL’ye En Çok Faiz Veren Bankalar

Politika faizi ne zaman açıklanıyor?

Politika faizi, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu(PPK) tarafından her ayın 2. Haftası perşembe günü yapılan toplantı sonucu saat 14.00 da Merkez Bankası başkanı tarafından kamuoyuna duyurulur.

Piyasa Beklentileri Ne Yönde?

Aralık ayı için piyasa faiz beklentisi, faizlerin sabit kalacağı yönündedir. 23 kurum ile yapılan faiz beklenti anketi sonucunda piyasa Kasım ayı için politika faizinin sabit tutulacağı sonucuna ulaşılmıştır. Ankete katılan 10 kurum faiz indiriminin ancak Aralık ayında olacağı yönünde görüş bildirmiştir.

17.02.2022 tarihli Merkez Bankası PPK tarafından belirlenen güncel faiz oranını piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde 14 olarak sabit tuttu!

Politika Faizi-Enflasyon İlişkisi Nedir?

Faiz hem enflasyonu arttırıcı hem de azaltıcı etkiye sahiptir.

  • Faiz arttığında üreticinin borçlanma maliyeti arttıracağı için bunun sonucunda ürün fiyatı artar ve dolayısı ile enflasyon artar.
  • İkinci olarak uzun vadede kur ve talebi aşağı çekeceği için enflasyon düşer.

Bu maddelerden ikincisi daha büyük etkiye sahiptir. Dolayısıyla yüksek faiz ile enflasyon azalır sonucuna ulaşabiliriz.

Politika Faizi Artarsa Ne Olur?

Politika faizinin artması birçok yönden ekonomiyi etkilemektedir. Bu doğrultuda politika faizleri arttığında bankalar çok fazla kredi çekemezler. Bankaların kredi çekemedikleri durumda da nakit oranlarında düşme meydana gelmektedir. Bu sebeple de bankalar ellerinde ki nakit miktarını arttırmak adına çalışmalar gerçekleştirirler.

Bu çalışmalardan ilki bankaların kredi faizlerini arttırması olacaktır. İhtiyaç kredileri, konut kredileri ve taşıt kredilerinde bankalar faiz oranlarını arttırırlar. Bunda amaç kişilerin kredi almaması ya da alırken yüksek faiz ödemesidir. Ellerinde nakit miktarı düşen bankalar nakitlerinin daha fazla azalmaması için kredileri daha az vermeye başlarlar. Faiz oranlarında yaşanan artış sebebiyle kredi başvuruları düzenli bir biçimde düşecektir. Bu sebeple de bankanın elinde fon olarak bulunan nakit para kalacak ve gerekli işlemler bu doğrultuda gerçekleştirilebilecektir.

40.000 TL’ye En Çok Faiz Veren Bankalar

Buna ek olarak mevduat hesaplarına verilen faizlerde de artış meydana gelmektedir. Bu diğer insanlar için oldukça olumlu bir durumdur. Kişiler artık paralarını bankaya faiz almak için yatırırlarsa bu hesaplara çok daha fazla faiz verilmeye başlanır. Bunda bankaların kısa dönem içerisinde yaşadıkları nakit sıkıntısını halktan karşılama isteği başrolde olmaktadır. Bankalar mevduat hesaplarına verilen faizi arttırarak kişilerin paralarını mevduat hesaplarına yatırmaya teşvik eder. Böylece birçok kişi faizlerin artması sebebiyle parasını bu hesaplara yatırır. Sonrasında da bankalar nakit ihtiyaçları ortadan kalkmış olur.

Eğer bu işlemler gerçekleşirse ve mevduat hesaplarının faizleri artmaya başlarsa doların değeri de düşmeye başlayacaktır. Piyasada bulunan dolar miktarı artacağından değeri düşer. Bazen TCMK döviz kurlarını düşürmek için de bu yolu denemektedir. Eğer politika faizleri azalırsa da bu durumların tamamen tersi gerçekleşmektedir. Kredi alacak kişiler daha rahat kredi alır ancak mevduatlara verilen faizler düşer.

20.000 TL’ye En Çok Faiz Veren Bankalar

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.