Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Talimat Nasıl Verilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Talimat Nasıl Verilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Artık herkes bankacılık sektörünün imkanlarını araştırıyor. Otomatik ödeme talimatı, pek çok bankanın kredi kartı yahut banka hesabı ürünlerinde kullandığı güncel bir sistem olarak karşımıza çıkıyor ve kurum & kuruluşların faturalarını düzenli, zamanında ödemenizi sağlayabiliyor. Oldukça kolay ve zahmetsiz biçimde, her ay bilgilerinizi girip “düzenli ödeme yapayım” endişesine gerek kalmadan, bilgilerinizi bir kez girdikten sonra otomatik ödeme talimatı vererek işi sistematize edebilmeniz mümkün oluyor.

Bununla birlikte, kredi notunuzun düzenli ödemeler ve banka aracılığı ile ödemeler sonucunda artması da cabası. Bu yazımızda, sizler için otomatik ödeme talimatı nasıl verilir konusuna değinecek ve işinize yarar bilgiler sunmaya gayret edeceğiz. Siz de, banka hesabınızdan ya da kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı vermek için aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Öncelikle bu konuya girmek için otomatik ödeme talimatını hangi kuruluşlara yapabileceğinizden bahsedebilmemiz gerekiyor. Günümüzde pek çok banka hesabının ve kredi kartının, kısacası bankanın; binlerce kuruluşla anlaşması bulunuyor ve siz bu kuruluşların faturasını rahatlıkla otomatik ödemeyle halledebiliyorsunuz; ancak, herhangi bir kuruluşun otomatik ödeme alabilmesi için öncelikle banka ile anlaşması bulunmalıdır. Bu sebepten, örneğin bir mağazanın aylık ödemesi için otomatik ödeme talimatı veremezsiniz. Otomatik ödeme talimatları genelde elektrik, doğalgaz, su, internet, telefon, televizyon ve benzeri tipteki sektör firmalarının faturalarına verilebiliyor. Aşağıda, otomatik ödeme talimatı nasıl verilir? Sorusunu cevaplayabilecek üç yöntemi ise tarafınıza aktarıyoruz.

İnternet Bankacılığı ile Otomatik Ödeme Talimatı Verme

İnternet bankacılığı, günümüzün en çok kullanılan bankacılık sistemlerinden bir tanesi ve artık bütün işinizi çok rahat biçimde buradan gerçekleştirebiliyorsunuz. Otomatik ödeme talimatları da, internet bankacılığından aşağıdaki adımlarla verilebiliyor.

 1. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra “ödemeler” kategorisine giriş yapın.
 2. Burada, “otomatik ödeme” seçeneği görüntülenecektir.
 3. Dilerseniz banka hesabınızdan, dilerseniz kredi kartınızdan; dilediğiniz anlaşmalı kurumun faturasını otomatik ödemeye bağlayabilmeniz mümkündür.

Mobil Bankacılık ile Otomatik Ödeme Talimatı Verme

Mobil bankacılık da, tıpkı internet bankacılığı gibi kısa süre içerisinde otomatik ödeme talimatı verebilmenizi sağlayabiliyor. Aşağıdaki adımları izleyerek otomatik ödeme talimatını mobil bankacılık uygulamanızdan verebilirsiniz.

 1. Mobil bankacılık sistemine giriş yaptıktan sonra “ödemeler” kategorisine giriş yapın ve burada “otomatik ödeme talimatı” seçeneğini bulun.
 2. Bu seçenekte karşınıza çıkan kurum ve sektör seçimlerini yaptıktan hemen sonra karşınıza anlaşmalı firmalar gelecektir.
 3. Buradaki firmalardan seçiminizi yapıp, bilgilerinizi bir defa girerek otomatik ödeme talimatı vermiş olursunuz.

Çağrı Merkezinden Otomatik Ödeme Talimatı Verme

Bankanızın çağrı merkezlerinden yahut müşteri hizmetlerinden direkt olarak otomatik ödeme talimatı verebilmeniz yine mümkündür. Bunun için yapmanız gereken tek şey, anlaşmalı bankanızın çağrı merkezi numarasını bularak aramak ve müşteri hizmetleri ile görüşme sağlamaktır. Eğer, otomatik ödeme talimatı vereceğiniz firmanız anlaşmalıysa kısa süre içerisinde işlemleriniz halledilebilir.

