Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu ve sorgulama; her yıl olduğu gibi bu yıl da dar gelirli vatandaşlara yönelik olmak üzere verilen sosyal yardımlar Ordu’da yaşayan birçok vatandaş tarafından ilgi görmektedir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Tarafından Verilen Sosyal Yardımlar

Hizmetine katmış olduğu farklı alanlardaki sosyal yardımlarla ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam eden Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarından yararlanmak için aşağıda belirteceğimiz adımları izleyerek sorunsuz bir şekilde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarından bahsederek temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz adımlardan bahsedeceğiz.

Dar gelirli vatandaşlara yardım elini uzatma anlamında çalışmalarına büyük bir titizlikle devam eden belediye bünyesine katmış olduğu birçok sosyal yardım türü ile sosyal eşitlik ilkesi gereği ekonomik anlamda zorluk yaşayan vatandaşların yanında olmaya devam etmektedir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen sosyal yardımlar şu şekildedir;

Akülü-Manuel Tekerlekli Sandalye Yardımı: bu yardım engelli bireylerin hayatlarını daha iyi şartlarda devam etmesini ve hayatlarını idame ettirebilmeleri için gerekli olan temel ihtiyaçları karşılanması amacıyla verilmektedir.

Gıda Yardımı: Bu yardım muhtaç durumdaki vatandaşların temel gıda gereksinimlerini karşılamak amacıyla Gıda ve Erzak yardımı verilmekte olup en çok talep gören yardımlardandır.

Eşya Yardımı: Ekonomik zorluklardan dolayı temel eşya ihtiyaçlarını karşılama noktasında sıkıntı yaşayan vatandaşlara yönelik verilmektedir. Çekyat, baza, nevresim takımı, yorgan, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi eşyaların temini sağlanmaktadır.

Kıyafet Yardımı: Gerek yardımsever vatandaşlar tarafından yapılan kıyafet bağışları gerekse belediyenin bizzat temin ettiği kıyafetler ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmaya devam ediyor.

Soba ve Yakacak Yardımı: Evlerine yakacak alamayan vatandaşlara yönelik olan bireylere yönelik olmak üzere verilen Yakacak yardımı ile birçok hane kış aylarında sıcacık evlerinde hayatlarını devam ettirmektedir.

Sağlık Yardımı: Ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan vatandaşların yaşadığı sağlık sorunlarını eksiksiz bir şekilde tedavisini üstlenen bu yardım türü ile birçok hanedeki insanlara umut olunmaktadır.

Kırtasiye Yardımı: Eğitim hayatlarını ekonomik sıkıntılardan dolayı devam ettiremeyen veya iyi bir eğitim almaları için gerekli olan eğitim malzemelerini karşılamak için verilen Eğitim ve Kırtasiye Yardımı sayesinde birçok öğrencinin geleceği kurtulmaktadır.

Kira Yardımı: Dar gelirli vatandaşların temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamaya yönelik verilmektedir. Her yıl yüzlerce ailenin barınma ihtiyacını karşılayan bu yardım sayesinde vatandaşların mutlu ve rahat bir yaşam sürmesi amaçlanmaktadır.

Evde Temizlik Hizmeti: Kendine bakacak durumda olmayan vatandaşlara yönelik olmak üzere temiz bir evde yaşama ihtiyaçları belediye görevlilerince haneye giderek karşılanmaktadır. Özellikle yaşlı ya da engelli bireylere yönelik verilmektedir.

Eğer sizlerde yukarıda bahsetmiş olduğumuz sosyal yardım türlerine ihtiyaç duyuyorsanız gerekli şartları sağlamanız durumunda belediye tarafından sağlanan avantajlardan yararlanabilirsiniz. Belediye tarafından verilen yardımlara ek olarak, Devlet Doğalgaz Yardımından da yararlanmak isterseniz, ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Ordu il sınırları içerisinde yaşayıp muhtaç durumda iseniz Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu yaparak ihtiyacınız olan alandaki gereksinimleri karşılayabilirsiniz. Başvuru şekli birkaç şekilde olmaktadır. Bunlar;

İlk olarak Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne giderek başvurularınızı yüz yüze gerçekleştirebilirsiniz. Belediye yetkilileri ile yapacağınız görüşmeler sonucunda başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuru formunun tam ve doğru bir şekilde doldurarak talep edilen sosyal yardım türünü açıkça belirtmeniz yararınıza olacaktır. Eksik ya da yanlış bilgilerle doldurulan başvuru formları belediye yetkililerince titizlikle yapılan incelemeler sonucunda geçersiz sayılarak belediye tarafından verilen yardımlardan mahrum kalacaksınız.

İkinci olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden başvurularınızı online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak e-devlet sistemi üzerinden başvurularınızı online olarak kolayca yapabilirsiniz. TCKN ve şifre adımlarını geçtikten sonra açılan sayfadaki bilgileri eksiksiz doldurarak ve talep edilen sosyal yardım türünü açıkça belirterek başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Yapmış olduğunuz sosyal yardım başvurularınızın hangi aşamada olduğunu merak ediyor ve Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz.

İlk olarak aynı başvuruda olduğu gibi bizzat Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne gidebilir ve başvuru sorgulama işlemlerinizi yüz yüze gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılan her soruyu belediye yetkililerine sorup öğrenebilirsiniz.

İkinci olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden bilgileri girdikten sonra sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazılı ya da e-posta şeklinde cevap verilmektedir.

Son olarak e-devlet sistemi üzerinden başvuru sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı başvuru da olduğu gibi gerekli bilgileri girdikten sonra sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Şartları

Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu şartları bulunmaktadır. Başvuruda bulunabilmeniz için öncelikle belediye tarafından belirlenmiş olan başvuru şartlarını taşımanız gerekmektedir. Gerekli şartları taşımayan vatandaşların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu şartları şu şekildedir;

Ordu il sınırları içerisinde yaşayan muhtaç aileler, işsiz olup herhangi bir geliri olmayan kimseler, kimsesiz ve bakıma muhtaç yaşlılar, engelli vatandaşlar, eşi vefat etmiş geliri olmayan dul kadınlar, iş kurmak isteyen vatandaşlar, afetzedeler, yardıma muhtaç öğrenciler, geliri hanede yaşayan kişi başı aylık net geliri, asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmayan aileler.

Sizlerde yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartları sağlıyorsanız gerekli evrakları hazırlayarak belediye tarafından verilen sosyal yardım imkanlarından yararlanabilir ve ailenizin temel ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Gerekli Belgeler

Ordu Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu için gerekli belgeler şu şekilde özetlenebilir;

Başvuru formu, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, belediye tarafından verilen sosyal yardımlar sadece Ordu’da yaşayan dar gelirli vatandaşlar için olduğundan dolayı ikametgah belgesi, muhtaçlık belgesi, işsizler için SGK’dan alınacak olan işsizlik belgesi, engelli vatandaşlar için engellilik durumunu gösterir sağlık kurulu raporu, kırtasiye yardımı için çocuğunuza ait öğrenci belgesi, vukuatlı nüfus kaydı örneği, kiracılar için kira sözleşmesi gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.