Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Nefes Kredisi Veren Bankalar

Nefes Kredisi Veren Bankalar

Nefes Kredisi

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında yapılan toplantı sonrası KOBİ’lerin piyasalar için önem arz ettiğini belli eden bazı kararlar alındı. Bu kararlar içerisinde devletin işletmelere yönelik çeşitli destekleme çalışmaları yapması da yer alıyor. Bu sayede KOBİ’ler de güzel bir nefes alacak!

Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan toplantı sonrasında TOBB ve KGF desteği ile KOBİ’lere Nefes Kredisi adı altında bir kredi imkanı sunulacağı açıklandı. Nefes Kredisi veren bankaları ve bu kredi çeşidinin özelliklerinden kimlerin yararlanabileceğini yazımız içerisinde kapsamlı bir şekilde sizlere aktardık…

Ayrıca BkzNefes Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, T.C. Ziraat Bankası ve Denizbank KOBİ’lerin nakit gereksinimlerini karşılayabilmesi adına bir protokol imzaladı. Bu kredinin isminden de kolaylıkla anlaşılabileceği gibi Nefes Kredisi, tamamen KOBİ’lerin nakde ihtiyaç duydukları anlarda piyasadaki önlerinin açılabilmesi için rahat bir nefes almalarını hedefleyen kredi ürünüdür.

Kredinin KOBİ’ler açısından özellikleri incelendiğinde ise bir yıl süreyle belirlenen kredi miktarını daha düşük yıllık maliyet oranı ile kullandırılması ve gerekli finansmanın düşük faiz oranlarıyla sağlanması avantaj olarak ortaya çıkıyor.

Nefes Kredisi Veren 3 Banka

Nefes Kredisi’nin finansman olarak sağlanmasındaki en büyük amaç ülke içindeki üretimin arttırılması ve yurtdışına açılmayı engellemektir. Bu doğrultuda KOBİ statüsünde yer alan işletmelere ülkemizde faaliyet gösteren bazı bankalar kredi kullandırmaktadır.

Ancak bu bankaların hangi şartlar altında finansman sağladığı ve ödeme koşullarının nasıl olduğu detaylıca incelenmelidir. Bu nedenle ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli işletmelere yardımcı olabilmek adına Nefes Kredisi veren 3 bankayı ve kredi kullandırma koşullarını aşağıda paylaştık…

Denizbank Nefes Kredisi

Kredi kullanımı için uygun koşulları sağlayan KOBİ’lere özel 150 bin TL’ye kadar finansman sağlayan Denizbank, TOBB ve KGF desteğiyle yıllık %9,9 faiz oranı ile kredi kullandırmaktadır. Ticari ve nakdi bir kredi ürünü olan Nefes Kredi, maksimum 12 ay vadeli olarak verilmektedir.

Ödeme sıklığı ise aylık olarak seçilebilmekte ve her işletmenin sadece bir kez başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. İlk kez başvuru yaptığı halde KOBİ’nin başvurusu reddedilirse, mali verilerin düzelmesi halinde yeniden başvuru yapabilir. Bankanın başvuru için aradığı koşullar;

  • KOBİ statüsünde sayılan işletmeye sahip olmak,
  • TOBB bünyesinde üye oda ve borsalara üye olmak,
  • Nefes Kredisi kapsamında belirtilen sektörlerde faaliyet gösteriyor olmak,
  • Başvurunun yapıldığı tarih itibariyle minimum bir yıldır işletmenin faaliyette olmasıdır.

Diğer kredi çeşitlerinde de olduğu gibi Nefes Kredisi’nin kullanılabilmesi için başvuru sahibinin özelliklere bakılarak teminat istenmektedir. Bu konuda daha kapsamlı bilgi almak için Denizbank KGF Destek Hattı irtibat numarası olan 0212 355 10 55’i arayabilirsiniz…

Ziraat Bankası Nefes Kredisi

Nefes Kredisi veren bankalar arasında T.C. Ziraat Bankası ’da bulunmaktadır. Oda ve borsa üyesi olan KOBİ statüsüne sahip işletmelere, Ziraat Bankası uygun şartlarda teminat desteği ve işletme sermayesi finansmanı sağlamaktadır. Bankanın işletme başında maksimum verdiği kredi miktarı 150 bin TL’dir.

12 aya kadar vade yapılabilen bu kredi türü yüzde 85 oranında KGF kefaletiyle kullandırılmaktadır. Finansman, Ziraat Bankası / TOBB Nefes Kredisi adı altında sunulduğu için şubelere başvuru yapacak olan işletmelerin bağlı bulundukları oda ya da borsadan bu ibareyi taşıyan üyelik belgelerini yanlarında götürmeleri şarttır.

Ayrıca Nefes Kredisi tüm işletmelere verilmemektedir. Nefes kampanyasından faydalanamayan faaliyet sektörleri; emlakçılar, yeminli mali müşavirler, eczaneler, mali müşavirler, döviz büroları ile büfeleri, faktöring şirketleri ve kooperatiflerdir.

Ayrıca krediye bireysel kişiler, bir diğer ifade ile özel şahıslar başvuramazlar. Sadece KOBİ özelliklerini taşıyan işletmeler, şahıs şirketleri, Limited ve Anonim şirketleri bu krediden yararlanabilirler.

Halkbank Nefes Kredisi

Nefes kredisi projesi kapsamında KOBİ’lere destek veren bankalar arasında Halkbank ilk olma özelliği taşıyor diyebiliriz. Çünkü bankanın yetkilileri daha projenin lansmanı yapılırken, Nefes Kredisi ile esnafa destek vereceklerini açıklamışlardı. Küçük ve orta ölçekli işletmelere sağlanacak olan Nefes Kredisi, 250 personelden daha az sayıda kişi çalıştıran ve yıllık 40 milyon TL altında ciro yapan KOBİ’lere verilmektedir.

Halkbank kredi başvurusunda bulunan işletmelerin, başvuru yaptığı tarihi baz alarak bu tarih itibariyle en az bir yıldır faaliyet gösteriyor olmasına da dikkat edecektir. Ayrıca Nefes Kredisi adı altında işletmelere sunulan bu kredi çeşidi, bankaların daha önce kullandırdığı finansmanların kapsamında kullandırılamaz.

Sıralanan tüm bu koşulları sağlıyor ve kişilik türü olarak da KOBİ statüsüne haizseniz, Halkbank Nefes Kredisi’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Son olarak bankanın, kredi başvurusu ve sonrasında her türlü belge ve teminatı isteme hakkını saklı tuttuğunu ihmal etmeyiniz. Halkbank, Kredi Garanti Fonu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile yaptığı anlaşmadaki kredi koşullarını değiştirme hakkına da sahiptir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.