Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

NN Hayat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? NN BES İptal

NN Hayat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? NN BES İptal

NN Hayat, ING Bank ve Anadolubank ile iş birliği içerisinde faaliyet göstermekte olan sigorta ve emeklilik şirketidir. NN Hayat, müşterilerine BES hizmeti de sağlar. NN Hayat Emeklilik kapsamında açılan bireysel emeklilik hesabı ile birikim yapabilir, biriktirdiğiniz paraları doğru finansal araçlara odaklayarak yatırım yapıp bu yatırımlardan kazanç elde edebilirsiniz. Bu sayede yaptığınız birikimler sayesinde emeklilik döneminde ek bir gelire sahip olabilirsiniz. Otomatik katılım ya da gönüllü katılım ile dahil olduğunuz NN Hayat’ın bireysel emeklilik hesabı ile ilgili tüm işlemleri kurumun acenteleri, anlaşmalı bankaların şubeleri, NN Hayat çağrı merkezi, internet sitesi ve mobil uygulaması aracılığıyla kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Nedir, Sistem Nasıl İptal Edilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi 2017’nin başından bu yana gündemde sıklıkla yer alan bir tasarruf uygulamasıdır. 2017’de yapılan düzenlemeye göre; çalışma hayatına aktif olarak devam eden ya da yeni bir işe başlayıp çalışma yaşantısına giriş yapan 45 yaşından genç her Türk vatandaşı Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik olarak dahil edilir. Zorunlu BES olarak da bilinen bu uygulamada çalışanların maaşından her ay otomatik olarak belirli oranda kesinti yapılır. Maaşlardan yapılan kesintiler, her katılımcının bireysel emeklilik hesabına aktarılır ve burada birikir. Ayrıca bireysel emeklilik hesabındaki yatırım çeşidine göre biriken para değer kazanabilir. Diğer taraftan bu sistemin zorunlu olması ve her ay çalışanların maaşından bir miktar paranın kesilmesi kimi katılımcıların tepkisine sebep oldu. Bazı vatandaşlar bu sebeple sistemden ayrılmaya yönelik taleplerini kurumlara iletmeye başladılar.

Katılımın zorunlu ya da gönüllü olması fark etmeksizin bireysel emeklilik hesabına sahip olan her katılımcının sistemden cayma hakkı bulunur. Zorunlu olarak otomatik BES’e katılanlar, sistemden caymak istemeleri halinde iki farklı senaryo ile karşılaşırlar. Eğer katılım tarihlerinden sonraki iki aylık süre zarfı içerisinde emeklilik şirketine ya da bankaya iptal başvurusunda bulunurlarsa hesapta biriken parayı kesintisiz olarak iade almaları mümkündür. İki aydan sonraki süreçlerde ise biriken paranın tamamı alınamaz, aidat ya da katılım payı gibi başlıklar altında belirli kesintiler uygulanarak para iadesi yapılır. Elbette bireysel emeklilik hesabındaki yatırımların getirisi olan kazançlar kaybolmaz, bu kazançların da iadesi sistemden ayrılan katılımcının banka hesabına aktarılır.

Sistemden çıkmak için banka şubesine ya da emeklilik şirketi acentesine başvuruda bulunan kişinin talebi işleme alındıktan sonra 10 iş günü uzunluğunda bir yasal süreç başlar. Bu süreç içerisinde kurumun bireysel emeklilik hesabında biriken parayı katılımcıya iade etmesi gerekir.

NN Hayat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

NN Hayat bünyesinde bireysel emeklilik hesabınız varsa ve sistemden ayrılıp birikmiş paralarınızı iade almak isterseniz çeşitli yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. ING Bank ile iş birliği içerisinde çalışan NN Hayat Emeklilik şirketine ait acentelerden, çağrı merkezinden, internet sitesinden ve mobil uygulamadan iptal işlemi yapmak mümkündür.

1. Şubeden NN Hayat BES iptali nasıl yapılır?

NN Hayat Emeklilik acenteleri ya da Anadolubank ve ING Bank şubeleri aracılığıyla bireysel emeklilik hesabınızın iptal edilmesine yönelik süreci başlatabilirsiniz. Acenteye kimlik kartı ya da kimlik kartı yerine geçerli kabul edilen bir resmi belgeyle gitmeniz gerekir. Eğer işlemleri sizin adınıza bir vekil gerçekleştirecekse noterden onaylı bir vekaletname ve vekile ait kimlik belgesi vekilin yanında olmalıdır.

