Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Ortak ATM Kullanan Bankalar

Ortak ATM Kullanan Bankalar

Ortak ATM kullanan bankalar hangileri; Günümüzde bankalar ile işi olmayan kişi neredeyse kalmadı diyebilir ve Ortak ATM Kullanan Bankaları araştıran kişilerin arttığını söyleyebiliriz. Çünkü gerek maaş hesabı kullanırken, gerek kredi kartı işlemi yaparken ve gerekse de kredi çekme gibi çeşitli alanlarda sunulan bankacılık hizmetlerinden yararlanmak neredeyse zorunlu hale geldi.

Ortak ATM Nedir?

Durum böyle olunca da banka müşterisi olarak bizlerin talepleri doğrultusunda bankacılık sisteminin bugün en çok önem verdiği konulardan birisi “hızlı ve komisyonsuz bankacılık” oldu. Bu amaç doğrultusunda da ortak ATM kullanan bankaların sayısı giderek artış gösteriyor. Çünkü banka üzerinden bir işlem yapmak istediğimiz zaman komisyon ödemek istemiyoruz. Bu nedenle de çeşitli bankalar “Ücretsiz Ortak ATM” anlaşması yaparak çeşitli bankacılık işlemlerini, kendi bankanıza ait bir bankamatiğe gitmenize gerek kalmadan diğer banka ATM’leri üzerinden de ücretsiz olarak gerçekleştirebilmenize olanak sağlıyorlar.

Bizler de bu yazımızda, bankaların bizlerin kolaylığı açısında sağladığı ortak ATM altyapısını araştırarak, sizler için ücretsiz ortak ATM kullanan bankaların hangileri olduğunu, ortak ATM’ler üzerinden hangi işlemleri gerçekleştirebileceğinizi ve ücretsiz ortak ATM kullanmak için bankaların belirlediği şartları araştırdık. Sizler de bu bankaların herhangi bir ATM’sine giderek, belirlenen işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Gelin şimdi ortak ATM kullanan bankalara beraber bakalım.

Ücretsiz Ortak ATM Kullanan Bankalar

Bu sistem, daha önce de kullanılan bir sistemdi. Bir bankadaki işleminizi diğer banka ATM’sinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu durumda belirlenen oranlarda komisyon ödemeniz gerekiyordu. Ancak bankalar arasında yapılan ikili anlaşmalar ile belirli banka ATM’leri üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemler için bu komisyon ücretini ödemenize gerek kalmıyor. Bu şekilde özel bankalar arasında ücretsiz bir şekilde ve ortak olarak ATM kullanan bankalar şunlar:

 • Türk Ekonomi Bankası ( TEB )
 • QNB Finansbank
 • DenizBank

Bu bankalar arasında yapılan anlaşma ile birbirlerinin ATM’lerinde gerçekleşen işlemler için komisyon ücreti almama kararı konusunda anlaşmaya vardılar. Ancak unutmayın ki anlaşma dışında kalan bankaların ATM’leri üzerinden işlem yapmak isterseniz komisyon ücreti ödemek durumunda kalacaksınız.

Ücretsiz ortak ATM kullanan kamu bankaları için

Ücretsiz Ortak ATM’lerden Hangi İşlemler Yapılıyor?

2016 yılından sonra fazlasıyla gündeme gelen ortak ATM altyapısının geliştirilmesi ile devlet bankalarının öncülüğünde bu çalışmalar başlamış ve sonrasında da yukarıda saydığımız özel bankalar da kendi aralarında gerçekleştirdikleri protokoller ile bu altyapıya dahil oldular. Buradaki üç özel bankanın ortak ATM’sini kullanarak ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz bankacılık işlemleri ise şunlar:

 • Banka Hesabınızdan Para Çekme
 • Banka Hesabınıza Para Yatırma
 • Hesap Bakiyesi Sorgulama
 • ATM Üzerinden Banka Kredi Kartı Borç Sorgulama
 • ATM Üzerinden Banka Kredi Kartı Limiti Öğrenme
 • ATM’den Para Yatırarak Kredi Kartı Borcu Ödeme

Bu işlemleri, TEB ortak ATM, QNB Finansbank ortak ATM ve Denizbank ortak ATM’leri üzerinden gerçekleştirdiğiniz zaman komisyon ücreti ödemiyorsunuz. Ancak tabii ki bankalar da bu durumda kendi ticari faaliyetlerinin zarara uğramaması için yapmak istediğiniz işlemlere belirli bir üst limit uyguluyorlar.

Ücretsiz Ortak ATM’lerde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Eğer yukarıda saydığımız üç bankadan herhangi birinin kullanıcısı iseniz, diğer 2 bankanın ATM’leri üzerinden, bankanızın size verdiği limitler içerisinde kalarak, her ay 3 işleme kadar ücretsiz olarak hesabınızdan para çekebilir, banka hesabınıza para yatırabilir ve kredi kartı borcunuzu ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ortak ATM’ler üzerinden banka hesap bakiyenizi öğrenme, kredi kartı borcunuzu sorgulama ve kredi kartı limitinizi öğrenme işlemleri için ise herhangi bir limit olmadan, istediğiniz zaman sorgulama işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.
 • Bir ay içerisinde, TEB, QNB Finansbank ve Denizbank ortak ATM’leri üzerinden, 3’den fazla banka hesabınızdan para çekme, hesabınıza para yatırma ve kredi kartı borcunuzu ödeme işlemi yaparsanız, her yaptığınız işlem için masraf-komisyon limitleri dahilinde, güncel oranlarda işlem ücreti ödemeniz gerekiyor.
 • TEB, DenizBank ve QNB Finansbank ortak ATM’leri üzerinden yapacağınız kredi kartı nakit avans çekme işleminiz için de yine aynı şekilde masraf-komisyon limitleri dahlinde, güncel oranlarda işlem ücreti ödemeniz gerekiyor.
 • Ortak ATM’ler üzerinden ücretsiz işlem yapma hakkı, sadece yurt içindeki banka ortak ATM’lerinde yapacağınız işlemler için geçerli olup bu bankaları yurt dışı ATM’leri üzerinden yapmak istediğiniz işlemler için yine masraf-komisyon limitleri dahlinde, güncel oranlarda işlem ücreti ödemeniz gerekiyor.
 • Ayrıca şunu unutmayın ki TEB, DenizBank ve QNB Finansbank, her zaman ortak ATM uygulaması şartlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutuyor.


Ayrıca bakınız:

Akbank Faizsiz 5000 TL Kredi

CarrefourSA Faizsiz Kredi ( 40000 TL %0 Faiz )

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.