Ölen Kişinin Banka Borçları Ne Olur?
Vefat Eden Kişinin Borçları

Bankacılık sistemleri, günümüzde oldukça sağlam ve garantili bir biçimde dizayn edilebilmiş durumda. Örneğin, hiçbir banka 70 yaşın üzerindeki bir kimseye, emekli olsa dahi kredi vermiyor. Şüphesiz bu krediyi isteyebilen, talep edebilen çok fazla 70 yaş üzeri insan var ancak banka, hem müşterisini hem de kendi geleceğini düşünmek durumunda olduğundan; ölüm yaşı yaklaşan bir kimseye kredi vermemeyi kendi prensiplerine uygun görüyor.

Günümüzde, Türkiye’de ortalama ölüm yaşı, 65 ila 75 olarak biliniyor ve her yıl bu sayı değişiklik gösterebiliyor. Bu ortalama yaşa baktığımızda, bankaların neden kredi vermediklerini de anlıyoruz aslında. İnsanlar, kredi aldıktan sonra, ölüm gibi durumlarda haliyle kredilerini ödeyemeyecek duruma geliyorlar ve ölen kişinin banka borçlarını üstlenen kimseler de olmazsa; haliyle o para, tabiri caizse yanıyor. Paranın yanmaması adına, böyle bir tedbir getiren katılım bankaları; borcu üstlenen olsa dahi, bu parayı almakta güçlük çekebiliyor.

Bu yazımızda, ölen kişinin eğer bankacılık ürünlerinden herhangi birini kullandıysa yahut herhangi birine sahipse ve bunlara dair ödenmemiş borçları varsa; bunlara dair neler olabileceğini açıklayacağız. Ölen kişinin kredi kartı borcu yahut kredi borcu varsa ne olur? Sorusunun yanıtını siz de yazımızda bulabilirsiniz.

Ölen Kişinin Banka Borçları Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Öncelikle, ölen kişinin herhangi bir kredi borcu varsa ve bu yüklü bir miktarsa; banka bunu ölen kişinin mirasçılarından almak isteyecektir. Mirasçılar er ya da geç, eğer mirası kabul etmişlerse bu borcu ödemek durumundalardır. Aksi halde, kendilerine yahut mirasa rahatlıkla haciz konabilmekte ve borç buradan alınabilmektedir. Ölen kişinin kredi borcu, eğer herhangi bir mirasçısı yoksa; yine akrabalarına yansıyabilir. Bu sebepten, redd-i miras yapmak şarttır. Yani bir nevi, ölenin arkasında kalan mal, mülk yahut borç fark etmeksizin; ne varsa, akrabaları bütün her şeyi reddederek bu borçlardan kurtulabilmektedir. Tabii, ek olarak mallar yahut emtialar varsa, bunlar da elinizden gidecektir. Bu sebepten, ölen kişilerin bir akrabasıysanız ve bu durumda ne yapılacağını bilmiyorsanız öncelikle bir miras avukatına danışmanızda ve bu konuyu detaylarıyla irdelemenizde fayda var. Aksi durumda, kısa süre içerisinde sorunlarla karşılaşabilir hatta ansızın evinize gelen bir ihtar mektubunu bile okuyabilirsiniz.

Peki, ölen kişinin bir garantörü varsa ne olur? Örneğin, ölmeden önce özel bir hayat sigortası yaptırmışsa, bu borçlar, hayat sigortasını kapsar mı?

Hayat Sigortası Olursa?

Ölen kişinin kredi borcu eğer hayat sigortası varsa, ödenebilir ve hayat sigortasını yapan kurum tarafından karşılanabilir; ancak, bu tamamıyla sözleşmede yer alan şartlara bağlıdır ve kesin değildir. Öncelikle, mirasçıların bu hayat sigortasıyla ilgili detayları ve sözleşmeyi bilmesi gerekir. Bu sebepten, dilerseniz hayat sigortası kurumu ile görüşebilir ve kurumdan detaylı sözleşmeyi edinebilirsiniz. Sözleşmeyi iyice okuduktan sonra, hayat sigortasının kredi borcunu karşılayıp karşılamayacağını öğrenebilirsiniz. Bunu öğrendikten sonra da, örneğin yüklü bir kredi borcu varsa ancak aynı zamanda değerli emtialar da varsa; hayat sigortasının kredi borcunu kapatması durumunda miras reddi yapmanıza gerek kalmaz ve emtialar tarafınıza kalabilir. Aksi durumda, hayat sigortası borcu ödemiyorsa miras reddi yaptıktan sonra değerli emtialar da elinizden gidecektir. Kısacası, bu durumun tamamıyla karşınızdaki kuruma ve ölen kişinin hayattayken, hayat sigortası kurumuyla yaptığı sözleşmeye bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok kurum, belli bir limitin altındaki kredi borçlarını sözleşmeli kişi öldükten sonra ödeyebiliyorken; pek çok kurum da bunların ödemesini yapmayabiliyor.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Unutmamanız gereken şey, borcun asla kaybolmayacağıdır. Öyle ya da böyle, bankalar bu borçları sizlerden tahsil etmek isteyeceklerdir ve kredi kartı borçları da bunlara dahildir. Ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur? Sorusu bu minvalde “ödenmesi gerekir” olarak cevaplanabilir. Ödenmesi gereken bu kredi kartı borcunun değeri de elbette burada önem arz ediyor. Büyük bir meblağ ise örneğin, bu kredi kartı borcunu; size kalan herhangi bir emtia da yoksa; reddetmeniz mümkündür. Ancak genelde ölen kişinin kredi kartı borcu akrabalarından ve mirasçılarından talep edilecektir.

Kısacası, eğer yüklü bir meblağda kredi kartı borcu varsa; ancak değerli miraslar da bulunuyorsa; mirasçılar bu borcu aralarında paylaşarak rahatlıkla ödeyebilirler. Örneğin ölen kişinin 30 Bin TL’lik bir kredi kartı borcu vardır ancak adam başı 30 Bin TL bıraktığı 5 oğlu da bulunmaktadır. Bu 5 oğul, kredi kartı borcunu mirası reddetmeksizin ödeyebilmektedirler ve böylece miras, sonrasında kendilerine pay edilebilmektedir; ancak, ölen kişinin kredi kartı borcu bıraktıklarından çok daha fazlaysa ve bunun ardında da daha fazlası geliyorsa, muhtemelen her mirasçı, bu mirasın reddini talep edecek ve ölen kişiden herhangi bir şey istemeyecektir. Dolayısıyla, ölen kişinin kredi kartı borcu da bu minvalde “yanacaktır”.

Kısacası, bankacılık ürünlerinin borçlarının ödemesi, ölen kişiler üzerinde; mirasçılar ekseninde değişiklik gösterebilmektedir.

Yorum yapılmış

 1. pınar 4 Mayıs 2017
  • Eray Şimşek 5 Mayıs 2017
   • pınar 16 Mayıs 2017
    • fatih 16 Mayıs 2017
     • pınar kucur 22 Mayıs 2017
     • fatih 29 Mayıs 2017

Yorum yap