Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Peşinatsız Araba Alınır mı?

Peşinatsız Araba Alınır mı?

Son günlerde hem özel araca olan talep hem de kredi kolaylıkları ile araç ihtiyacı her geçen gün daha fazla artış gösteriyor. Bu doğrultuda da herkes ellerindeki birikimleri kullanarak bir araç sahibi olmayı amaçlıyor. Ancak bilindiği üzere kişilerin sıfır ya da ikinci el araç alımlarında belirli bir miktar peşinat vermesi gerekiyor.

Peşinatsız Araba Almak

Düzenli bir geliri olan ve taksitleri rahatlıkla ödeyebilecek olan kişiler genellikle peşinat verebilecek durumları olmadığı için araç satın alamıyorlar. Ancak bu aşamada kişiler rahatlıkla farklı seçenekler ile birlikte araçlarını peşinat kullanmadan satın alabilmektedir. Bu doğrultuda karşılarına çıkan seçeneklerin bazıları otomobil markaları tarafından kişilere sunulurken bazıları ise bankalar tarafından kişilere sunulan teklifler olacaktır.

Peşinatsız Araba Alınır mı?

Taşıt Kredisi ile Peşinatsız Araba Alınabilir mi?

Hem sıfır hem de ikinci el araç satın alacak olan kişiler bankalara taşıt kredileri için başvurularda bulunabilirler. Şuanda faizler %1 ile %1,30 seviyelerinde değişiklik göstermektedir. Bu kredilere kişiler başvuruda bulunarak 60 ay vadeli kredi alma şansı elde edebilirler. Ancak bu aşamada kişilerin karşısına çıkan problem bankaların aracın değerinin yalnızca %70’ini karşılıyor olmasıdır. Bu sebeple de kişiler yalnızca taşı kredisi çekerek araçlarının tamamını peşinat ödemeden satın alamazlar. Bu sebeple de kişilerin aracın %30’unu ödeyebilecekleri bir birikimlerinin olması gerekir. Ancak bu birikimleri bulunmayan kişiler taşıt kredisinin yanında ihtiyaç kredisi çekerek bu bedeli peşinat olarak verebilirler.

İhtiyaç Kredisi ve Taşıt Kredisinin Aynı Anda Kullanımı?

Araç alırken peşinat olarak çekilmek istenen ihtiyaç kredilerinde kişiler aracın %30 bedelini talep ederek bankalara başvuruda bulunurlar. Genel olarak aynı bankadan iki farklı kredinin çekilmesi daha ağır şartlar gerektirebilir. Bu sebeple de genelde kişiler farklı bankalardan aldıkları ihtiyaç ve taşıt kredileri ile birlikte ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Bu işlemin belirli riskleri bulunmaktadır. İlk olarak her iki kredinin de taksitleri beraber ödeneceğinden toplam bedel yükselecektir. Bunun yanında kişiler herhangi bir aksaklıkta borçlarını ödeyemediklerinde her iki borçları da faiz görmeye başlar. Bu sebeple de kişilerin bu iki krediyi almadan önce hesaplarını çok iyi bir şekilde yapması gerekir.

Bankalarda bazı krediler 3 ya da 6 ay ertelemeli olarak sunulmaktadır. Kişiler peşinat olarak verecekleri bedeli bazen bu erteleme sayesinde 6 ay içerisinde ödedikten sonra diğer kredilerini ödemeye başlayabilirler. Böylece sürekli olarak yalnızca bir kredi ödemiş olacaklardır. Ancak bu aşamada çektikleri ihtiyaç kredisini yalnızca 6 ay taksitle aldıkları için ödemeler biraz yüksek olabilir.

Yalnızca İhtiyaç Kredisi İle Araba Alımı

İhtiyaç kredilerinde kişiler için belirtilmiş olan bir limit olmadığından rahatlıkla aracın tamamını kapsayan bir kredi çekilebilir. Sonrasında bu kredi bankaya taksitle ödenirken kişiler herhangi bir zorluk yaşamadan araçlarını satın almış olacaklardır. Bu aşamada sorun olarak gösterilebilecek olan durum bu bedellerin oldukça yüksek olmasıdır. Aracın tamamı için kredi çekmek isteyen kişiler oldukça yüksek bedellerde bir ihtiyaç kredisine başvuruda bulunmuş olurlar. Bu sebeple de aylık ödemelerinin zor olacağı gibi ödemeleri gereken faiz bedeli de yüksek olacaktır. Ayrıca bankalar kredi notları çok yüksek olmayan kişilere yüksek miktarlarda kredi imkânı tanımayabilirler.

Araç Markalarının Yaptıkları Kampanyalar

Ülkemizde araçlar yabancı markalar tarafından üretilirken sürekli bu araçlar kullanılmaktadır. Bu araçları üreten ve satışını yapan firmaların ülkemizde çok sayıda bayisi varken tüm dünya çapında yapılan kampanyalar ülkemizde de yürürlüğe girmektedir.

Bu doğrultuda araç üreticileri gelen müşterilerine herhangi bir peşinat talep etmeden taksitli olarak araçları satın alma şansı tanımaktadır. Ancak bu doğrultuda bankalar ile özel anlaşmalar imzalanır ve faiz oranları oldukça yüksek olacaktır. Üretici firmaların bankalarla yaptıkları anlaşmalar ışığında kefil gerektirmeden yapılan bu işlemlerde kişiler oldukça başarılı sonuçlar alabilirler.

Galeriler Tarafından Sunulan Peşinatsız Araçlar

Şehirlerde hizmet veren galeriler arasından büyük olanlar ve bolca müşterisi olan galeriler farklı kampanyalar düzenleyebilirler. Bazıları kendi imkânları ile kredisi olarak araç satım işlemini gerçekleştirirken bazıları da bankalar ile yaptıkları anlaşmalar ışığında kredilerini alırlar. Bu galerilerde genel olarak işleme koyulan yöntem galerilerin kendileri adına çektikleri kredileri müşterilerine aktarmasıdır. Bu sayede kişiler sürekli olarak ödemelerini galeriye yaparlar. Ancak bu işlemlerde araçların fiyatları çok ciddi biçimde artmaktadır. Bu sebeple galeriler kişilere bu imkânı sunmaktadırlar. Ancak herhangi bir birikimi olmayan kişiler için de oldukça uygun bir seçenek olarak görülebilir.

Peşinatsız Araba Kampanyalarına Nereden Ulaşılır?

Bilindiği üzere artık araç alım satımları da internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu seçimler için kişiler ilan sitelerine giriş yaparak onlarca araç arasından seçimlerini gerçekleştirirler ve araç sahibi ile iletişime geçerler. Bu doğrultuda son dönemde peşinatsız araç almak isteyen kişiler için özel siteler kurulmuştur. Kişiler bu sitelere girerek yalnızca peşinatsız tamamı taksitle satışa çıkarılan araç ilanlarını görebilirler. Bu siteler diğer ilan sitelerinde yer alan tamamına taksitli araçları tek bir site üzerinde toplayan internet siteleridir. Bu sebeple de çok kolay bir biçimde kişiler araçları incelemeye başlayabilirler.

Hangi Araçlar İçin Taşıt Kredisi Alınabilir > TIKLAYIN

Peşinatsız Araba Kredisi Veren Bankalar > TIKLAYIN

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.