Devlet Destekleri | Hibeler | Bankalar

Nefes Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Nefes Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Nefes Kredisi

KOBİ’lerin piyasalar için önem arz etmesinden dolayı devlet işletmelere yönelik çeşitli destekleme çalışmalarında bulunmaktadır. Bu halkaya son olarak 8 Aralık tarihinde yapılan toplantı sonrası Nefes Kredisi adı verilen bir kredi çeşidi eklendi. Bu krediye KOBİ ve esnaflar büyük ilgi göstermekte!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı olan oda ve borsa üyesi KOBİ’ler için düşük faiz oranlarıyla uygun ödeme seçenekleri sunulmaktadır. KGF ve TOBB desteğiyle sunulan bu krediye Nefes Kredisi adı verilmektedir. KOBİ’lerin önünün açılmasıyla ilgili Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan toplantı sonrası oluşturulan bu yeni ürün ile ilgili tüm ayrıntıları yazımız içerisinde bulabilirsiniz…

Nefes Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası, Denizbank ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yapmış olduğu protokolün imzalanmasının neticesinde bu yıl itibariyle KOBİ’lerin nakit gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik hazırlanan kredi ürününe Nefes Kredisi denilmektedir.

Kredinin isminden de anlaşılacağı gibi bu ürünün kullandırılmasındaki amaç; KOBİ’lerin nakit ihtiyaçlarında rahat bir nefes alması, yollarında daha emin adımlarla ilerleyebilmesi ve piyasadaki önlerinin açılmasını sağlamaktır.

Kredinin belli başlı özellikleri incelendiğinde ise KOBİ’lere düşük faiz ile kredi verilerek finansman sağlanması vebir yıl süre ile belirlenecek olan kredi tutarının daha düşük yıllık maliyet oranıyla kullandırılması özellikleri ön plana çıkıyor.

Maliyetlerin düşük olması ile ilgili örnek vermek gerekirse; 20 bin lira Nefes Kredisi kullanmak isteyen bir KOBİ’nin toplam geri ödemesi 21,150 lira olacak ve aylık 1.762 lira taksit ödeyecektir. KOBİ’ler için önemli bir fırsat ürünü olan bu krediden yararlandıktan sonra sağlanan kaynakların yeni yatırımlarda kullanılarak değerlendirilmesi gereklidir.

Çünkü finansman sağlanmasının amacı ülke için daha çok üretim yapılmasını sağlamak ve yurt dışında açılmayı engellemektir. Ancak kredinin kullanımı ile ilgili bazı şart ve koşulların yerine getirilmesi, istenilen belgelerin eksiksiz beyan edilmesi gereklidir.

Ayrıca Bkzİşyeri Kredisi Veren Bankalar

Nefes Kredisi Nasıl Alınır?

Nefes kredisi sadece KOBİ’ler tarafından kullanılabilen bir kredi çeşidi olduğu için yalnızca KOBİ’ler başvuruda bulunabilirler. KOBİ statüsüne haiz olmak için de 250 personelden az sayıda kişi çalıştırmak ve yıllık 40 milyon TL altında ciro yapmak gereklidir.

Ayrıca Nefes Kredisi alabilmeniz için TOBB’ne üye olan oda ve borsalara üye olunması gereklidir. Başvuru yapmaya karar verdiğinizde başvuru tarifi baz alınarak, bu tarih itibariyle en az bir yıldır faaliyet gösteriyor olmanızda aranan diğer şartlardan biridir.

Son olarak faaliyet sektörünüzün eczane, faktöring şirketi, mali müşavir, emlakçı, Tarım Kredi ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, yeminli mali müşavir ve döviz bürosu ya da büfesi olmaması şarttır. Sıralanan tüm şartları yerine getiriyor ve kişilik türü olarak gerekli olan koşulları taşıyorsanız Nefes Kredisi’ne başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvuru ile ilgili bilmeniz gereken en önemli kısım ise KGF’nin kefalet komisyonunu ödemekle yükümlü olmanızdır. KGF, bankalardan kredi çekme konusunda problem yaşayan KOBİ’ler için destek sağlamaktadır.

Bu nedenle Nefes Kredisi almak isteyen KOBİ’lere kefil olarak, bankaların kaygılarını sona erdirerek KOBİ’lerin kredi çekebilmelerini kolaylaştırıyor. Bu kefaletin karşılığında KOBİ’nin ücret ödemesi gerekiyor. Ancak şunu belirtmeliyiz ki ödenen ücret, düşük meblağda bir komisyon olarak alınmaktadır.

Ayrıca BkzNefes Kredisi Veren Bankalar

Nefes Kredisi Kimlere Verilir?

Nefes Kredisi kesinlikle şahıslara verilmemektedir. Kredi KOBİ statüsüne sahip bütün tüzel kişiliklere, Limited ile Anonim şirketlerine ve şahıs şirketlerine verilmektedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde olan oda ve borsalara üye KOBİ’ler gerekli statüye girmektedir.

Ayrıca krediyi, başvuranın özelliklerine bağlı olarak talep edilen teminatı ödeyenler kullanabilirler. Sonuçta diğer kredi başvurularında da olduğu gibi Nefes Kredisi ürününe yapılan başvurularda da belirli bir teminat istenmektedir.

Bireysel amaçlı kullanım yapılmadığı için sadece KOBİ’lere ticari taksitli kredi kullanımı yapılmaktadır. Eczaneler, emlakçılar, yeminli mali müşavirler ve mali müşavirler, faktöring şirketleri, döviz büroları ile büfeleri, kooperatifler oda ve borsa üyesi olsa dahi Nefes Kredisi kampanyasından faydalanamayacaklar.

Her KOBİ’nin en fazla bir defa krediden yararlanma hakkı mevcuttur. Ayrıca bankaların daha önce kullandırdığı diğer krediler kapsamında Nefes Kredisi kullandırılmamaktadır.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.