Kredilog.com

Politika Faizi Nedir?

Politika Faizi

Bazı işlemler bankalar ve müşterileri arasında gerçekleşirken bazı işlemler yalnızca bankalar arasında gerçekleşebilir. Genel olarak gerçekleşen bu olaylar bankaların çalışma şartları ve şekilleri ile ilgili olmaktadır. Yapılan bu işlemler müşterileri normal şartlarda etkileyen bir durum olmasa da bankaların kendi aralarında gerçekleştirdikleri işlemler faizlerin ve kredi şartlarının değişmesine sebep olmaktadır.

Politika Faizi Nedir?

Bu aşamada bankalar belirli dönemlerde TCMK (Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası) üzerinden kredi almaktadırlar. Bu kredilerin geri ödemeleri çok kısa süreler olurken bu kısa süreler içerisinde bankalar repo işlemini gerçekleştirmektedir. Bunun için TCMK tarafından verilen kredilere de belirli faizler uygulanır. Uygulanan bu faizler de politika faizi olarak adlandırılmaktadır.

Bankalar ve TCMK arasında yapılan bu işlemler sonrasında bankaların çalışma prensiplerinde ciddi değişimler olabilir. Döviz kurlarında değişimler yaşanırken bankalarında sunduğu kredi imkânlarında talep ettikleri faiz oranları da değişmektedir. Buna ek olarak mevduat hesaplarına verilen faizler de değişebilir. Bu sebeple de TCMK belirli bir politika oluşturmuş ve bu politikaya göre ekonomiyi şekillendirmiş olacaktır. Bu sebeple de bu faizlerin adına politika faizleri denmektedir.

Politika Faizi Artarsa Ne Olur?

Politika faizinin artması birçok yönden ekonomiyi etkilemektedir. Bu doğrultuda politika faizleri arttığında bankalar çok fazla kredi çekemezler. Bankaların kredi çekemedikleri durumda da nakit oranlarında düşme meydana gelmektedir. Bu sebeple de bankalar ellerinde ki nakit miktarını arttırmak adına çalışmalar gerçekleştirirler.

Bu çalışmalardan ilki bankaların kredi faizlerini arttırması olacaktır. İhtiyaç kredileri, konut kredileri ve taşıt kredilerinde bankalar faiz oranlarını arttırırlar. Bunda amaç kişilerin kredi almaması ya da alırken yüksek faiz ödemesidir. Ellerinde nakit miktarı düşen bankalar nakitlerinin daha fazla azalmaması için kredileri daha az vermeye başlarlar. Faiz oranlarında yaşanan artış sebebiyle kredi başvuruları düzenli bir biçimde düşecektir. Bu sebeple de bankanın elinde fon olarak bulunan nakit para kalacak ve gerekli işlemler bu doğrultuda gerçekleştirilebilecektir.

Buna ek olarak mevduat hesaplarına verilen faizlerde de artış meydana gelmektedir. Bu diğer insanlar için oldukça olumlu bir durumdur. Kişiler artık paralarını bankaya faiz almak için yatırırlarsa bu hesaplara çok daha fazla faiz verilmeye başlanır. Bunda bankaların kısa dönem içerisinde yaşadıkları nakit sıkıntısını halktan karşılama isteği başrolde olmaktadır. Bankalar mevduat hesaplarına verilen faizi arttırarak kişilerin paralarını mevduat hesaplarına yatırmaya teşvik eder. Böylece birçok kişi faizlerin artması sebebiyle parasını bu hesaplara yatırır. Sonrasında da bankalar nakit ihtiyaçları ortadan kalkmış olur.

Eğer bu işlemler gerçekleşirse ve mevduat hesaplarının faizleri artmaya başlarsa doların değeri de düşmeye başlayacaktır. Piyasada bulunan dolar miktarı artacağından değeri düşer. Bazen TCMK döviz kurlarını düşürmek için de bu yolu denemektedir. Eğer politika faizleri azalırsa da bu durumların tamamen tersi gerçekleşmektedir. Kredi alacak kişiler daha rahat kredi alır ancak mevduatlara verilen faizler düşer.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.