Kredilog.com

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Türkiye’de 7’den 70’e artık hemen her birey, kendi yükümlülükleri doğrultusunda kredi kullanımı gerçekleştirebiliyor ve bu konuda herhangi birine ihtiyaç duymuyor; zira, düşük limitli pek çok ihtiyaç kredisi, koşulsuz, şartsız; tek mesajla verilebilir hale geldi. Durum böyle olunca, en ufak nakit ihtiyacında direkt olarak banka kredisi isteyen bireyler de türedi diyebiliriz. Banka kredileri, düşük faiz ve yüksek vade ile verildiği vakit; doğru bir ödeme planıyla oldukça kullanışlı ürünlerken maalesef yüklü ödeme miktarlarında, mağdurlar oluşturabiliyorlar. Türkiye’de 2000’li yıllardan bu yana, kara listede olan kişi sayısı azalsa da, bunların tamamıyla bittiğini ve bilinçli bankacılık sürecinin oturduğunu söylemek çok zor. Peki, kredi istediğinizde ve bu kredi, herhangi bir yoldan tarafınız için onaylandığında; onaylanmış krediyi nasıl iptal edeceksiniz? Örneğin 5000 TL’ye ihtiyacınız var ve bunun için bir ihtiyaç kredisine, bankanız aracılığı ile başvurdunuz; birkaç gün sonra bankadan onay geldi ancak siz bu parayı çoktan buldunuz; bu durumda kredinizin iptal talebini gerçekleştirebilmeniz ve bunun olumlu cevaplanması mümkün mü?

Bugünkü yazımızda, onaylanan kredi nasıl iptal edilir? Sorusunu cevaplamaya gayret edeceğiz. Siz de, onaylanan kredinizin iptalini aşağıdaki yollarla gerçekleştirebilirsiniz.

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Onaylanan Kredi İptal Edilebilir mi?

Cevabımız evet. Her şekilde, dilediğiniz kredi miktarı, dilediğiniz kredi türü; sözleşme imzalasanız dahi iptal edilebilmektedir. Konut, taşıt, ihtiyaç; fark etmeksizin bankacılık sistemlerinin sağladığı kredi ürünleri; tıpkı aldığınız mal minvalinde bir nitelik taşımaktadır ve maldan farkı olmayan bu para ürününü iade edebilme hakkınız elbette mevcuttur. Tüketici hakları gereğince, 14 gün içinde dilediğiniz ürünü, dilediğiniz kuruluşa herhangi bir sözleşmeye bağlı kalmaksızın iade edebilme şansınız olduğu için; onaylanan krediyi de direkt olarak iade edebilir; iptal edebilirsiniz. Genelde korkulan sözleşmeler, tüketici hakları gereğince ilk 14 gün yok sayılabilmektedir ve siz 14 gün içerisinde, hesabınızdaki kredi miktarını yahut ön onay almış kredinizin iptalini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Peki, bunu hangi yollarla ve nasıl yapacağız? Hemen açıklayalım.

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilebilir?

Onaylanan kredi, öncelikle nasıl onaylandığına bağlı olarak çeşitli yollardan iptal edilebilmektedir. Bunlardan bir tanesi, örneğin sms ile yahut internetten yaptığınız başvuruya, ön onay gelme durumudur ve ön onaylar rahatlıkla iptal edilebilmektedir; ancak hesabınıza geçen bir parayı iade edebilmek, krediyi iptal edebilmek için yapmanız gereken şey, şubeye gitmektir. Aşağıda, iki iptal yolunu da ayrıntılarıyla sizler için sunuyoruz.

Müşteri Hizmetleri Yoluyla Kredi İptal Etmek

Çalıştığınız yahut daha önce çalışmadığınız bir banka fark etmeksizin, reklamlarda gördüğünüz bir kredi ürününe başvuru yapmak için hemen kolları sıvadınız ve SMS attınız; zira, oldukça avantajlı faiz seçenekleri mevcut. İki dakika sonra tarafınıza gelen ön onay sonrasında, düşünceleriniz ödemelere yoğunlaştığı vakit, buna ekonominizin yetmeyeceğini anlayıp; iptal etmek istediniz diyelim. Sizi beş yahut on dakika içerisinde arayarak çağrı merkezi; kredinizin onaylandığını ve dilediğiniz zaman gelip paranızı alabileceğinizi muhtemelen belirtecektir.

Bu çağrı merkezi aramasına, krediyi almaktan vazgeçiyorum minvalinde bir talepte bulunmanız yeterli olacaktır. Bunun ertesinde, kredinizin ön onayı da; paranın hesaba geçiş süreci de, iptal olacaktır.

Şubeye Giderek Kredi İptal Etmek

Diyelim ki bir ihtiyaç kredisi istiyorsunuz ve yukarıdaki ön onay, çağrı merkezi gibi adımları da “onaylayarak” atladınız. Hesap, paranıza yattı ve siz bu parayı kullanmak istemediğinize karar verdiniz; bu kez ne yapmalısınız?

Cevap, oldukça basit. Yolunuz, bu kez bankanın herhangi bir şubesine düşmeli ve şubeden yapacağınız görüşme esnasında kredi iptal talebinizi onlara bildirmelisiniz. Eğer, kredinizi alalı 14 gün olmadıysa; krediniz otomatik olarak iptal sürecine girebilir ve siz aldığınız ürünü iade edebilir gibi, alacağınız parayı iade edebilirsiniz. Sözleşme gereği ek komisyonlar isteyebilme ihtimali bulunan bankanızı ek olarak, tüketici mahkemeleri konusunda bilgilendirmeniz halinde, muhtemelen bu sözleşme gereklerinden de rahatlıkla vazgeçeceklerdir.

Onaylanan Kredi İptal Etme Süresi

Onaylanan kredinizi iptal etme süreniz, sadece 14 günle sınırlıdır. 14 Gün sonrasında, kredinizi iptal etmediyseniz ve tabiri caizse paranız hesabınızda yatıyorsa; bunu bankanız ancak insiyatif kullanarak iptal edebilir ancak bu ihtimal de, çok ama çok nadir görülebiliyor. Dolayısıyla, bu krediyi iptal etmek için; hesabınızdaki parayı tamamıyla krediye borç ödemesi olarak yatırıp, ek olarak faizi ve dosya masrafını da ödemeniz gerekir. Yani, bu minvalde size yarar sağlayacak olan firmadan zararlı bir biçimde çıkarsınız. Sözleşme gereği, imzalanan her madde 14 gün sonrasında kesin geçerlilik taşır ve herhangi bir şekilde geri dönüşü ne banka, ne de siz tarafında bulunamaz.

Dolayısıyla, kredi çekimlerinde olabildiğince dikkat etmeniz ve gerçekten ihtiyacınız olan durumlarda bu ürünlere başvuru yapmanız; ihtiyacınız olmadığını anladığınız anda da, erteleme yapmadan, 14 gün içerisinde iptal talebinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Aksi durumda önce tüketici mahkemesi, sonrasında heba olan yıllarınızla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz; ek masraflar da cabası…

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.