Acente ya da şubedeki personele Bireysel Emeklilik Sistemi’nden cayma hakkınızı kullanmak istediğinizi söylediğiniz zaman NN Hayat BES iptal formu tarafınıza verilir ve bu formdaki ilgili alanlar doldurulduktan sonra taraflar uygun yerlere imzalarını atarlar. Bunun ardından iptal talebi işleme alınır ve yasal süreç başlamış olur.

Bireysel emeklilik iptal formu örneği için TIKLAYINIZ!

2. Telefon ile BES iptali nasıl yapılır?

Bireysel emeklilik hesabınızı iptal edip birikmiş paralarınızı iade almak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise çağrı merkezidir. NN Hayat Emeklilik’in 444-1-666 numaralı çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmak istediğinizi belirtmeniz halinde yetkili kişi güvenlik adına kimlik doğrulaması yapmak için size bazı sorular yöneltir. Bu sorulara doğru yanıt verdikten sonra iptal sürecinin başlaması için gerekli prosedür anlatılır ve işlemler başlatılır.

3. NN Hayat internet sitesinden BES iptali nasıl yapılır?

NN Hayat’ın resmi internet sitesi üzerinden bireysel emeklilik hesabınızla alakalı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 • İptal işlemine başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp kurumun resmi internet sitesine geçiş yapın.

NN Hayat Bireysel Emeklilik İptal

 • Bağlantıya tıkladıktan sonra otomatik olarak internet şube müşteri girişi sayfası ile karşılaşırsınız. Bu sayfadaki ilgili alanlara T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı girin ve daha sonra sağ alt kısımda yer alan “giriş” butonuna tıklayın.
 • Yabancı uyruklu kişiler ise pasaport numarası ve yurt dışı kayıtlı cep telefonu numaralarını ekrandaki ilgili alanları işaretleyerek yazabilirler.
 • “Giriş” butonuna tıkladıktan sonra sistem, cep telefonu numaranıza bir kısa mesaj gönderir. Bu kısa mesajın içerisinde internet şubeye giriş yapabilmeniz için gerekli olan güvenlik kodu bulunur. Bu kodu ekrandaki ilgili alana girin ve sisteme giriş yapın.
 • Telefona gelen tek kullanımlık şifreyi yazarak sisteme giriş yaptıktan sonra internet şube müşteri hesabındaki “talep ve bilgi formları” başlıklı menüye gelin.
 • Bu menüye tıkladıktan sonra NN Hayat Emeklilik’in BES iptal içeriğine ulaşabilirsiniz.
 • Bu içerikteki talimatları takip ederek iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eğer süreçle alakalı sorun yaşarsanız ya da destek almak isterseniz NN Hayat Emeklilik çağrı merkezini arayarak yardım ve bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

NN Hayat internet sitesinden iptal işlemleri için TIKLAYINIZ! 

4. NN Hayat mobil uygulamasından BES iptali nasıl yapılır?

iOS ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazlar aracılığıyla NN Hayat Emeklilik’in mobil uygulamasını indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. AppStore ve Google PlayStore aracılığıyla edinebileceğiniz NN Hayat aplikasyonu ile bireysel emeklilik hesabınızla alakalı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 • Mobil uygulamadan iptal işlemi için uygulamayı cihazınıza indirip kurulumunu tamamlayın.
 • NN Hayat uygulamasını açarak ilgili alanlara T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı yazın.
 • Cep telefonunuza gelen tek kullanımlık şifreyi karşınıza çıkan ekrandaki boşluğa girin.
 • Sisteme giriş yapınca “talep ve bilgi formları” yazısına tıklayın.
 • Buradaki bilgilendirme yazılarını okuduktan sonra talimatları takip ederek NN Hayat Emeklilik bünyesindeki BES katılımınızı sonlandırabilir, birikmiş paralarınızı iade alabilirsiniz.

Diğer Bireysel Emeklilik Firmaları:

Anadolu Hayat BES İptali

Axa BES İptali

Ziraat Emeklilik BES İptali

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.