Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır; Bankalar genellikle konut kredisi için yapılan başvurular neticesinde, krediye konu olan konutun yüzde 75’ini ya da yüzde 80’ini ödeyerek kredi kullandırmaktadır. Geriye kalan yüzde 25-30’luk kısmı başvuru sahibi, evi satın alırken peşinat olarak ödemektedir. Peki peşinatsız konut kredisi çekmek mümkün mü?

Peşinatsız Konut Kredisi

Örneğin 200.000 TL değerindeki evi satın almak için maksimum yüzde 75 kredilendirme yapan bir bankaya başvuru yaptığınızda, banka evin değerinin sadece 150.000 TL’lik kısmını kredilendirmektedir. Kalan 50.000 TL’yi sizin karşılamanız gerekmektedir. Ancak hiç nakit parası olmayan kişilerinde ev sahibi olabilmesi için peşinatsız konut kredisi ürünü çıkarıldı. Yazımız içerisinde peşinatsız konut kredisi veren bankaları inceleyebilir, kurumların taleplerini ve kredi kullandırma şartlarını öğrenebilirsiniz.

Peşinat vermeden konut kredisi çekmek isteyenler için hazırladığımız bu yazımıza ek olarak, konu ile ilgili diğer başlıklarımızı ada aşağıda görebilir ve ziyaret ederek detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz:

Peşinatsız Konut Kredisi Alınabilir mi?

Bankalar artık hiç parası olmayanlara ev alma desteği verdiği için peşinatsız konut kredisi kullanabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu çeşitli kredi ürünlerine müracaat etmeniz yeterli olacaktır.

Çeşitli diyerek vurgulamamızın sebebi; bazı bankalar direkt olarak müşterilerine peşinatsız ev kredisi kullandırırken, bazı bankalarda ekspertiz değerinin yüzde 75’ini ya da yüzde 80’ini konut kredisi kalan kısmını ise ihtiyaç kredisi olarak kullandırmaktadır.

Bu nedenle peşinatsız konut kredisi almak istediğinizde bankanın hangi şartlarda kredi kullandırımı yaptığını dikkatlice incelemelisiniz.

Peşinatsız Konut Kredisi Almak

Peşinatsız konut kredisi almanın aslında birçok yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki yazımızda konu başlığı olarak ele aldığımız peşinatsız konut kredisi veren bankalardan kredi kullandırmaktır.

Ancak ihtiyaç kredisi ürünüyle birlikte finansman sağlayan bir bankaya başvuru yaptıysanız ve ihtiyaç kredisi kullanabilecek durumda değilseniz o halde taşınmaz veya taşınır bir malınızı teminat göstererek evinizin yüzde 100 değerini kredi olarak karşılayabilirsiniz.

Üçüncü seçenek ise ekspertiz değerinin yüksek gösterilmesini sağlamaktır. Çünkü bankalar için önem arz eden ilk ölçüt ekspertiz raporunda yazılan değerdir. Bu değeri yüksek gösterdiğinizde konutun tamamını kredilendirebilirsiniz.

Peşinatsız konut kredisi almak istediğinizde uygulayabileceğiniz dördüncü yöntem de, başka bir gayrimenkulünüzü ipotek altına almaktır. Bu yöntem ile bir nevi kendilerini sağlama alan bankalar, kredi tahsis edilmez ise ipotek edilen tesisi bozdurarak zararını karşılayabilmektedir.

Bu nedenle tarla, müstakil ev, bahçe, daire, arsa ve benzeri ekspertiz tarafından değer biçilebilecek olan bir gayrimenkulünüzü ipotek altına alarak ihtiyacınız olan finansmanı elde edebilirsiniz. Peşinatsız ipotekli konut kredisi ürünü olarak sunulan bu kredi türünde hesaplama işlemi, normal ev kredisi hesaplaması ile aynıdır.

Bankaya gayrimenkulün tapusu ile birlikte başvuru yapılır ve taşınmaza ekspertiz gönderilmesi sağlanır. Ekspertizin belirleyeceği arsa, ikinci ev ya da bahçe değeri üzerinden de kredi kullandırımı yapılır.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde faaliyet gösteren bazı bankalar, peşinat yatırabilecek kadar parası olmayan kişilere hazırladıkları kredi paketleri ile konut değerinin hepsini kredi olarak kullandırma imkânı sunmaktadır.

Özellikle evin yüzde 80 oranında konut kredisi veren ve kalan yüzde 20 oranını ihtiyaç kredisi olarak kullandırarak bunu peşinata sayan finansal kurum sayısı oldukça fazla. Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz: 200.000 TL değerinde konut satın almak istiyor fakat hiç nakit paranız yok.

Bunun için bankaya başvuru yaptığınızda tarafınıza 150 bin TL’lik konut kredisi imkânı sunulacaktır. Kalan 50 bin TL için ihtiyaç kredisi ya da tüketici kredisi kullanmanız istenerek, kullanılan bu meblağ konutun peşinatı olarak sayılacak ve eve hiç peşinat ödemeden sahip olmanız sağlanacaktır.

Türkiye’de bu şekilde peşinatsız ev kredisi veren bankalar; Garanti Bankası, Finansbank, TEB, Akbank, Denizbank, Vakıfbank, İş Bankası, Ziraat Bankası ve HSBC’dir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.