Kredi Kartından Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Kredi kartı kullanıcısıysanız, günümüzde otomatik ödeme talimatı vermek oldukça kolay hale geldi. Pek çok yoldan kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı verebiliyorken aynı zamanda otomatik ödeme talimatlarına ek bonus ve kredi kartı puanlarını da rahatlıkla kazanabiliyorsunuz.

 1. Birinci yol, internet bankacılığı yahut mobil bankacılık uygulamaları yoluyla talimatınızı “online” olarak gerçekleştirmek. Bunu kendi başınıza, oldukça kısa bir süre içerisinde halledebilmeniz mümkündür ve yukarıda açıklaması detaylı bir biçimde verilmiştir.
 2. Bir ikinci yol ise elbette çağrı merkezinizi arayarak otomatik ödeme talimatı verebilmektir. Bunu da yine tarafınıza yukarıda ayrıntılı bir biçimde açıkladık. Çok kısa sürede müşteri hizmetleri ile görüşerek, otomatik ödeme talimatını sağlayabilirsiniz.

Siz de yukarıdaki iki yoldan herhangi birini kullanamadıysanız; direkt olarak herhangi bir banka şubesine giderek de otomatik ödeme talimatınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer yol ise kurumların resmi internet sayfalarından ödeme yaparken “otomatik ödeme yapılsın mı?” seçeneğine “evet” olarak cevap vermenizdir. Bu da, otomatik ödemeyi o kuruma dair aktif etmek için bir diğer yol.

Banka Hesabından Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Pek çok kredi kartı rahatlıkla otomatik ödeme talimatını desteklerken, banka hesaplarının pek çoğu buna dahil olmayabiliyor. Özellikle öğrenci işi yahut yıllık kesinti almayan banka hesapları, otomatik ödeme talimatı sistemlerini deaktif edebiliyorlar ve bu yolla insanların kesintili hesaba geçmesi sağlanabiliyor. Ancak, otomatik ödeme yöntemini kabul eden banka hesabı sahipleri aşağıdaki yollardan otomatik ödeme talimatı verebilirler.

 1. Bankanıza dair internet bankacılığı yahut mobil bankacılık sistemlerinden, online olarak debit kartınızla herhangi bir firma için otomatik ödeme talimatında bulunabilirsiniz. Ödemeler menüsünde, genelde otomatik ödeme talimatı seçeneği bulunabilmektedir.
 2. Eğer yoksa, müşteri hizmetlerinden detaylı bilgi alıp; yine müşteri hizmetleri üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilmeniz; hesabınız için böyle bir özellik aktifse, mümkündür.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi pek çok banka, özellikle ücretsiz ve komisyon almadığı banka hesaplarında otomatik ödeme talimatı özelliğini kullandırmıyor. Yine de şansınızı denemek için yukarıdaki yolları irdelemeniz mümkün.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl İptal Edilir?

Otomatik ödeme talimatınızı, hangi şekilde gerçekleştirdiyseniz öyle iptal edebilirsiniz. Aşağıda, maddeler halinde otomatik ödeme iptal yöntemleri belirtilmiştir.

 • Kredi kartı yahut banka kartınız aracılığıyla yaptığınız otomatik ödeme talimatını iptal etmek istiyorsanız; internet bankacılığı yahut mobil bankacılık uygulamanızdan direkt “otomatik ödemeler” menüsüne giriş yaparak, var olan otomatik ödemelerinizi kaldırabilirsiniz. Böylece, otomatik ödemeleriniz bir sonraki ay alınmayacaktır.
 • Otomatik ödeme talimatınızı, mobil uygulama yahut internet bankacılığı sistemlerinden iptal edemediyseniz; kartlarınızın yahut hesabınızın bağlı olduğu bankanızı arayarak da bu işi derhal çözebilmeniz mümkün. Her bankanın canlı destek hattı sizlere bu konuda muhakkak yardımcı olacaktır.

