Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Öğrencilere Maddi Yardımlar – SED Yardımı

Öğrencilere Maddi Yardımlardan nasıl yararlanılır? Devlet tarafından maddi durumu yerinde olmayan öğrencilere destek olmak için verilen SED yardımı nedir?

Öğrencilere Maddi Yardımlar – SED Yardımı

Yeni eğitim ve öğretim döneminde, devletin öğrencilere verdiği para yardımı arasında yer alan SED Yardımı, her ayın 8’i ile 15’i arasında hesaplara yatırılıyor. Bu yardımdan sadece Bakanlık tarafından belirlenen başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler yararlanabilir. Çocuğu okuyan ve ihtiyaç sahibi ailelere verilen bu yardım yapılmaya devam ediyor. Devletin verdiği öğrencilere para yardımı, sadece çocukların okul ihtiyaçlarının karşılanması içindir. İhtiyaç sahibi öğrencilere maddi yardımlar arasında yer alan SED yardımından yararlanmak isteye kişiler için bu yardımlar ile ilgili tüm detayları yazımızın devamında bulacaksınız.

SED Yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için her ay yapılan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Eylül ayı ödemelerinin hesaplara yatmaya başladığı duyuruldu. Eylül ayında her çocuk için daha önce 1.1161 TL olan yardım tutarının bu yıl itibariyle 1.259 TL olarak belirlendiğini ve destek ödemesi yapıldığı duyuruldu. Bu yardımın, Eylül başından itibaren hesaplara yatırılmaya başlandığını ve ödemelerin Eylül ayı içerisinde tamamlanacağını açıklandı. Bu yardım ile amaçlanan; ekonomik nedenlerden dolayı çocukların, ailelerinden uzakta büyümelerinin önüne geçmek ve ihtiyaçlarının karşılanarak aileleriyle bir arada büyümelerini sağlamaktır. SED yardımı, her ay ailelerin hesaplarına düzenli bir şekilde yatırılmaya devam ediyor. Eylül ayı içerisinde ise toplamda 170 Milyon TL destek ödemesi gerçekleştirilecek. Öğrencilere para yardımı her öğrenci için ihtiyaç duyulan giderlerini karşılamada çok önemli bir yer edinmektedir. Öğrencilere para yardımı başvurusu için ve diğer yardım başvurusu için incelemede bulunabilirsiniz.

SED Yardımı Nedir?

SED yardımı, Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetleri anlamına geliyor. Öğrenciye yardım kapsamında, eğitim hayatı devam eden öğrencilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için devletin öğrencilere verdiği para yardımı yapılmaya devam ediyor. Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımların her yıl belirlenen üst limiti oluyor ve bu yardım nakit olarak yapılıyor.

Öğrencilere Maddi Yardımlar – SED Yardımının Amacı Nedir?

Devletin verdiği sosyal ekonomik desteğin ana hedefleri;

 • Maddi destekler,

 • Rehberlik hizmetleri,

 • Yardım yapan kuruluşlar arasında koordinasyon sağlanması, yardımların verimli şekilde yapılmasının sağlanması,

 • Korunmaya muhtaç durumda olan çocuklara ve gençlere yönelik olduğundan bütçe imkanları ile çocuk ve gençlere öncelik verilmesi ve desteğin ulaşmasında kontrol sağlanması,

 • Maddi desteğe ihtiyaç duyan çocukların en kısa sürede ekonomik desteğin sağlanması,

 • Destek talebinde bulunanların engelleri olmaması durumunda meslek edindirme kurslarına ve İŞKUR’a a yönlendirilmesi,

 • Sağlık problemi olan çocuklara öncelik verilmesi,

 • Ekonomik desteğe ihtiyaç duyan çocukların bu destekten yararlanarak ailelerin yanında kalmalarının sağlanması,

 • Maddi olanaksızlıklar nedeniyle okullarından ayrılan öğrencilerin, okullarına dönmelerinin sağlanması ana hedeflerdir.

2022 SED Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Temmuz-Aralık dönemi SED desteği tutarları tabloda gösterildiği gibidir:

EĞİTİM GRUPLARI

DESTEK MİKTARI

OKUL ÖNCESİ ÇOCUK

787,48 TL

İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK

1181,23 TL

ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK

1259,97 TL

ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK

787,48 TL

YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK

1417,47 TL

KURULUŞ BAKIMINDAN AYRILAN GENÇLER

629,99 TL

SED Yardımı Ne Sıklıkla Yatıyor?

Öğrenciye yardım olarak, süreli ve geçici olmak suretiyle iki şekilde bu yardım tutarı yatırılıyor:

 1. Süreli olarak verilen SED yardımı, ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aylık olarak, her ayın 13-15‘i arasında yatırılır. Süreli ekonomik destek olarak verilen bu yardım, eğer onay aşamasında bir süre belirtilmişse, o süre boyunca yatırılır, sonrasında ise kesilir.
 2. Geçici olarak verilen SED yardımı ise ihtiyaç sahiplerine yılda 1 veya en fazla 2 defa yapılır.

SED Yardımı İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

Devletin sağladığı bu destekten aşağıdaki şartları taşıyan öğrenciler faydalanabilirler.

 • Sosyal Hizmet kuruluşunda bulunan ve maddi destek verildiğinde ailesinin yanına dönme imkanı olan çocuklar,

 • Yardımdan yararlanmadığı zaman korunmaya muhtaç olacak olan çocuklardan haklarında bakım tedbiri olmasa da destek aldığı taktirde ailesinin yanında kalabilecek olan çocuklar,

 • Bakım tedbir kararı verilmesine rağmen yaşı dolduğundan aile yanından veya sosyal hizmet kuruluşundan ayrılan çocuklar,

 • İş ve meslek kurslarına devam eden ancak henüz bir iş sahibi olamayan, destek verilmemesi durumunda muhtaç duruma gelebilecek olanlar,

 • Hayati tehlikesi bulunan bir ameliyat geçirecek olan veya olağan üstü bir durum nedeniyle kendisinin veya bakmakla yükümlü olduğu ailesinin bakımını karşılayamayacak olan veya vefat eden ailelerin çocuklarına yardım yapılır.

Yardım İçin İstenen Evraklar Neler?

Öğrenciye yardım başvurusu için istenen belgeler ve evraklar şunlardır:

 • Başvuru yapan kişini kimlik belgesi,

 • Öğrenci belgesi,

 • Talep edilirse sağlık raporu,

 • İş-Kur İş ve Meslek Kurslarına başvurduğunu gösteren belge,

 • Kuruluş tarafından istenen diğer evraklar.

SED Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Yardım başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, Aile, Çalışma ve Sosyal Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Hizmetler Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine giderek bizzat başvuru yapabilirler. Ayrıca e-devlet portalı üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu sayfasına giderek de başvuru yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.