Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

“Sen Oku Diye” Öğrencilere 300 TL Yardım

Milyonlarca öğrencinin beklediği haber geldi. Son dakika kampanyası İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı: Öğrencilere 300 TL yardım yapılacak. Tüm detayları sizin için araştırdık, yazımızda bulacaksınız.

“Sen Oku Diye” Öğrencilere 300 TL Yardım

Son günlerde hem ev fiyatları hem de günlük giderlerin yükselmesi ile en çok etkilenen öğrenci kesimi de unutulmadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Sen Oku Diye” başlattığı projesi ile milyonlarca öğrencinin beklediği müjdeyi verdi! İstanbul Büyükşehir Belediyesinin duyurusu ile maddi durumu yerinde olmayan öğrencilere 300 TL  yardım yapılacağı müjdesi verildi! ‘’Sen Oku Diye’’ eğitim bursundan faydalanmak isteyen öğrenciler, öğrenciye yardım burs başvurularını sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi internet sitesi üzerinden yapabilirler.

İçeriğimizde Neler Var?

Öğrenciye 300 TL

Tüm okullarda ve üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlaması ile artan giderler, birçok aile için geçim şartlarını daha da zor duruma sokuyor. Sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket eden ve vatandaşların her zaman yanında olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, maddi durumu yerinde olmayan ailelere destek müjdesini duyurdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul il sınırları içinde ikamet eden öğrencilere 300 TL nakit yardım yapılacağını duyurdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bu desteğinden faydalanmak isteyen öğrencilerin bazı şartları taşıması gerekiyor.

Diğer Belediye Yardım Başvuruları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre ilköğretim, lise, ya da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onay almış tüm özel eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler ile birlikte rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören öğrenciler de belediyenin sağladığı öğrenciye yardım kapsamında verilen 300 TL eğitim bursundan yararlanabilir. Bunun yanında şehit çocukları, öksüzler ve yetimler de bu projeye dahil edilerek eğitim desteğine başvurabilirler.

Belediyenin eğitim yardımından faydalanmak isteyen öğrenciler, başvuru için gerekli evrakları topladıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesinin resmi internet sitesi üzerinden yardım başvuru işlemlerini kolaylıkla yapabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi başvuru sayfası direk bağlantı

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin başvuru sayfası giriş ekranında ilk önce

 1. Öğrenci TC kimlik numarası,
 2. Öğrencinin Ad-Soyad bilgileri ile giriş yapıyorsunuz.
Öğrencilere 300 TL Yardım Başvuru Sayfası

Öğrencilere 300 TL Yardım Başvuru Sayfası

Yardım Başvurusu Şartları Neler?

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin öğrenciye yardım başvurusu için aradığı kriterler şunlar:

 • Öğrencinin T.C vatandaşı olması,
 • Öğrencinin, İstanbul il sınırları içerisinde ikamet ediyor olması,
 • Başvuru şartlarına uygun olarak şehit çocuğu, öksüz ya da yetim olmak,
 • Engelli öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim kurumları, rehabilitasyon merkezleri ya da ilköğretim ve lisede okuyor olması,
 • Öğrencinin, normal eğitim süreci içerisinde eğitim-öğrenim görüyor ve okula kesintisiz olarak devam ediyor olması,
 • Herhangi bir devlet okulu ya da özel okulda burslu olarak okuyor olması,

Yardım verilmesi için başvurunun onaylanması sonrasında, başvurusu evraklardaki bilgiler esas alınacağı için, verilecek olarak bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmalısınız. Başvuru işlemleri yalnızca İstanbul Büyükşehir Belediyesinin resmi internet sitesi üzerinden yapılabilir.

Devletten 850 TL Okul Yardımı

Öğrenciye yardım başvuru için genel koşullar ise;

 1. Öğrencilere verilecek olan 300 TL nakit yardım kampanyasından yararlanmak için öğrencinin, 5 yaşın üzerinden olması gerekiyor.
 2. Başvuru için üst yaş sınırı aranmıyor.
 3. Başvuru formunda yer alan bilgiler yardım alacak olan öğrenciye ait ve eksiksiz olarak doldurulmuş olmalı.
 4. Belediyeye yapılan yardım başvurunun her sene yenilenmesi gerekiyor. Aksi halde diğer sene yardım alamazsınız.
 5. Başvurusu yenilenen öğrencilere SMS ile bilgilendirme mesajı gönderilir.
 6. Sisteme yanlış bilginin girilmesi durumunda gelecek olana SMS ile bilgilerinizi yeniden düzeltme şansınız bulunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere yönelik 300 TL nakit yardım kampanyası pek çok aileye kolaylık sağlamaya başladı. Belediyenin 300 TL eğitim bursu başvurusunda bulunmak isteyenler, yukarıda belirttiğimiz gerekli şartları taşıyor ise yapılan bu yardımdan yararlanabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Başvurunun eğitim desteğinden yararlanacak öğrencinin bilgileriyle yapılması gerekiyor.
 2. Koruyucu ailesi olan öğrenciler ise ebeveyn olarak “Yasal Vasi” bilgilerinin girilmesi gerekiyor.
 3. Sisteme girilecek olan IBAN numarasının ise ebeveyn veya yasal vasiye ait IBAN numarası olmalı.
 4. 18 yaşından büyük ve anne-baba vefat durumu olan öğrencilerden yalnızca öğrencinin zihinsel engel durumu var ise yasal vasi bilgileri isteniyor. Aksi durumlarda ise 18 yaşından büyük öğrenciler için vasi belgesi yüklenmesine gerek yok.
 5. 300 TL eğitim desteği için ilköğretim, ortaöğretim, lise ve rehabilitasyon merkezine kayıtlı olan yetim, öksüz, engelli ve şehit çocuğu öğrenciler başvuru yapabilirler.
 6. Eğitim desteği ödemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün yapacağı SMS bilgilendirmesi ile öğreniyorsunuz.

Ayrıca öğrencilere yapılan diğer yardımlar için bakınız:

Öğrenciye Geri Ödemesiz Burs Başvuruları

Devlet Bursu Nasıl Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.