Otomatik Ödeme Talimatı Kampanyaları

Yazının öncesinde de belirttiğimiz gibi, pek çok banka tarafınıza otomatik ödeme talimatı sonrasında direkt kredi kartı puanı yahut para puan kazandırabiliyor ve siz bu puanları / paraları / indirimleri dilediğiniz yerde kullanabiliyorsunuz. Aşağıda, sizin için seçtiğimiz en iyi otomatik ödeme talimatı kampanyaları mevcut. Siz de, aşağıdaki kampanyalara dair bir karta sahipseniz kampanyalardan yararlanmayı unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

Axess’ten Otomatik Ödeme Talimatına 100 TL Chip Para!

31 Ocak 2017’ye kadar yapacağınız otomatik ödeme talimatlarında, Akbank Axess kredi kartları size çok fazla kazandırabiliyor. Bir faturanıza, 15 TL; 3 faturanıza tam 50 TL; 6 ve üzeri faturalarınıza otomatik ödeme talimatı verirseniz de tam 100 TL Chip para kazanabiliyorsunuz. Kampanyaya katılım için 31 Ocak gününü aşmamanız gerekiyor. Tüm bu etmenlerin dışında 100 TL Chip paranın çok iyi bir teklif olduğunu söyleyebiliriz.

Başvuru:

Otomatik ödeme talimatlarınızı internet bankacılığı yahut mobil bankacılık uygulaması Akbank Direkt’ten verdikten hemen sonra; FATURAC yazıp 4566’ya mesaj atmanız halinde, kampanyaya katılmış sayılıyor ve chip paralarınızı hesabınızda anında görebiliyorsunuz!

CEPTETEB Otomatik Ödeme Talimatına 50 TL Hediye!

CEPTETEB, şubesiz bankacılık sistemlerinin şüphesiz en fazla yükseliş sağlayanlarından bir tanesi. Herhangi bir masraf olmaksızın bütün işlemlerinizi kesintisiz gerçekleştirmenizi sağlayabilen bu kuruluşun, otomatik ödeme talimatı da denemeye değer. Cepteteb’den 3 fatura talimatına 50; 2 fatura talimatına ise 25 TL anında bakiye hediyesi kazanabiliyorsunuz. Bu otomatik ödeme talimatlarını dilerseniz banka kartınızdan dilerseniz kredi kartınızdan verebilirsiniz!

Başvuru:

Cepteteb otomatik ödeme talimatı kampanyasına başvuru yapabilmek için herhangi bir mesaj atmanıza lüzum yok. Cepteteb ile vereceğiniz üç otomatik ödeme talimatı sonrası, bakiye saatler içerisinde hesabınıza yatabiliyor.

Denizbank Otomatik Ödeme Talimatına 1.000 TL Faizsiz Kredi!

Denizbank, tüm bireysel müşterilerine sunduğu bu teklifiyle; müşterilerinin yüzünü güldürebilmeyi başardı. 12 Aya kadar vade seçeneğiyle ayda sadece 83,33 TL ödeyebileceğiniz bir ihtiyaç kredisi ister misiniz? Hem de masrafsız, sıfır faizle! Denizbank’tan iki fatura ödeme talimatı veren tüm bireysel müşteriler bu kampanyadan derhal yararlanıp kredilerini hesaplarında bulabiliyorlar.

Başvuru:

Verilen para, tarafınıza “anında para” hesabında kullanılmak üzere veriliyor ve bunun için herhangi bir başvuru yapmanıza lüzum yok. Denizbank internet bankacılığı yahut mobil bankacılık üzerinden, iki adet otomatik ödeme talimatı verdikten hemen sonra, müşteri hizmetlerini arayarak kredinizi aktif ettirebilir ve kullanımına başlayabilirsiniz.

Yılın henüz ilk aylarındayız ve önümüzdeki günlerde muhakkak otomatik ödeme talimatı kampanyaları da bu eksende artış gösterecektir. Şimdilik en avantajlı kampanyaları sizler için yukarıda sunduk ve bu üçü arasından da en avantajlısı, Akbank’ın Chip para puanı gibi görünüyor. Siz de, yukarıdaki kampanyalardan yararlanmak için koşulları hemen yerine getirip, ödüllerinizi anında kazanabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.